Trump bemutatkozó beszédét várja a világ

Először szólal fel az amerikai államfő az ENSZ-közgyűlésén

Trump bemutatkozó beszédét várja a világ
Óriási várakozás előzi meg a 72. alkalommal összehívott ENSZ-közgyűlés mai általános vitája során felszólaló Donald Trump amerikai államfő beszédét, és általában tárgyalásait is a világszervezet New York-i üvegpalotájában. Egyrészt azért, mert az ENSZ reformjának tervével mutatkozik be, másrészt a nemzetközi szervezetek jelentőségét illető szkepticizmusa ellenére várhatóan támogatást kér az Észak-Koreával szembeni keményebb fellépéshez. „Több mint 190 ország vezetője lesz jelen, de az ülésszak egyetlen emberről szól majd: az amerikai elnökről” – fogalmazott az amerikai közszolgálati rádióban (NPR) Richard Gowan, a New York Egyetem ENSZ-szakértője. Romániát Klaus Johannis államfő képviseli a 193 tagországot összesítő világszervezet évi közgyűlésén, aki hivatalosságokkal és a térségben élő románokkal is találkozik.

ÖSSZEFOGLALÓ

Donald Trump részben az „Amerika az első” jelszavának és politikájának köszönhetően nyerte meg tavaly novemberben az amerikai    elnökválasztást, és világszerte sokan attól tartanak, hogy ez azt jelenti:  Washington „hátrább lép”, visszavonul, vagyis korlátozottabb szerepet vállal a világpolitika alakításában, így az ENSZ-ben is.

Méltánytalan „klub”-díj Trumpnak?

Donald Trump már a tavalyi elnökválasztási kampány idején bírálta az ENSZ tevékenységét, s nem csupán működésének hiányosságait,  hanem költségeit is. Tavaly áprilisban, a választási kampányban  például azt hangsúlyozta: az Egyesült Államok csak egyike          az ENSZ 193 tagországának, de a költségvetés 22   százalékát és  az ENSZ békefenntartó erői költségeinek legalább a 30  százalékát fizeti,   ami szerinte méltánytalan. Egy másik alkalommal úgy fogalmazott, az  ENSZ-nek nagy lehetőségei vannak, de „jelenleg csak egy klub, ahol  az emberek összejönnek, elbeszélgetnek és jól érzik magukat.” 

Az amerikai elnök ma mondja el beszédét a közgyűlés általános  vitájában, de tegnap – szintén az ENSZ székházában – egy tanácskozáson   már vendégül látta a világ vezető politikusait, hogy felvázolja a világszervezet reformjára vonatkozó amerikai terveket. Ezt az amerikai  kormányzat 10 pontos politikai nyilatkozatban rögzítette. António  Guterres, a világszervezet főtitkára pénteken a Reuters  hírügynökségnek azt mondta: támogatja az elképzeléseket, mert  „hatékony, érdemi reformok elkezdését” teszi lehetővé. Guterres január eleji hivatalba lépése óta folyamatosan hangsúlyozza az ENSZ átfogó           reformjának elkerülhetetlenségét.       

Az amerikai politikai nyilatkozat tervezete leszögezi: „támogatjuk a főtitkárt az ENSZ rendszerében történő konkrét változtatásokban, annak  érdekében, hogy jobban összehangolhassa tevékenységét a humanitárius feladatokban, a fejlesztésekben és a fenntartható békére irányuló   kezdeményezésekben.” A nyilatkozat fontosnak tartja hangsúlyozni,  hogy „el kell kerülni a mandátumok megkettőzését, az átfedéseket, beleértve  az ENSZ legfőbb szerveit is.” Ezt a nyilatkozatot Washington előzetesen mintegy 15 országnak küldte el konzultációra; többek között Kanadának, az Egyesült Királyságnak,           Kínának, Szenegálnak, Jordániának, de például Franciaországnak nem.            

Az észak-koreai diplomaták az első sorokban ülve várják majd Donald  Trump beszédét – írta tegnap a Reuters hírügynökség. Herbert   McMaster, aki vasárnap több televíziós műsorban is nyilatkozott, azt tartotta fontosnak kiemelni, hogy Trump „arra szólítja majd fel majd az   államokat, fogjanak össze a nagy fenyegetésekkel szemben.” Ilyennek      minősítette Észak-Koreát és Iránt. Észak-Korea nukleáris fegyver- és           rakétafejlesztéseinek, provokációinak ügye nemcsak az Egyesült  Államokra, hanem az egész világra tartozik – jelentette ki a tanácsadó.

António Guterres – aki Trumphoz hasonlóan januárban lépett hivatalba –   a tervek szerint külön is tárgyal majd az „érintett felekkel”, így az észak- koreai külügyminiszterrel, Ri Yong-ho-val is. Az ENSZ főtitkára szerint a   megoldás „csakis politikai jellegű lehet” – írta a Reuters. A katonai   beavatkozás „olyan mérvű pusztítást eredményezhet, amely több           generációra kihathat.”

Irán int a „helytelen lépésektől”

Mindezek mellett, Ali Hamenei  ajatolláh, Irán legfőbb politikai és vallási  vezetője vasárnap már arra figyelmeztetett, hogy Irán kemény választ adna, ha az Egyesült Államok bármilyen „helytelen lépést” tenne a   Teheránnal kötött atommegállapodás ügyében. Donald Trump     azzal vádolta meg ugyanis a perzsa államot, hogy megsérti az egyezmény „szellemiségét.”

„A vállalt kötelezettségeink és a tárgyalásokon folytatott megbeszéléseink  ellenére ma az Egyesült Államok hozzáállása a megállapodáshoz   teljességgel igazságtalan és szinte már zsarnokoskodásnak tekinthető” – fogalmazott Hamenei ajatolláh egy katonai akadémia végzősei előtt tartott  beszédében az iráni állami televízió szerint.

Washington újabb büntetőintézkedéseket oldott fel Iránnal szemben a 2   2015-ben megkötött atommegállapodás értelmében, de az amerikai fél jelezte, hogy még fontolgatja, megtartja-e az egyezményt. Trumpnak   október közepéig kell erről döntést hoznia.

A Teherán és az ENSZ BT öt állandó tagja (Egyesült Államok,   Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia), valamint  Németország által 2015 júliusában megkötött szerződés értelmében Irán    vállalta, hogy a nemzetközi szankciók fokozatos feloldásáért cserébe   polgári célokra korlátozza atomprogramját, és nem tesz szert  atomfegyverre. Megállapodtak abban is, hogy az iráni dúsítotturán -  készletek a kialkudott szint alatt maradnak, és az urándúsító létesítmények kapacitása sem haladja meg a rögzített határokat.

A világ vezetői és a diplomaták ugyanakkor olyan, hosszabb ideje elhúzódó krízishelyzetekről is  tárgyalnak majd, amelyek Szíriát,  Líbiát, Dél-Szudánt, Malit, a Közép-afrikai Köztársaságot, Jement,   Irakot érintik; A napirendre felkerült Mianmar is, ahol a muzulmán rohingjákkal szembeni erőszakcselekményeket az ENSZ „etnikai           tisztogatásnak” minősítette – tájékoztatott a Reuters. Számos magasrangú  politikus és diplomata egyeztet továbbá különböző találkozók keretében  annak kapcsán, hogy milyen keretek, és feltételek között marad a   továbbiakban az Egyesült Államok a párizsi klímaegyezmény tagja.