TIFF: bolíviai alkotás nyerte a Transilvania Trófeát, a magyar versenyfilm főszereplőjét is díjazták

TIFF: bolíviai alkotás nyerte a Transilvania Trófeát, a magyar versenyfilm főszereplőjét is díjazták
Ma este ér véget Kolozsváron a 21. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), a különböző kategóriák díjait pedig a hagyományokhoz híven már tegnap este átadták a város főterén. A tavalyi, járványügyi előírások miatt korlátozott kiadás után idén már a megszokott formában és kapacitásban várta a közönséget Románia legnagyobb filmszemléje június 17. és 26. között a város számos mozijában és szabadtéri helyszínén. A fesztivál fődíját, a Transilvania Trófeát az Alejandro Loayza Grisi által rendezett Casa noastră (Utama) című bolíviai alkotásnak ítélték oda, a Szelíd című magyar versenyfilm főszereplője, Csonka Eszter pedig megkapta a játékfilmes zsűri különdíját. A vörösszőnyeges gálán – amelynek házigazdája Amalia Enache televíziós műsorvezető és Tudor Giurgiu fesztiváligazgató volt – számos hazai és külföldi rendező, filmes szakember is részt vett, Maia Morgenstern pedig átvehette a fesztivál kiválóság díját.

A 21. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál díjátadó gálájának kezdetén Tudor Giurgiu, a fesztivál igazgatója elmondta: idén 55 országból 168 egészestés és 28 rövidfilmet összesen 362 vetítésen nézhetett meg a TIFF közönsége, amelynek létszáma ebben az évben rekordot döntött a legutóbbi korlátozásmentes, 2019-es kiadáshoz képest. A 21. kiadás mottója, a Make films, not war idén az alkotás fontosságára hívta fel a figyelmet a rombolással szemben: elhatárolódva minden, a világban zajló agressziótól a TIFF kizárólag a filmvásznon megjelenített – a forgatókönyvíró által elképzelt és a rendező által filmre vitt – konfliktusokban való „részvételre” bátorította a közönséget – hangsúlyozta Amalia Enache.

A folytatásban Tudor Giurgiu felhívta a figyelmet a fesztivál idei nyitófilmje kapcsán kialakult bizarr egybeesésre is: a június 17-én vetített Call Jane (r. Phyllis Nagy) című alkotás ugyanis az 1960-as évek Amerikájának abortusz-tilalmát és a nők jogait taglalta, napokkal a megnyitót követően pedig villámgyorsan járta be a világot a hír, miszerint eltörölték Amerikában az abortuszhoz való alkotmányos jogot. A fesztiváligazgató szerint így az elmúlt néhány nap leforgása alatt jelentős mértékben megnőtt ennek a filmnek az aktualitása, ami jól mutatja a fesztivál azon célját, hogy a szórakoztató jelleg mellett elmélkedésre hívó alkotásokat is kínáljon a közönségnek. Tudor Giurgiu hozzátette: a film ősszel érkezik a romániai mozikba.

Amalia Enache elmondta, az idei kiadás iránt kiemelt érdeklődést mutatott a fiatal generáció, a vetítéseken nagyszámban voltak jelen diákok és egyetemisták is, de akadt egy fiatal, aki egyéb teendői miatt nem tudott részt venni az idei TIFF-en: David Popovici – aki a napokban nyert aranyérmet 100 és 200 méteres gyorsúszásban a budapesti vizes világbajnokságon – rövid videóüzenetben köszöntötte a gála résztvevőit és megköszönte mindenkinek a támogatást.

Amalia Enache és Tudor Giurgiu, a gála házigazdái

Elsőként a Full Moon nevű horror, thriller és fekete komédia műfajú forgatókönyvek versenyének győztesét hirdették ki: az 1500 euróval járó elismerést Alex Olteanu kapta a Squash a bug for me című minisorozatért.

Az Alex. Leo Șerban ösztöndíjat Andrei Epure és Ana-Maria Gheorghe nyerte a Nu mă lăsa să mor című filmterv fejlesztésére, továbbá különdíjban részesült Andreea Alexandra Vraja Cinefilia.ro nevű filmes projektje, valamint Conrad Mericoffer a Câmp de maci (Poppy Field, r. Eugen Jebeleanu) című filmben nyújtott alakításáért.

Az idén első alkalommal versennyé alakított What’s up, Doc? szekció legjobb dokumentumfilmnek járó elismerését román alkotás, a Sebastian Mihăilescu által rendezett Pentru mine tu ești Ceaușescu nyerte, a zsűri különdíjában pedig Yuri Ancarani Atlantis (Atlantide) című alkotása részesült.

A Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének FIPRESCI-díját a fesztivál Román Filmnapok (Zilele Filmului Românesc) versenyszekciójának alkotásai közül az Imaculat (r. Monica Stan és George Chiper) című filmnek ítélték oda.

A nemzetközi mezőny közönségdíját Marius Manole jelentette be: a nézők kedvence a Casa noastră (Utama) című bolíviai versenyfilm lett, amelynek rendezője, Alejandro Loayza Grisi személyesen vette át a 2 ezer euróval járó elismerést. A román alkotások közül a közönségdíjat Victor Canache debütfilmje, a Capra cu trei iezi című horror kapta, amelynek főszereplője Maia Morgenstern.

A Román Filmnapok legjobb rövidfilmnek járó 5 ezer eurós elismerését a Mihai Dragolea által rendezett Aurică, viață de câine kapta, különdíjban részesültek a Moștenirea (r. Marian Fărcuț) és a Fragmentări (r. Miruna Minculescu) című rövidfilmek. A román alkotások versenyének legjobb nagyjátékfilmje Bogdan George Apetri Miracol című filmje lett, az alkotás 10 ezer eurós jutalomban részesült. Az egészestés román filmek közül dicséretet kapott az Om Câine (r. Ștefan Constantinescu), a szekció legjobb debütfilmjének pedig Alina Grigore Crai Nou című alkotását választották.

A Bogdan George Apetri, Carlos Rodríguez Ríost, Gülin Üstün, Halldóra Geirharðsdóttir és Srdan Golubović alkotta nemzetközi zsűri különdíjában részesült Csonka Eszter testépítő a Csuja László és Nemes Anna által rendezett Szelíd című magyar versenyfilmben nyújtott alakításáért. A díjat a film producere, Muhi András vette át. Szintén különdíjat kapott a zsűritől a litván Feature Film About Life (r. Dovile Sarutyte) című alkotás.

A legjobb, versenyfilmekben való színészi alakításokért járó díjakat Laura Müller és Schemci Lauth kapta a The Night Belongs to Lovers (r. Julien Hilmoine) című filmben nyújtott teljesítményükért. Az elismeréseket a rendező vette át.

A legjobb rendezőnek járó 3.500 eurós díjat az izlandi Guðmundur Arnar Guðmundsson nyerte el Beautiful Beings című filmjéért. A rendező videóüzenetben köszönte meg az elismerést.

A gála folytatásaként Maia Morgenstern átvette a fesztivál kiválóság díját, amelyet Andreea Esca televíziós újságíró és Andi Moisescu televíziós műsorvezető adott át. Ahogy Andreea Esca fogalmazott, Maia Morgenstern „nem csupán karrierjében, hanem emberi mivoltában is elérte a kiválóságot”.

Maia Morgenstern a kiválóság díj átvételekor

Az ünnepség zárómomentumaként adták át a fesztivál legfontosabb díját, a hivatalos versenyprogram legjobb filmjének járó Transilvania Trófeát. Az elismerést idén az Alejandro Loayza Grisi által rendezett Casa noastră (Utama) című, a közönségdíjat is elnyerő bolíviai alkotásnak ítélte oda a zsűri. A bolíviai hegyekben lámatenyésztésből élő idős házaspár létküzdelmét feldolgozó alkotás a zsűri indoklása szerint „a rendező egyszerű, letisztult és költői filmes megközelítése” miatt érdemelte ki a 10 ezer eurós fődíjat.

Alejandro Loayza Grisi személyesen vette át Kolozsváron a Transilvania Trófeát

A díjátadó zenei betétekkel egészült ki, a hangulatot a The Mono Jacks nevű formáció, valamint a moldovai származású énekes, Mihail biztosította. A díjátadó gáláról készült felvétel teljes egészében visszanézhető a TIFF Facebook-oldalán.

(Fotók forrása: Facebook/TIFF/Andreea Popa)