Tevékenységi mérleg: elégedetlenek az RMDSZ Kolozs megyei tanácsosai

Tevékenységi mérleg: elégedetlenek az RMDSZ Kolozs megyei tanácsosai
Éves beszámolót tartottak, illetve mérleget vontak a Kolozs Megyei Tanács RMDSZ-es tanácsosai annak kapcsán, hogy tavaly október 23-án alakult meg a megyei testület. A járvány ugyan rányomta bélyegét a megyei fórum tevékenységére, de az öt RMDSZ-es tanácsos mindvégig kivette a részét a szakbizottságokban zajló munkából. Emellett rendszeresen terepre jártak és ellátogattak a helyi RMDSZ-szervezetekhez is. A tanácsosok sorra számoltak be tevékenységükről a mai évértékelő sajtótájékoztatón. Ezek főként útjavításokra, víz- és csatornahálózat bővítésére, műemlékek felújítására vonatkoztak. Megtudtuk: az úthálózat korszerűsítése egy régebbi stratégia alapján történik, és az útkarbantartási munkálatokat saját költségvetésből fedezik. Egyöntetű sajnálatukat fejezték ki, hogy a koronavírusjárvány miatt a Kolozs Megyei Tanács sem tavaly, sem idén nem tudta támogatni az egyházakat, civil szervezeteket projektjeik megvalósításában.

Tavaly október 23-án alakult meg a Kolozs Megyei Tanács, de a koronavírus járvány miatt csak a megalakuló ülésen lehettek jelen személyesen. A  tanácsülések és a szakbizottsági ülések azóta is online zajlanak. Az RMDSZ-frakció tagjai azonban rendszeresen, személyesen is találkoznak. – Nagy sikernek számított, hogy sikerült megtartani a megyei tanács alelnöki tisztségét olyan körülmények között, hogy a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) többsége van a tanácsban. Így Vákár István folytathatta az elmúlt mandátumokban elkezdett tevékenységét – köszöntötte az egybegyűlteket Lőrinczi Zoltán megyei tanácsos.  – Amit az elmúlt egy évben elértünk, az az RMDSZ-csapat munkájának eredménye. Gondolok itt elsősorban az öt megyei tanácsosra, de a polgármestereinkre, tanácsosainkra is – mutatott rá Vákár. Hozzátette: az úthálózat korszerűsítése azért nagyon fontos, mert általuk tehetőek megközelíthetővé és vonzóvá a településeket. – Nagyléptékű projektekhez hívtunk le uniós támogatásokat, amelyek több települést is érintenek. Az úthálózatok korszerűsítését illetően fontos beruházás a Besztercére vezető út, amelynek első szakaszát át is adták, ami Bonchidától Nagyesküllőn át Kolozs megye határáig tart. De sok út korszerűsítése folyamatban van még. A legutóbbi tanácsülésen pedig arról döntöttünk, hogy több, köztük magyar településeket is érintő megyei út felújításáért is pályázunk támogatásért az Anghel Saligny Program keretében. Ha jóváhagyják, akkor Mezőkeszűbe, Magyarpalatkára és Ajtonyba is korszerű út vezet majd. Útkarbantartás tekintetében is számos megvalósítás történt, példaként a tordai hasadék fele vezető utat említeném, ami fontos turisztikai célpont – fogalmazott Vákár István. 

Az útjavításokkal kapcsolatosan Vákár elmondta, a megyei tanács több éve jóváhagyott egy útjavítási stratégiát, amelynek alapját az utak állagára vonatkozó felmérés képezi. A legrosszabb állagú utakkal kezdték a munkát, de azt is figyelembe vették, hogy az út hány települést köt össze. Hozzátette: kölcsönt vettek fel, hogy az uniós forrásból megvalósuló munkálatok önrészét fedezni tudják. Megjegyezte, a községi utak nem tartoznak a megyei tanács hatáskörébe, ezek felújítását a vidéki településeknek maguknak kell megoldaniuk. A megyei utak karbantartását viszont saját költségvetésből fedezik.

Infrastruktúrafejlesztés és épített örökség

A megyei tanács RMDSZ-es alelnöke beszámolt a megyében zajló víz- és csatornahálózat-építési munkálatokról is, ami másik nagy projektjük. Megtudtuk: a nagy projekt értéke összesen 400 millió euró, ami 33 kisebb projektbúl áll össze. Többek között Gyalu, Magyargorbó, Egeres, Bonchida, Válaszút, Kajántó, Nagyesküllő, Kolozs, Nagyiklód, Borsaújfalu víz- és szennyvízhálózatát érinti. A kivitelezés során több probléma is felmerült, emiatt a Magyarlóna – Tordaszentlászló – Borrév, vagy a Magyarkályán – Vajdakamarás – Magyarpalatka szakaszokon zajló munkálatok esetében kivitelezőt is kellett váltani. Az alelnök elmondta, hogy a hosszadalmas jogi procedúrák elsősorban az érintett települések lakóinak okozzák a legnagyobb veszteséget.

Vákár örömmel nyugtázta, hogy sikerült felújítani a főtéri Bánffy palota nyugati homlokzatát, és egy-két hét múlva a keleti front homlokzatát is átadják. A Bánffy-palota belső udvarának felújítása azonban csak egy-két év múlva kezdődhet a tanács költségvetéséből.  

– Fontos és drága a válaszúti Bánffy-kastély felújítását célzó projekt. A munkálatok elkezdődtek, de még sokáig eltartanak. Voltak fenntartásaim a kivitelező céggel kapcsolatosan, miután az pereskedés révén nyerte meg a pályázatot, de örömmel látom, hogy nagyon szépen dolgoznak – nyugtázta Vákár.   

Balla Ferenc, az oktatási és kulturális bizottság elnöke sajnálatát fejezte ki, hogy a világválság miatt sem tavaly, sem idén nem tudták anyagi támogatásban részesíteni az egyházakat, ifjúsági és civil. De az örömmel tölti el, hogy a megyei tanácsnak sikerült fenntartani a hatáskörébe tartozó intézményeket. A Transilvania Filharmónia 9,8 millió lejt, a Puck Bábszínház 1,95 millió lejt kapott. A Kozmutza Flóra Hallássérültek 2-es számú Speciális iskolája 4,8 millió lejes támogatásban részesül, amelynek köszönhetően egy jelenleg használaton kívüli épületszárny újul meg. Nincs előrelépés a bábszínház igazgatói tisztségét illetően, miután a volt igazgató egy kiértékelésen nem érte el a szükséges pontszámot. Ezt követően beperelte a megyei tanácsot, és a pert elsőfokon meg is nyerte. Ezért az igazgatói állás betöltéséhez szükséges versenyvizsga ügye még függőben van.

Antal Géza a pénzügyi-költségvetési bizottság tagja arról számolt be, hogy az egykori jegenyei iskolai tábor felújításának ügyében sincs még előrelépés, mert amíg a 2021-2027-es uniós pályázati útmutatókat nem véglegesítik, addig a megyei tanács nem rendeli meg a felújításhoz szükséges tanulmányokat. Mivel Cseke Attila és Novák Eduárd RMDSZ-es tárcavezetők támogatást ígértek, ezért felmerült az az ötlet, hogy a tábor felújítását nem feltétlenül kell uniós pályázat által megvalósítani. 

Rekordösszegek az egészségügynek

 – Az elmúlt évben nem volt olyan tanácsülés, hogy ne beszéltünk volna kórházakról. A megyei tanács támogatott minden megyei egészségügyi intézményt, szem előtt tartva a kórházak vezetőinek igényeit. Az elmúlt 12 hónapban a gyerekkórház sürgősségi osztályának 258 korszerű műszert vásároltunk, több szakaszban. Áprilisban pénzügyi juttatást szavaztunk meg az egészségügyi dolgozóknak, amelyet év végéig folyósítunk – fogalmazott Rés Éva megyei tanácsos. – Ami a szociális problémákat illeti, ugyancsak áprilisban benyújtottam egy művészetterápiás központ létrehozására vonatkozó határozattervezetet, amely megkönnyíti a sajátos nevelési igényű gyermekek és fiatalok társadalmi beilleszkedését. A terápiában részesülő gyerekeknek és szüleiknek augusztusban bemutattuk a terápiás foglalkozást. Szeptembertől három hónapos tevékenység kezdődött, év végén pedig kiállítást szervezünk a munkákból – részletezte Rés Éva, aki a várható eredmények közé sorolta az iskolaelhagyást és a bűnözés csökkentését és a mentális egészség javítását. Hatalmas sikernek könyvelték el, hogy Szászfenesen magyar előkészítő osztály indult, és igyekeznek minél több közösségi programot szervezni, hogy gyarapodjon a szászfenesi magyar iskolába járók száma. – A leromlott állagú létai vár esetében kezdeményezzük, hogy kerüljön át a megyei tanács tulajdonába, hogy felvállalhassuk a turisztikai körforgásba való bekapcsolását – mondta még el Rés Éva.  

Lőrinczi Zoltán megyei tanácsos arról tájékoztatott, hogy a Vidéki Beruházások Finanszírozásának Ügynökségénél 2014-2020 között 1056 pályázóval kötöttek szerződést közel 39 millió euró értékben. Ebből több mint 33 millió eurót ki is fizettek, tavaly októbertől mostanáig majdnem 5 millió eurót. Ilyen szempontból Kolozs megye az országban az elsők között van. Idén további 1011 pályázatot nyújtottak be közel 50 millió euró értékben, ezek elbírálás, illetve szerződéskötés előtt állnak. Például Kalotaszentkirály is ilyen vidékfejlesztési pályázatból hozta létre a bicikli utat és az iskolában a multifunkcionális sportpályát. Tordaszentlászló község víz- és szennyvízhálózatának bővítése pedig egyrészt kormánypénzekből, másrészt vidékfejlesztési forrásokból valósul meg.