Több ezer tonna élelmiszert eldobunk naponta Romániában

Otthon a megoldás: neveléssel, fogyasztói tudatosság növelésével

Több ezer tonna élelmiszert  eldobunk naponta Romániában
Élelem: él és elem – tehát megélhetésünkhöz, létfenntartásunkhoz szükséges eledel, eleség. Csodásan kifejezzük szavunkkal az élelem lényegét, fontosságát. Még emlékezhetünk is sokan arra, milyen nehezen jutottunk elegendő mennyiségű élelemhez az 1980-as években – az akkori étel minőségéről pedig inkább ne is beszéljünk. Ma pedig dúskálkodunk mennyiségben, változatosságban, minőségben egyaránt. És mindezek ellenére, sokan nem becsülik azt, ami az asztalukra kerül, értéktelenként leseprik a kukába, ha megunták, vagy már nem kell, nem ízlik, sok volt belőle és megmaradt… Neveltetés, iskolázottság, meg persze anyagiak kérdése, ki hogyan „bánik” az élelemmel, de sajnos tény, hogy világviszonylatban problémát jelent az élelmiszer-pazarlás, valamint élelmiszer-veszteség. A romániai lakosok naponta 6000 tonna élelmiszert dobnak ki a statisztikai intézet adatai szerint, elsősorban a háztartásokban pazarolnak.

Sok ételt dobunk ki otthon és a vendéglőkben egyaránt, ezzel pedig a klímaváltozáshoz illetve globális felmelegedéshez is hozzájárulunk. A romániai lakosok naponta hatezer tonna élelmiszert dobnak ki, a legnagyobb pocsékolás a háztartásokban történik – állapítható meg az Országos Statisztikai Intézet (INS) nemrég közzétett jelentéséből. Az élelmiszer-veszteség és az élelmiszer-pazarlás azonban globális kihívást jelent. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a világon előállított összes élelmiszer mintegy egyharmada megy kárba vagy válik hulladékká, mielőtt a termelőtől a fogyasztó asztalára jutna. Az Európai Unióban évente körülbelül 87,6 millió tonna élelmiszer jut a kukába.

Az élelmiszer-pazarlás egyre nagyobb méretet ölt világszerte, és a legtöbb világszervezet és országos hatóság felfigyelt már erre: igyekeznek egyrészt megoldásokat keresni az élelmiszerfogyasztás optimalizálására, másrészt megpróbálják biztosítani az élelmiszerhez való méltányos hozzáférést azoknak az országoknak, amelyek gondokkal küzdenek az élelmiszer biztosítása terén. A szolgáltatással, tanácsadással, felméréssel, elemzéssel is foglalkozó Deloitte cég egyik igazgatója szerint a járvány még hangsúlyosabbá tette ezt a jelenséget, hiszen a lakosság nagy mennyiségű élelmiszert vásárolt tartalékolás céljából az előre nem látható járványügyi helyzet miatt. Hasonló a helyzet az élelmiszereket forgalmazó nagy üzletláncoknál is, amelyek működését nemcsak a járványügyi korlátozások zavarták meg, hanem az alkalmazottak hiánya, illetve a vendéglátóipari egységek bezárása.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) rámutat arra, hogy világszerte az előállított élelmiszerek 17%-a végzi a szemétben. Romániában nem végeztek helyi érdekeltségű tanulmányokat, ezért az ENSZ képviselői becsült értékeket használtak fel tanulmányukban, amely szerint a romániai lakosok évente közel 1,35 millió tonna élelmiszert dobnak el, és ez csak a romániai háztartásokban elkészített és kidobott főtt ételt jelenti, a kereskedelemből vagy a vendéglátóipari egységekből kidobott ételről nincs semmilyen adat. Ez azt jelenti, hogy a romániai lakosok naponta közel 3700 tonna ételt dobnak ki.

Ezzel a mennyiséggel Románia az európai középmezőnyben helyezkedik el – mutat rá az ENSZ tanulmánya. Lakosonként évente 70 kilogramm ételt dobunk a kukába, hasonlóképpen más közép- és kelet-európai államok lakosaihoz. Csehországban és Szlovákiában is hasonló mennyiséget dobnak el, míg Bulgáriában 68 kg/lakos, Moldova Köztársaságban és Ukrajnában 76 kg/lakos ez a mennyiség. Az utóbbi országok esetében az a közös, hogy nincsenek hiteles helyi tanulmányok, amelyeket az ENSZ figyelembe vehetett volna az adatok megállapítása során. Ezért a becsült értékeket tudományos módszerek alapján számították ki.

Legnagyobb a pazarlás a háztartásokban

Az ENSZ-jelentés szerint évente a legtöbb élelmiszert a máltaiak dobják el: 129 kilogrammot lakosonként; a legkevesebbet az osztrákok, 39 kg/lakos. Nagy az eldobott élelmiszermennyiség Görögországban is: 142 kg/év/lakos, ám a jelentés készítői szerint ez a szám nem eléggé megbízható.

Romániában a legnagyobb élelmiszer-pocsékolás a háztartásokban történik; ezt követik az üzletek és a vendéglátóipari egységek. Az országban legutóbb 2019-ben hoztak nyilvánosságra jelentést, amely szerint az elpocsékolt élelmiszer mennyisége eléri a napi 6000 tonnát: 49% származik a háztartásokból, 37% az élelmiszeriparból, 5% a közétkeztetési egységekből és 2% a mezőgazdasági szektorból. A román statisztikai intézet szerint az itteni lakosok évente 2,19 millió tonna élelmiszert dobnak el.

A román statisztikai intézet és az ENSZ adatai közötti különbségre a magyarázat egyszerű: az ENSZ-tanulmány főleg a háztartásokból származó élelmiszerpazarlást veszi figyelembe, az országos statisztikai hivatal pedig a mezőgazdasági és élelmiszeripari adatokat is.


A közétkeztetési egységek csak 5%-kal járulnak hozzá a pocsékoláshoz

Adókedvezménnyel is kedveznének, hogy kerüljék a pazarlást

Románia elfogadta az élelmiszer-pazarlás csökkentésére vonatkozó 2016/217-es számú törvényt, amely több kötelezettséget fogalmaz meg a vendéglátóipari egységek számára. A törvény szerint a gazdasági egységek kötelesek éves tervet kidolgozni az élelmiszer-pazarlás csökkentése érdekében, amelyet aztán kérésre bemutatnak az illetékes hatóságoknak. Évente legalább egy értekezletet kell tartani a cégen belül az alkalmazottaknak, amelynek tárgya az élelmiszer-pazarlás csökkentése lesz. A termelést a piac követelményeinek – kereslet-kínálat, nyomon követhetőség, értékesítési piac – függvényében kell kialakítani. Oktatási és tájékoztatási jellegű intézkedéseket kell foganatosítani az élelmiszer-pazarlás megfékezése és az elpazarolt élelmiszer mérhetősége érdekében. Bár az élelmiszerpazarlás elleni 217-es számú törvény 2016. november 17-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben, az alkalmazáshoz szükséges módszertani előírásokat viszont csak 2019. február 8-án bocsátotta ki a kormány.

Adókedvezménnyel is hatnának a pazarlás csökkentésére, hiszen a termékek általi támogatás hozzájárul a cég költségeinek a megtérüléséhez, ezt a megoldást más országokban is használják. Úgyszintén az Adóügyi Törvénykönyv lehetőséget nyújt arra is, hogy a szavatossági idő lejártához közeli termékeket költségként levonják, ha betartják az élelmiszer-pazarlásra vonatkozó törvény előírásait és/vagy visszakerülnek a forgalomba komposztálás illetve biogáz készítése céljából. A román Országos Statisztikai Intézet (INS) egy 2019-es jelentésben kifejtette: az élelmiszer-pazarlás elleni törvény nem hatékony. A szakemberek szerint ennek az a magyarázata, hogy a törvény csak a cégekre és nem a legnagyobb élelmiszer-pazarló kategóriára, azaz a lakosságra vonatkozik.

Európai helyzet: a legpontosabb adatok innen származnak

Bár Romániát és Kelet-Európa más országait eddig nem foglalkoztatta az élelmiszer-pazarlás elleni tanulmányok elkészítése, a kontinensen születtek a legpontosabb adatok az élelmiszer-pazarlásról, összevetve a világ más részeivel.

Észak- és Nyugat-Európában van a legtöbb adatszolgáltatás, illetve a legtöbb ország és szektor, ahol a felmérések készültek. Az adatokkal való lefedés Kelet-Európában a legkisebb, a kiskereskedelemre vonatkozó becslések nélkül – állapította meg az ENSZ jelentésében.

Az európai országok közül a legmagasabb adatbiztonságot Dánia, Norvégia, Svédország, Nagy-Britannia, Málta, Ausztria, Németország és Hollandia érte el.

A környezetre is hatással van a pazarlás

A becslések szerint 2019-ben 931 millió tonna élelmiszert pocsékoltunk el a világban. Ennek közel kétharmada a háztartásokból származott, egynegyede az élelmiszeriparból, és valamivel több mint 10% a kiskereskedelemből (retail ágazatból). Szintén 2019-es adat, hogy világszerte 690 millió ember szenvedett az éhínség miatt, hárommilliárdnak pedig nem volt anyagi lehetősége az egészséges étkezés megvalósítására. Az ENSZ szerint ezek a számok nőhetnek a koronavírus-járvány miatt.

A társadalmi egyenlőtlenségeken túl az élelmiszerből származó hulladék környezetszennyező jellegét sem lehet figyelmen kívül hagyni. A becslések szerint az üvegházhatású gázok 8-10%-a az el nem fogyasztott élelmiszernek tudható be – ennek ellenére sok ország nem szabályozza az élelmiszer-pazarlást; az élelmiszerek életciklusa hat a környezetre, az élelmiszer-pazarlás pedig a legnagyobb terhet jelenti – állítják a tanulmány készítői.

Háromszor jóllakna a Föld lakossága az eldobott étellel

A FoodWaste által készített tanulmány szerint világszerte az élelmiszerek egyharmada végzi a szemétben, miközben ez a mennyiség a háromszorosa annak, ami a Föld összes lakosának elegendő lenne. Románia kilencedik helyen áll Európában az élelmiszerpazarlást illetően.

Az Európai Unió államaiban 89 millió tonna élelmiszert dobnak el, ebből 2,5% Romániából származik. A Bukaresti Élelmiszerbank adatai szerint egy román állampolgár 129 kg élelmiszert dob ki évente, azaz évente 5 millió tonna élelmiszer-hulladékot termelünk, miközben ötmillió romániai lakos éhezik. A romániaiak többsége élelmiszert pazarol, miközben a vidéken élő családok 66%-a nem tudja előteremteni a számára szükséges élelmiszert – állapítja meg a felmérés.

Az ENSZ becslése szerint a jelenség világszinten 1,7 ezer milliárd dollár költséget okoz. Az élelmiszer-pazarlás csökkentése érdekében néhány magáncég létrehozta 2016-ban Bukarestben az Élelmiszerbankot, majd 2018-ban Kolozsváron és Románban, 2019-ben Brassóban. Tervezik még öt hasonló egység létrehozását Temesváron, Nagyváradon, Krajován, Konstancán és Galacon. Az Élelmiszerbank célja összegyűjteni a magáncégektől és a gyártóktól a még érvényes szavatossági idejű élelmiszereket, higiéniai termékeket, hogy ezeket partner civil szervezeteknek adják át, akik majd segítik a rászorulókat. Idén a Bukaresti Élelmiszerbank közel 609 000 kg terméket gyűjtött össze, amelyek 20 000 rászorulóhoz kerültek.

A legegyszerűbb megoldást otthon keressük

A kimutatások szerint tehát a legfőbb felelősséggel a háztartások tartoznak. Szakemberek megfigyelték az élelmiszer-pazarlás mögött rejlő viselkedési mintákat is, amelyeket befolyásol a jövedelem, az életkor, az iskolai végzettség és a lakóhely. Megállapították, hogy a kedvezőbb jövedelemmel rendelkezők gyakrabban vásárolnak és halmoznak fel nagyobb mennyiségű élelmiszert, amely aztán könnyebben vezet pazarláshoz. Azonban az életkor előrehaladtával már inkább észrevehető a háztartásokban a magasabb anyagi és vásárlói tudatosság. A pazarlás mértékére hatással lehet a vidéki és városi lakóhely is: városon jóval több a bevásárlóhely, kevésbé kell tudatosan megszervezni és megtervezni a bevásárlást, ez pedig növelheti a túlzott mennyiségű élelmiszer vásárlását. Mindemellett nagy ünnepeink (húsvét, karácsony, családi évfordulók stb.) is olyan időszakok, amikor fennáll az élelmiszer-pazarlás veszélye, hiszen sokszor jóval nagyobb mennyiségű étel készül, mint amennyire szükség van.

Szakemberek rávilágítottak, a gyermekkori nevelés is nagyon fontos a pazarlás mérséklését ösztönző viselkedési minták és üzenetek korai kialakítása és átadása szempontjából.

Az élelmiszer-pazarlásra a legegyszerűbb megoldás mindenképpen otthon keresendő: csak azt vásároljuk meg, amire feltétlenül szükségünk van, vásárlás előtt készítsünk listát, tervezzük meg a heti élelmiszer-szükségletet, az élelmiszerek tárolását, elkészítését, és szervírozzunk kisebb adagokat.