TIFF 2018 – A nagy kékséggel zárul majd a fesztivál

TIFF 2018 – A nagy kékséggel zárul majd a fesztivál
A nyolcvanas évek egyik legfontosabb kultfilmjét, a harminc évvel ezelőtt bemutatott Luc Besson-alkotást, A nagy kékséget nézhetik meg – vagy nézhetik újra – az érdeklődök, ezúttal a kolozsvári főtéri óriásképernyőn, a 17. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) záróeseményeként, derül ki a szervezők közleményéből.

A június 3-án, este háromnegyed tízkor kezdődő vetítésen jelen lesz Jean-Marc Barr, aki Jacques Mayol francia búvárt alakította a filmben. A nézők ugyanakkor láthatják a 2017-ben készült Dolphin Man (A delfin-ember) című, Jacques Mayolról készült dokumentumfilmet is, amelyet A nagy kékség után vetítenek.

Az 1988-ban, a Cannes-i Fesztiválon versenyen kívül bemutatott Luc Besson-film igaz történeten alapul, Jacques Mayol francia és Enzo Maiorca olasz búvárról, illetve kettejük barátságáról, későbbi rivalizálásukról szól (ez utóbbit a filmben Jean Reno alakította).

„Jacques rendkívüli rokonságban van az óceánnal, szokatlanul hosszú ideig képes lélegzet nélkül a víz alatt tartózkodni. Gyermekkori barátja és vetélytársa, Enzo, aki már a szabad merülés világbajnoka, versenyre hívja. Küzdelmük, vonzódásuk, visszahívó erejű vágyakozásuk tárgya mindig ugyanaz: a nagy kékség”, olvasható a film leírásában.

A nagy kékség nyolc César-jelölést kapott 1989-ben, ebből kettőt váltott díjra, elnyerte a legjobb zenéért és a legjobb hangért járó díjat, Luc Besson pedig megkapta a Francia Filmakadémia díját. A film bemutatásakor minden francia kasszarekordot megdöntött, több mint 9 millió jegyeladást tudhatott magáénak.

A forgatókönyv megírásában Jacques Mayol is közreműködött, 2001-ben bekövetkezett halálakor Jacques Chirac akkori francia elnök a „Big Blue-generáció halhatatlan szimbolumának” nevezte. Jacques Mayol 2001. december 22-én önkezével vetett véget életének Elba szigetén, életének 74. évében. Hamvait a toszkán tengerparton szórták szét.

Érdekességként említhető meg, hogy a filmet 1988-as nagysikerű bemutatója után Olaszországban csak 2002-ben vetíthették először hivatalosan, ugyanis Enzo Maiorca a filmet a bemutatója után bíróság előtt támadta meg, azt kifogásolva, hogy negatív színben tüntetik fel őt az alkotók. A bíróság elfogadta az olasz búvár érvelését, így annak csupán egy rövidített változatát  vetítették le 2002-ben, Maiorca belegyezésével. Enzo Maiorca 2016-ban hunyt el, szülőhelyén, a szicílai Siracusában.

(Borítókép: Jelenet a filmből – Jean Reno és Jean-Marc Barr)