Transylvania Open: Răducanu és Halep is továbbjutott

Kedden este mutatkozott be Kolozsváron az amerikai nyílt teniszbajnokság idei meglepetésgyőztese, a román származású, brit színekben versenyző Emma Răducanu (23.), akit harmadik számú kiemeltként a végső győzelemre is sokan esélyesnek tartanak.

A torontói születésű 18 éves lány nem volt túl meggyőző a világranglistán száz hellyel hátrébb tanyázó szlovén Polonia Hercog (124.) ellenében, az első szettet 4:2-es vezetésről bukta, majd a másodikban 6:5-nél sikerült elvennie ellenfele adogatását – ez volt az egyetlen brék a második felvonásban – , így egyenlített. A harmadik játszmában aztán már megmutatta, miért is lett a US Open bajnoka, mindössze egy játékot engedélyezett 12 évvel idősebb, egyre fáradtabbnak tűnő riválisnak, s két óra 27 perc után kiharcolta a továbbjutást. Emma Răducanu következő ellenfele (a nyolc közé jutásért) Ana Bogdan (106.) lesz.

A női világranglistán karrierje csúcsaként ezen a héten 105. Jaqueline Cristian ennél sokkal drámaibb csatát vívott a szlovénok egy másik képviselője, Kaya Juvan (98.) ellenében. Az első forduló legszebb találkozójának is beillő mérkőzés első hét játékában mindenki hozta a szerváját, akkor viszont Kaya Juvannak sikerült a brék (3:5), majd a következő labdamenetben gyorsan le is zárta a szettet.

A második szett is kiegyensúlyozott és egyben kiélezett küzdelmet hozott, 6:5-ös vezetésnél Jaquelin Cristiannak brék-, egyben szettlabdája volt, de nem tudta érvényesíteni. Jöhetett tehát a rövidített játszma, amelyben a román lány két szett- és meccslabdát hárított, mígnem 10–8-cal sikerült kikényszerítenie, hogy a mérkőzés három szettes legyen.

A harmadik játszmában Jaquelin Cristiannak sikerült hamar elvennie Juvan szerváját, de nem tudta megőrizni előnyét, s végül erről a szettről is rövidített játszma döntött. Azt ezúttal a román lány kezdte jobban, aki második meccslabdáját kihasználva 2 óra 47 perc alatt továbbjutott a 2. fordulóba, amelyben az 5. számú kiemelt ausztrál Ajla Tomljanovic (43.) volt az ellenfele a szerdai játéknap utolsó, lapzártánk után véget ért mérkőzésén.

Ugyancsak kedd este elbúcsúzott a további küzdelmektől az augusztusi kolozsvári tenisztorna, a szintén WTA250-es Winners Open győztese, Andrea Petkovic (75.). A nagy reményekkel érkező, titokban az ismétlésben reménykedő 34 éves szerbiai származású német játékos – aki karrierje legjobbjaként 9. volt a világranglistán, s a kolozsvári siker pályafutása hetedik WTA-tornagyőzelme volt – nem bírt az orosz Varvara Gracsevával (81.), aki megtalálta az ellenszert Petkovic agresszív stílusára és így a 2 óra 4 percig tartó három szettes mérkőzés végén ő emelhette magasba a kezét.

Szerdán az első két kiemelt fellépése zárta az első forduló mérkőzéseit: az alsó ágon érdekelt Anett Kontaveit, a torna második kiemeltje a szerb Aleksandra Krunicsot verte, így továbbra is reménykedhet abban, hogy elcsípi a szezonzáró WTA-világbajnokság utolsó, még kiadó helyét.

Ezt követően, a nap legnagyobb érdeklődéssel várt mérkőzésén az első számú kiemelt Simona Halep (18.) és a top100-ba nemrég első ízben bekerült Elena-Gabriela Ruse (85.) mérte össze erejét. Előbbi mellett szólt a tapasztalat, de miután idén többször is sérüléssel bajlódott és keveset játszott, 23 éves bukaresti ellenfelének sikere sem volt elképzelhetetlen: Ruse – akinek éppen Halep a példaképe – jó formában van, eddigi pályafutása csúcsán. A találkozó aztán a vártnál sokkal egyoldalúbbra sikeredett: Halep valósággal elgázolta Rusét, aki az 1 óra 13 percig tartó mérkőzésen mindössze három gémet tudott szerezni. Halep következő ellenfele az orosz fentebb említett Gracseva.

A legjobb nyolc közé tehát a nyolc főtáblásból négy román teniszező jutott be, plusz Emma Răducanu, aki – ha mindketten folytatják menetelésüket – az elődöntőben kerülne össze Haleppel.

Eredmények: 1. forduló (a legjobb 16 közé jutásért): Jaqueline Adina Cristian–Kaya Juvan 3:6, 7:6 (8), 7:6 (3), Emma Răducanu (brit, 3.)–Polona Hercog (szlovén) 4:6, 7:5, 6:1, Andrea Petkovic (német)–Varvara Gracseva 6:4, 2:6, 6:4, Simona Halep–Elena Gabriela Ruse 6:1, 6:2, Anett Kontaveit (észt, 2.)–Aleksandra Krunic (szerb) 6:3, 7:5; 2. forduló: Angelina Kalinina (ukrán, 8.)–Anna-Lena Friedsam (német) 6:2, 6:2. Női páros, 1. forduló (a legjobb nyolc közé jutásért): Irina Begu, Andreea Mitu–Amina Anshba, Anastasia Detiuc (orosz, cseh) 6:5, 6:3, Irina Bara, Ekaterine Gorgodze (román, georgiai)–Mona Barthel, Anna-Lena Friedsam (németek) 7:5, 6:2, Ljudmilla Kicsenok, Marta Kostyuk (ukránok)–Anna Danilina, Ulrikke Eikeri (kahaz, norvég) 6:0, 5:7, 12–10.