Torna Eb: Dévai Boglárka aranyérmes ugrásban

Dévai Boglárka aranyérmet nyert ugrásban a glasgow-i női torna Európa-bajnokság utolsó, vasárnapi versenynapján. Danisa Golgotă román részről a szám harmadik helyét szerezte meg.

A tavalyi, kolozsvári kontinensviadalon bronzérmes szombathelyi sportoló első helyen jutott a fináléba, de a sorsolás miatt vasárnap délután elsőként kellett bemutatnia gyakorlatát.

Ugrása mindkét alkalommal jól sikerült, de a leérkezés egyik esetben sem volt hibátlan. A 6,0-os erősségű ugrása után egy, az 5,4-es erősségű után három tizedpontos levonást kapott, így 14,349 ponttal zárt.

A folytatásban senkit nem büntetett levonással a zsűri, de nem is voltak olyan erősségű gyakorlatok, amilyet a magyar versenyző bemutatott. A címvédő francia Coline Devillard sem tudta megelőzni Dévait, és a hatodik induló után már biztos volt, hogy érmet nyer. A német Sarah Voss sem került elé, és az orosz Angelina Melnyikova is csupán a második helyet szerezte meg.

Dévai a magyar női tornasport harmadik Európa-bajnoka Ónodi Henrietta (1989, felemáskorlát) és Varga Adrienn (1998, ugrás) után.

Ez a sportág 18. magyar kontinensbajnoki aranyérme.

„Kiléptem, ezért mínusz négytizeddel indultam. Az első ugrásom után annak is örültem, hogy nem estem el. Azt hittem, a dobogó sem lesz meg, mert tudtam, hogy többen is azonos szinten vannak velem, de szerencsére néhány ellenfelem is hibázott” – nyilatkozta a döntő után a tornász. Hozzátette, félve utazott Glasgow-ba, mert a hazai versenyei nem sikerültek jól a közelmúltban. Mivel elsőként kellett bemutatnia gyakorlatát, két ugrása után várakozással telt számára az idő, amit nehezen viselt. „Rettenetesen izgultam, nagyon rosszul voltam, azt hittem, kihullik a hajam. Még mindig nem hiszem el, hogy húsz év után újra sikerült aranyérmet nyerni” – mondta boldogan a szombathelyi sportoló.

Draskóczy Imre szövetségi kapitány úgy fogalmazott, csodálatos eredmény született, és ha ezeket az ugrásait Dévai tovább csiszolja, akkor az októberi, dohai világbajnokságon is jól szerepelhet.

„Mindkettőben volt egy-egy kisebb rontás – az egyiknél kiment a síkból, a másiknál ki is lépett –, de szerencsére olyan magas a kiinduló pontszáma, hogy ezeket még elbírta. Az utolsó pillanatig izgultunk, hogy a többiek hogyan fognak szerepelni” – idézte fel az edző.

A szerenkénti döntők ötödik eredményével Denisa Golgotă talajon (13,166) és ugrásban (13,999) jutott a fináléba. A román lány első ugrása volt jobb, 14,500 pontra értékelték, a második gyengébbre sikerült (13,833), ezzel együtt sikerült felkapaszkodnia a dobogó legalsó fokára.

A férfi tornászok jövő csütörtöktől vasárnapig az SSE Hydro arénában szerepelnek.

Eredmény, nők, ugrás: 1. DÉVAI BOGLÁRKA 14,349 pont, 2. Angelina Melnyikova (Oroszország) 14,233, 3. DENISA GOLGOTĂ 14,166.

Nyolcadik a magyar női csapat

A nyolcadik helyen végzett a magyar válogatott a tornászok női csapatversenyében a Glasgow-ban rendezett multisport Európa-bajnokságon.

A szinte csordultig megtelt SSE Hydro Arénában gerendán kezdtek a magyarok, akik hatodikként kerültek a döntőbe: Böczögő Dorina majdnem hibátlan gyakorlatot mutatott be (13,100 pont), Fehér Nórának egy kisebb megingása volt (12,166), Makra Noémi viszont levonást kapott (11,800).

Talajon Fehér kezdett (12,000), Péter Sára egy kisebb hibával hajtotta végre gyakorlatát (12,066), Böczögő pedig az egyik ugrása végén kilépett, de így is a legmagasabb pontszámot kapta a magyarok közül (12,700). „Félidőben” így a hetedik helyen állt a csapat.

Ugrásban a sort Böczögő nyitotta (12,733), majd Péter tökéletesen állt bele az ugrásába (13,566). Dévai Boglárka pedig ezúttal is hozta magát, s 14,266-os pontszámának köszönhetően az ötödik helyre lépett előre a csapat.

Felemáskorláton Makra egy biztonsági produkcióval kezdett (11,966), Fehér nehezebb gyakorlatába azonban egy kisebb hiba csúszott, behajlította a lábát az alsó korláton (12,966). Böczögő a gyakorlata elején leugrott az alsó korlátról, majd a folytatást követően a leérkezésnél is kibillent egyensúlyából és leült. A legrutinosabb magyar versenyző így csak 10,400 pontot kapott, sírva lépett le a pódiumról.

A versenyt nagy fölénnyel az oroszok nyerték a franciák és a hollandok előtt.

A skót nagyvárosban a felnőtt tornászoknak csapatversenyt, egyéniben pedig szerenkénti finálékat rendeznek, azaz idén az egyéni összetett nem szerepel a programban.

Eredmény, felnőtt női csapatverseny, döntő: 1. Oroszország 165,195 pont, 2. Franciaország 161,131, 3. Hollandia 159,563, ..., 8. MAGYARORSZÁG (BÖCZÖGŐ DORINA, DÉVAI BOGLÁRKA, FEHÉR NÓRA, MAKRA NOÉMI, PÉTER SÁRA) 149,729.

A román csapat (Denisa Golgotă, Carmen Ghiciuc, Laura Iacob és Nica Ivănuş) az utóbbi idők leggyengébb teljesítményét produkálva a selejtezőkben 147,663 pontot elérve a 12. helyen végzett, s nem jutott a döntőbe. Anamaria Ocolişan megsérült edzés közben, s nem segíthette csapatát.

Fedőkép: Orosz, magyar és román mosoly a dobogón – Denisa Golgotă bronz-, Dévai Boglárka arany-, Angelina Melnyikova ezüstéremnek örülhetett

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Denisa Golgotă, az orosz Angelina Melnyikova és a belga Nina Derwael is két éremmel zárta a szerenkénti döntőket a Glasgow-ban rendezett női torna Európa-bajnokság utolsó, vasárnapi versenynapján.
Sport
Sport
Ezüstérmet nyert a magyar csapat a juniorok versenyében a törökországi Mersinben rendezett férfi torna Európa-bajnokságon.