Több mint bolt a Kárpátia Borház

Kárpát-medencei egyedi borok a kínálatban

Több mint bolt a Kárpátia Borház
A Kárpátia Borház Kolozsváron nyitotta meg szombaton az első boltját, amely nem az anyaországban működik. A kezdeményezés Szegedről indult, Magyarországon jelenleg hat borház működik. Kolozsváron a Jókai/Napoca utca 2-4. szám alatti földszinti üzlethelyiségben több mint kétszáz, a Kárpát-medencében készült ritka bort kínálnak, amelyek fogyaszthatók az üzlethelyiségben, vagy elvitelre vásárolhatók. A borházat a magyarországi Kárpát-medencei Intézet hozta létre azzal a céllal, hogy népszerűsítse a Kárpát-medencei borfajtákat.

– Nemcsak egyszerű borozót hoztunk létre ebben a 45 négyzetméternyi üzlethelyiségben, hanem közösségi teret is. Reményeink szerint itt a kortárs erdélyi képzőművészek kiállításaira, könyvbemutatókra is sor kerülhet. Magyar szigetet szeretnénk itt létrehozni – közölte Szőcs Endre projektmenedzser, illetve Szabó Pál Csaba, a vállalkozás tulajdonosa.

A Kárpátia Borház emellett különleges romániai borokat visz Magyarországra, mivel a tulajdonos szerint ezek a borok „fehér holló” Magyarországon. A borház létesítése érdekében a tulajdonos száz közép-európai borászattal vette fel a kapcsolatot. Az üzletben forgalmazott borok 80-85 százaléka – azaz 100-150 borfajtát – csak ott vásárolható meg, például a finom beregszászi borok, valamint a pozsonyi fehér bor. Az üzletben saját pörkölésű kávét is kínálnak.

A tulajdonos szándéka az, hogy az üzlet váljon a borkedvelők és az egyetemisták kedvenc találkozó helyévé.  Év végéig elkészül a Kárpátia Borház román és angol nyelvű webáruháza is. A Szabadság kérdésére Szabó Pál Csaba elmondta: a kolozsvári üzlet voltaképpen egy modell, amiről karácsonyig eldől, mennyire sikeres. Erdélyben a hálózat csak jövő évben kíván terjeszkedni. A Kárpátia Borházban kapható borok kétharmada magyarországi, egyharmada Kárpát-medencei bor. Egy pohár bor ára tíz lejtől kezdődik, egy-egy üveg bor ára pedig 45-300 lej között ingadozik.

Mivel a Kárpátia Borház nemrég egyezményt kötött a budapesti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemmel, ezért a jövőben az egyetemen előállított borfajtákat, sonkát és sajtot is forgalmaznak, a borkóstolókat pedig összművészeti rendezvényként óhajtják megszervezni.

Borítókép: Szőcs Endre projektmenedzser (balról), Szabó Pál Csaba tulajdonos, Varga  Zoltán Gábor borszakértő, Kozmakis Csaba ügyvezető a szombati eseményen