Tudnivalók a jövő évi magyarországi választásokról

Jövő áprilisban vagy májusban lehetnek a magyarországi parlamenti választások

Tudnivalók a jövő évi  magyarországi választásokról
Körülbelül 650 ezer, a jövő évi magyar országgyűlési választásokra vonatkozó tudni- és tennivalókkal kapcsolatos levelet küld ki október második felében a Nemzeti Választási Iroda a magyarországi lakcímmel nem rendelkező, a világ különböző részeiben élő magyar állampolgároknak – jelentette be Kolozsváron Pálffy Ilona, a testület elnöke. A választási részvétel elengedhetetlen feltétele a választói névjegyzékbe való regisztráció. Mindazoknak, akik ezt már megtették, szem előtt kell tartaniuk, hogy személyi adataikban bekövetkezett módosulásokat is jelezniük kell. Igényelhetik a szavazati levélcsomagnak a lakcímre való kiküldését, ha a korábbiakban azt a külképviseletekre kérték is. A kárpát-medencei magyar középiskolások vetélkedőre jelentkezhetnek, amelynek célja a minél szélesebb körű informálás.

Mindazoknak a külhoni magyar állampolgároknak, akik még nem kérték a központi választói névjegyzékbe való felvételüket, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) jelezni fogja, hogy regisztrálniuk kell, amennyiben élni kívánnak szavazati jogukkal a jövő évi választáson. A levél tartalmazza majd a kérelmi nyomtatványt is, amelyet postai úton lehet visszaküldeni. A mintegy 294 ezer állampolgárnak, aki a névjegyzékben már szerepel, arra hívják fel a figyelmét, hogy tájékoztassák az NVI-t arról, ha változások történtek családi állapotukban, személyi adataikban. Nekik az adatok módosítását kérelmező nyomtatványt mellékelik a levélben. Természetesen a választási regisztrációt és az adatok módosítását elektronikus úton is le lehet bonyolítani, az NVI honlapján, a valasztas.hu oldalon.

Tíz évig érvényes a regisztráció

Az állampolgárok a regisztrációtól számított tíz évig szerepelnek a választói névjegyzékben, de bármilyen, a választásokkal kapcsolatos cselekmény további tíz évvel hosszabbítja a határidőt; azaz, a tíz év számítása elölről kezdődik, ha a választó módosítja adatait, részt vesz szavazáson, vagy kifejezetten kéri a névjegyzékbe vételének meghosszabbítását – hívta fel a figyelmet Pálffy Ilona.

Az NVI elnöke említést tett arról is, a 2014-es országgyűlési választások előtt viszonylag sok külhoni állampolgár kérte, hogy a szavazási levélcsomagot ne postai úton küldjék ki neki, hanem a külképviseleteken vehesse át. Akkoriban az erdélyi magyar állampolgárok valószínűleg tartottak attól, hogy a román posta nem fogja kézbesíteni a választással kapcsolatos leveleket.

Mindemellett az előző választási ciklusban több mint tízezer szavazat veszett el, például Csíkszeredában, mert a választópolgárok valamilyen okból nem jutottak el a külképviseletre – mondta el Pálffy Ilona. Úgy vélte, azóta növekedett a bizalom a posta iránt, s egyúttal felhívta a külhoni magyar állampolgárok figyelmét arra, hogy nyugodtan igényelhetik e kitétel módosítását: a kérelemben megjelölhetik a postai címet, ahova az NVI kiküldheti számukra a szavazási levélcsomagot. Ezt csakis személyesen, azonosító irat felmutatásával adhatják át nekik – hangsúlyozta Pálffy Ilona.

Rendkívül fontos ugyanakkor, hogy a magyar hatóságok által kiállított, érvényes igazolványokban, okiratokban szereplő adatokkal töltsék ki a nyomtatványokat, legyen szó bármilyen típusú kérelemről, vagy a szavazólapról – tette hozzá. A külhoni magyar állampolgárok kérdéseikkel a külképviseletek munkatársaihoz, de akár az NVI-hez is fordulhatnak levélben, email-ben vagy telefonon – mondta az elnök.

Verseny középiskolásoknak

Annak érdekében, hogy a határon túli magyar állampolgárokhoz minél több információ jusson el az országgyűlési választásokkal kapcsolatos tudnivalókról, az NVI és a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága a kárpát-medencei, magyar tannyelvű osztályokban tanuló középiskolások számára  vetélkedőt is meghirdetett, Demokrácia 1x1 címmel. A verseny célja, hogy a fiatalok átfogó ismereteket szerezzenek a demokráciával, emberi jogokkal, állampolgársággal, nemzetközi intézményekkel, az uniós választásokkal, magyar választási rendszerrel, regisztrációval, levélszavazással kapcsolatosan – tájékoztatott Pálffy Ilona.
 

A háttéranyagot kiküldték már az iskoláknak, illetve az online is elérhető, a NVI honlapján. A háromfordulós vetélkedő négyfős csapatok között, magyar nyelven zajlik majd, egy iskola több csapattal is nevezhet. Jelentkezni 2017. október 20-ig lehet, a kitöltött jelentkezési lapot elektronikus formában elküldhető a vetelkedo@nvi.hu email-címre, vagy faxon továbbítható a +36-1-795-0788 számra – olvasható az intézmény honlapján.
 

A döntő résztvevőit egy teszten választják ki a jelentkezők közül. A jelentős tárgyi nyereményért versenybe szálló döntősöknek várhatóan kisfilmet, plakátot is kell majd készíteniük. 

Pálffy Ilona arról is tájékoztatott, hogy április 8.,15., 22., 29. vagy május 6., 13. és 27. lehetnek a jövő évi magyarországi országgyűlési választások dátumai. Hozzátette: a NVI-nek a legkorábbi lehetséges dátumra már fel kell készülnie. Ennek megfelelően, ezen a héten elkezdődnek a magyarországi, egyéni választókerületi és területi választási irodák alkalmazottait felkészítő programok.

Kolozsváron munkamegbeszélés keretében tájékoztatta hétfőn az NVI elnöke a csíkszeredai és a kolozsvári főkonzulátus munkatársait a választások előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos tudnivalókról. A törvény értelmében legkésőbb 15 nappal a választások előtt lehet felvételt igényelni a választói névjegyzékbe. Mindamellett Pálffy Ilona azt ajánlotta, aki részt venne a választásokon, ennél valamivel korábban regisztráljon, mert nem biztos, hogy levélszavazata időben eljut Budapestre. Aki még nem igényelte az egyszerűsített honosítással megszerezhető magyar állampolgárságot, de ezt megtenné, és a jövő évi választásokon élni is szeretne szavazati jogával, annak legkésőbb októberben folyamodnia kell az állampolgárságért, hogy biztosan voksolhasson. 
 

Erdélyben jelenleg 129 420 olyan állampolgárt tartanak számon, aki regisztrált a választói névjegyzékbe, de ennél feltehetőleg jóval többen vannak, ugyanis sokan nem postai értesítési, hanem e-mail címmel jelentkeztek – mondta kérdésre válaszolva Pálffy Ilona. Fotó: Rohonyi D. Iván/Archív