Tiszta vizet és minél kevesebb szemetet a Kis-Szamosba!

Tesztelik a hulladékszűrő gátat Kolozsvár határában

Tiszta vizet és minél kevesebb szemetet a Kis-Szamosba!
Az évek során megszoktuk a jóérzésű embereket méltán zavaró látványt, amint Kolozsváron a „szőke” Szamos felszínén ezrével sodródnak, esetleg felgyülemlenek a felelőtlenül eldobált pillepalackok vagy más megunt műanyagtárgyak. Korunk egyik leggyakoribb és legveszélyesebb környezetszennyezési formája ez, amely esztétikai szempontból is elfogadhatatlan. A szelektív hulladékgyűjtési kísérletek és a lakosság ilyen irányú felvilágosítása, nevelése egyelőre nem hozza meg a kívánt hatást, ezért a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal és a Szamos-Tisza Vízgyűjtőmedence Gondnoksága (ABAST) közösen egy, a folyón keresztül kifeszített szűrőberendezést helyezett üzembe a Donát negyedből a Monostor negyedbe átvezető terelőúti hídtól körülbelül száz méterrel feljebb. Egyelőre csupán a próbaüzemelési időszakaszát lehet feljegyezni a beruházásnak, amelynek értéke áfástól meghaladja a 282 ezer lejt.

 

A beruházási munkálatot hivatalosan még nem vették át, most csak a tesztelése folyik a víz felszínén keresztben úszó tömlőszerűségnek. Gheorghe Şurubaru városi közadminisztrátor (városmenedzser) szerint a befektetésre a városháza és az ABAST tavaly írta alá az együttműködési megállapodást, a munkálatokat a nagyváradi Rono Aqua cég valósította meg. A folyó bal partjáról induló drótkötél úgy mozgatható, hogy a jobb parton „srégen” érjen be az erre a célra megépített betonkamrába, ahova beirányítható a kifogott hulladék. Onnan pedig emelőszerkezettel lehet eltávolítani és szállítójárművekre rakodni. A befektetés értéke viszonylag nem nagy (áfástól 282 483 lej), hozadéka viszont az egész lakosság szempontjából felbecsülhetetlen.
Hasonló megegyezés születt Szászfenes önkormányzatával is két ilyen úszó gát megépítésére, mivel a legtöbb hulladék Kolozsvárra a szomszédos községből érkezik. Florin Zanc, a Szászfenesi Polgármesteri Hivatal műszaki igazgatója azonban arra panaszkodik, hogy a megvalósítást akadályozza az érintett partszakaszok tulajdonjoga, ugyanis azok nem közterületek. Szerinte a Hidroelectrica feladata lenne ilyen gátrendszert megépíteni. Különben is hiába minden gát, ha nem tudunk hatásosan fellépni a hulladékforrásokkal szemben – fogalmazott az igazgató.

Mára hűlt helye maradt a hulladékot felfogó tömlőnek

Tegnap délután a Donát negyedi beruházást szemléltük meg. Pechünkre maga a lényeg, az úszó tömlő hiányzott, remélhetőleg nem avatatlan kezek távolították el, hanem a tesztelés érdekében vitték el tökéletesíteni. A magas vízállásban a szokásosnál kevesebb pillepalack sodródott, a túloldalon pedig ott árválkodott a hulladékkifogó kamra. Egy, a szitáló esőben a töltésen sétáló férfi elmondta, hogy egy nappal korábban még látta próbaműködés közben az újdonságot, és nagyon hasznosnak tartja. Megpróbáltunk az ABAST-tól is tájékozódni a jelenlegi helyzetről, de az illetékesek nem voltak elérhetők, a városi rendőrség pedig nem tudott információkkal szolgálni ez ügyben.
A Kolozs Megyei Tanács alelnöke, Vákár István nagyon jónak tartja a beruházást, és szerinte is fontos minél hamarabb megoldani a szászfenesi partszakaszok magántulajdonjogi akadályait, hogy a pillepalackáradat minél hamarabb „holtvágányra” kerülhessen a Kis-Szamosban.