TIFF 2017 – Itt a tizenkét versenyfilm

TIFF 2017 – Itt a tizenkét versenyfilm
Nyilvánosságra hozták a versenyfilmek listáját a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezői, mint köztudott, első vagy második filmjüknél tartó rendezők alkotása kerülhet be a versenyprogramba. A szervezők közleménye szerint „késélen táncoló”, a valóságos életből és személyes tapasztalatokból ihletődő történeteket, provokatív helyzeteket, merész megközelítéseket, extrém vagy kiszínezett meséket vonultatnak fel olyan „bevállalós” rendezők, akikről minden bizonnyal még fogunk hallani.

 „Mint minden évben, most is az érdekelt, hogy egyedi és bátor »hangokat« fedezzek fel, olyan rendezőket, akik nem óvatoskodnak, hanem inkább mindent feltesznek egy lapra”, fejtette ki Mihai Chirilov művészeti igazgató, a versenyprogram válogatója.

Az idei válogatásba nem került be román film, ennek ellenére mégis van két „hazai jelenlét”, Alec Secăreanu, a God’s Own Country (Tărâmul binecuvântat/Áldott vidék) című brit film főszereplője, illetve Tudor Panduru személyében, aki a Nana Ekvtimishvili és Simon Gross rendezte My Happy Familly (Familia mea fericită/Az én boldog családom) című alkotás operatőre volt, olvasható a közleményben. Mindkét film részt vett a Sundance fesztiválon, előbbi elnyerte a World Cinema Directing díjat a dráma kategóriában. A filmet egyébként a kritikusok a Brokeback Mountain (Túl a barátságon) című kanadai–amerikai filmdráma „szentimentalizmus-mentes brit válaszaként” jellemezték. 

A My Happy Familly (grúz–német–francia koprodukció) című, „édes-keserű” vígjáték egy grúz nő történetéről szól, aki az 52. születésnapján dönti el, hogy otthagyja a férjét, előidézve ezáltal egy kisebb „családi földrengést”.

Egy lengyel rendező, Bartosz M. Kowalski provokatív debütje a következő versenyfilm, aki a San Sebastian-i fesztivál zsűrijét és közönségét is „alapjaiban megrengette”, áll a közleményben, a Playground (Teren de joacă/Játszótér) témája ugyanis két brit kiskorú által elkövetett gyilkosságból inspirálódott.

Szintén a kiskorúak életében jelen lévő erőszakról szól Yaniv Berman izraeli rendező első filmje, a Land of the Little People (Tărâmul celor mici/A kis emberek vidéke) című alkotás (izraeli–palesztin koprodukció).

Miguel Calderón, a mexikói kortárs művészet „fenegyerekének” első, Zeus című nagyjátékfilmje is versenybe száll a Transilvania trófeáért, a személyes élményt feldolgozó produkció az emberek és sólymok közötti speciális kapcsolatot elemzi, a főhös és annak édesanyja közötti mérgező viszonyból kiindulva.

Szintén személyes élményből inspirálódott Gudmundur Arnar Gudmundsson rendezése, a többszörösen díjazott dán–izland koprodukció, a Heartstone (Piatră pe inimă/Kőszív) két izlandi tinédzser barátságáról szól.

Egy apa és lánya közötti hétvégi találkozás a témája a Gonzalo Delgado és Verónica Perrota által jegyzett Las Toninas Van Al Este (Delfinii înoată spre est/ A delfinek kelet felé úsznak) című uruguay–argentín–német koprodukciónak, amelyben a kettejük hazudozása szolgáltatja a humorforrást. 

Ezzel ellentétes a Chrysan­temums Time (Vremea crizan­temelor/A krizantémok ideje) című, Dmytro Moiseyev rendezte ukrán alkotás, amely egy fiatal özvegyasszony viszontagságairól szól, aki el szeretné temetni az öngyilkosságot elkövető férjét.

Ugyancsak két rendező munkája a Glory (Gloria) című bolgár–görög koprodukciónak, Kristina Grozeva és Petar Valchanov alkotása az igazságról és a manipulációról értekezik.

Hounds of Love a címe az ausztrál rendező, Ben Young debütjének, amely egy diszfunkcionális pár által elrabolt és fogva tartott serdülőkorban lévő lány történetéről szól.

A következő versenyfilm, az iráni színész, Abed Abest első filmje, a Simulation (Simularea) a közlemény szerint a „legprovokatívabb vizuális élménye” lesz a versenyprogramnak.

A Marc Crehuet rendezte El Rey Borni (Regele fără un ochi/A félszemű király) című spanyol feketekomédia zárja a versenyfilmek sorát, a négyszemélyes szereposztású produkció jeleneteit szinte teljes egészében egy lakásban forgatták, a történet egy fiatalról szól, aki fél szemére vak lett egy spanyolországi tiltakozás során, és véletlenül találkozik a balesetért felelős rendőrrel.

A versenyszekció zsűritagjai: Clotilde Courau színész, Geoff Andrew filmkritikus, és Marian Crişan filmrendező.

A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivált június 2. és 11. között szervezik meg Kolozsváron.

(Borítókép: Jelenet a My Happy Familly című filmből)