Törvénytelen szervátültetéseket végeztek a kolozsvári urológián

Törvénytelen szervátültetéseket végeztek a kolozsvári urológián
Törvénytelenül végeztek hasnyálmirigy-átültetést a kolozsvári Urológia és Veseátültetési Intézetben, hiszen a kórház nem rendelkezik a megyei közegészségügyi igazgatóság által kibocsátott működési engedéllyel – nyilatkozta a kórház kapcsán Florian Bodog egészségügyi miniszter, aki szerint az intézet vezetőjét felelősségre vonják a történtekért.

Az Emanuel Ungureanu USR-s képviselő interpellációjára adott válaszban a tárcavezető kifejti, hogy a kolozsvári intézményben 2016 szeptemberében tematikus ellenőrzéseket végeztek. Ekkor derült fény a jogtalanul végzett hasnyálmirigy-átültetésekre, hiszen nemcsak érvényes működési engedéllyel nem rendelkezett az intézet, hanem a szervátültetésre vonatkozó tevékenység-kiegészítést sem kérvényezte a kórház vezetősége.

Így az akkor készült vizsgálati dokumentáció által határozták meg a törvényes tevékenységhez szükséges jogi feltételeket – áll a tárcavezető válaszában.

Ugyancsak a szeptemberi ellenőrzés alkalmával állapították meg azt is, hogy tavaly augusztusban az egészségügyi intézetnek 90 naposnál régebbi, közel 1,5 millió lejes hátraléka van. – 2016 január–októberében a kolozsvári intézetnek közel 12 millió lejes költségvetése, 5,5 millió lejes finanszírozási kerete és 47 százalékos költségfelhasználása volt. Az adatelemzésből kiderült, hogy az intézet nem használta fel hatékonyan a tevékenysége során a szervátültetési programra kiutalt költségvetési keretet, és fel nem használt pénzalapot sem utalta vissza időben – áll még az egészségügyi miniszter válaszában.

A tárcavezető szerint a kolozsvári urológiának 2014-ben és 2015-ben is három hónaposnál régebbi tartozásai halmozódtak fel 127 ezer lej értékben. 

Silviu Moga az Urológiai és Veseátültetési Intézet igazgatója tegnap úgy nyilatkozott, hogy a hasnyálmirigy-átültetés ügye még vitatott, miután az intézet egykori vezetősége megfellebezte az egészségügyi minisztérium vizsgálati jelentését. – Meglátjuk, mi lesz az ítélet. Az Országos Szervátültetési Ügynökség is megtárgyalja az ügyet, mert ők bocsátják ki az akkreditációt a szervátültetések típusa függvényében. A probléma még nem oldódott meg. Az akkreditáció odaítélése összetett folyamat, minden szerv esetében előlről kell kezdeni az eljárást. Az intézmény rendelkezik veseátültetési akkreditációval, de minden más szerv esetében újabb akkreditáció igénylése szükséges. Most fognak utánanézni, hogy van-e az intézetnek hasnyálmirigy-átültetésre feljogosító akkreditációja, ezért van szükség az ügynökség segítségére. A kolozsvári intézetben kettős – vese és hasnyálmirigy – szervátültetést is végeztek, ezért kell tisztázni a helyzetet az illetékes hatóságokkal – mondta Moga.

A felgyűlt hátralékok ügyében pedig elmondta: egy sor kiadáscsökkentő és jövedelemnövelő intézkedést foganatosítottak, hogy törleszteni tudják a felgyűlt tartozást. – A helyzetelemzés nyomán felbontottunk néhány szerződést, és elkezdtük kifizetni a szolgáltatókat – nyilatkozta az intézményvezető.

Március elején Emanuel Ungureanu képviselő azt kérte az egészségügyi minisztertől, hogy küldjön minisztériumi vizsgálóbizottságot a csőd szélén álló, félmillió eurós tartozást felhalmozott kolozsvári klinikára. Az ezt kérő interpellációban a kialakult helyzetért a képviselő a kórház volt vezetőségét – amelynek tagja volt Mihai Lucan osztályvezető főorvos is – jelölte meg. Ungureanu azt kérte a tárcavezetőtől, hogy vizsgálja meg, hogy a közegészségügyi intézmény „vérét” szívja-e kullancsként a Mihai Lucan tulajdonában álló magánklinika. A képviselő azt állította, birtokában van olyan információknak, miszerint az országos veseátültetési program pénzlapját az intézetbe utalt, más szervi elégtelenség miatt kezelt betegekre költötték és ezzel súlyos törvényszegést követtek el. Ungureanu arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a Luncan tulajdonában álló magánklinika rendkívül nyereséges, addig az urológia a csőd szélén áll. A képviselő azzal magyarázta a helyzetet, hogy az elmúlt hét évben a közintézménybe küldőpapírral érkező betegeket a kórházi alkalmazottak a Lukmed magánklinikára küldték tovább kivizsgálásra.