Tisztújítás a Kolozs megyei RMDSZ helyi szervezeteiben

Tisztújítás a Kolozs megyei RMDSZ  helyi szervezeteiben
Az erdélyi magyarság nem számít nemzetbiztonsági kockázati tényezőnek Romániában, az RMDSZ azt szeretné, hogy ezt törvénybe foglalják – jelentette ki tegnap Csoma Botond parlamenti képviselő, a Román Hírszerző Szolgálatot (SRI) fel- ügyelő, és a nemzetbiztonsági törvények módosítására létrehozott különleges parlamenti bizottságban. A képviselő, Kolozs megye RMDSZ elnöke beszélt a helyi szervezetekben zajló tisztújításokról, fontosnak nevezte, hogy a zilahi kongresszusi döntés értelmében minél több fiatal és hölgy vállaljon szerepet a politikában, önkormányzatokban. Oláh Emese alpolgármester bejelentette: menhelyet fognak létrehozni a családon belüli erő- szak áldozatai számára, majd a Szent György (Béke) tér és a környező utcák átrendezésével kapcsolatos tervekről beszélt, a terv szerepel a helyi tanács ülésének hétfői napirendjén.

A Kolozs megyei RMDSZ valamennyi helyi szervezetében tisztújításra kerül sor ebben az évben – jelentette be Csoma Botond képviselő, megyei elnök a tegnapi sajtótájékoztatón.  A megyei RMDSZ-vezetők megbizatása jövőre lejár, fontos, hogy a küldöttgyűlésen a helyi szervezetek vezetőinek érvényes mandátumuk legyen – mondta. Csoma kifejtette: a már javában zajló tisztújításokkal új lendületet akarnak bevinni a szervezetbe a 2020-as önkormányzati választások előtt, új embereket akarnak megnyerni a közösségi érdekképviseletnek, mindenekelőtt fiatalokat és hölgyeket. Szeretnének bevonni a munkába oktatási, gazdasági, kultúrával foglalkozó szakembereket, egyházi képviselőket, hogy ezáltal is nagyobb hangsúlyt kapjon az RMDSZ szövetségi jellege.

Emlékeztetett: az RMDSZ zilahi kongresszusa női kvóta bevezetéséről döntött, eszerint a szövetség helyi döntéshozó testületeiben egyharmados arányt, a területi és országos testületekben pedig 15 százalékos kvótát kell biztosítani az RMDSZ nőszervezete jelöltjeinek. Szintén a kongresszus határozott arról is, hogy a helyi választottak 15 százaléka a fiatalok köréből kerüljön ki.

Kolozs megye jól áll női vonalon

A női kvótával kapcsolatban Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere kifejtette: a zilahi kongresszuson elfogadott kvóta igenis szükséges. Bár kétségtelenül nőtt az elmúlt években a hölgyek száma a különböző önkormányzati és politikai tisztségekben, ez még mindig alatta van az európai normáknak, és a méltányosság szempontjából is kevés. A kvóta bevezetése remélhetőleg felgyorsítja ezt a folyamatot – magyarázta Oláh Emese. Úgy vélekedett: a hölgyek jelenléte a döntéshozásban, az általuk képviselt sajátos álláspont érvényesülésének a hozadéka pozitív.

Elmondta: Kolozs megye jól áll ilyen szempontból, a nyolc RMDSZ-es polgármesterből egy nő, a 17 alpolgármester közül 5, a 124 helyi tanácsosból 14, a 80 helyi RMDSZ-elnökből 16 a hölgyek sorából kerül ki. Kiemelte: a megye valamennyi városi szervezetét nők vezetik.

Antal Gézától, a megyei RMDSZ ügyvezető elnökétől megtudtuk: ebben az évben Aranyosgyéresen, Kőrösfőn, Nyár­szón, Sár­vá­sáron, Kalota­damoson, csütörtökön Jákó­telkén és Magya­rókerekén, tegnap délután pedig Vistán volt tisztújítás. Összesen több mint 60 helyi szervezetben lesz új vezetőség, vannak olyan települések, amelyeken teljesen újjá kell szervezni a helyi választmányt.

Hétfőn dönt a tanács a Szent György (Béke) tér projektről

Oláh Emese szólt arról is: a kolozsvári tanács hétfői napirendjén szerepel az egykori Szent György (Béke) tér és környékének átalakítására vonatkozó 28,2 millió lejes projekt, amelyről januárban rendeztek közvitát. A tervek a gyalogossáv növelésére, az autóforgalom visszaszorítására, a zöldövezet kiterjesztésére, biciklisáv kialakítására vonatkoznak. Megnyugtatott: az átalakítás nem vezet az amúgy is zsúfolt forgalom további megnehezítésére, ellenkezőleg!

Elmondta: a családon belüli erőszak áldozatai számára hamarosan beinduló tanácsadó központ mellé sikerült találni megfelelő ingatlant menhely létrehozására is, amely a tervek szerint 2019-ben kezdi el működését. Nem kis befektetésről van szó, a kiszemelt ingatlan ugyanis jelenleg meglehetősen siralmas állapotban van, mondta.

Csoma Botond beszámolt képviselői tevékenységéről is. Amint korábban tudósítottunk, az RMDSZ nem támogatja a közigazgatási kódex módosítását, a szövetség ennek központosító jellegét kifogásolja. A kormány elképzelése szerint kiszélesítenék a prefektus hatáskörét, ő közvetítene a minisztériumok és az alárendelt intézmények között. A kódex ugyanakkor a jegyző hatáskörét is szélesítené, Csoma Botond szerint elfogadhatatlan, hogy egy nem választott tisztségviselő felülbírálhassa a helyi és megyei önkormányzat döntéseit. Azzal sem értenek egyet, hogy a megyei tanács elnökének, alelnökének és az alpolgármestereknek a leváltásához szükséges jelenlegi kétharmados többséget egyszerű többségre változtassák.

Ne tekintsék nemzet­biztonsági kockázatnak a magyarságot

Csoma Botond, aki a Román Hírszerző Szolgálatot (SRI) felügyelő parlamenti bizottságban, illetve a nemzetbiztonsági törvények módosítására létrehozott különleges parlamenti bizottságban is képviseli a szövetséget, a tájékoztatón elmondta: az RMDSZ szeretné törvénybe foglaltatni, hogy az erdélyi magyarságot ne lehessen nemzetbiztonsági kockázati tényezőnek tekinteni Romániában. Erre azért van szükség, hogy ne fordulhasson elő, hogy a romániai magyarság autonómiatörekvéseit kockázati tényezőként katalogizálják.

SRI-források arról tájékoztatták Csomát, mondta a képviselő, hogy az autonómiatörekvések mindaddig nem tekinthetők kockázatnak, amíg azok szabad véleménynyilvánításnak minősülnek, legyen szó a marosvásárhelyi autonómiatüntetésekről, vagy a székelyföldi területi autonómia statútum tervezetének előterjesztéséről.

Csoma kérdést tett fel az önkormányzati vezetők nemzetbiztonsági okokból történő megfigyelésével kapcsolatban is. A válasz: a megfigyelésre elsősorban a határ menti térségekben van szükség mégpedig a migráció miatt. Hogy máshol, például Kolozsváron, mégis mi indokolhatta például Horváth Anna volt alpolgármester megfigyelését, a magyarázat: a megfigyelésre akkor is sor kerülhet, ha felmerül a gyanú, hogy valamely önkormányzati vezető idegen országok titkosszolgálatával lép kapcsolatba.