Tetanusz: mese vagy valóság?

Tetanusz: mese vagy valóság?
A tetanuszról, mint valami nagyon rossz dologról minden bizonnyal mindenki hallott már. De valószínűleg sokaknak nem egészen tiszta és világos, hogy mi is ez, eszik-e vagy isszák. Mindamellett, hogy az embernél is nagyon csúnya és nehezen kezelhető betegségről van szó, az állattartókat duplán is érinti a téma.

A betegséget okozó baktérium, ékes latin nevén Clostridium tetani mindenhol, gyakorlatilag minden tárgyon jelen van. Szúráskor, vágáskor, harapáskor a kórokozó bekerül a szövetekbe, ahol, ha megfelelő körülmények vannak, szaporodik, és sok-sok méreganyagot termel, ami az idegrendszert és az izmokat bénítja. Melyek a megfelelő körülmények? Oxigénhiány, meleg, nedves környezet, amiket mind megkap egy mély és vékony sebnél, például szegbe lépéskor, harapáskor pici a seb a bőrön, de mélyre hatol. A bőr hamar begyógyul, így máris optimálisak a körülmények a baktérium számára.

Az első tünetek általában 1–3 héttel a sérülés után jelentkeznek. Sérülés, ami annyira pici is lehet, hogy a gazda sokszor észre sem veszi. Tünetek: felhúzott fülek (szinte a fej búbjára), tágra nyílt szemek, ijedt tekintet, hátrahúzott szájszélek – a tipikus arcmimika miatt úgy tűnik, mintha nevetne az állat.  A száját nem tudja kinyitni, nyelési problémái vannak, emiatt folyik a nyála. Minden apró neszre összerezzen, gyenge fényre is hunyorog. A végtagok merevek, nehezen jár az állat. Előrehaladottabb állapotban az egész test merev, hintalószerű a testtartás, fekvő pozícióban is mereven elállnak a lábak. Végül lebénulnak a légzőizmok, és az állat elpusztul.

Kisállatoknál szerencsére kezelhető a betegség, ha időben észreveszi a gazdi, hogy baj van. Nagyon hosszas a gyógyulási folyamat, hetek, de akár hónapok is eltelhetnek, amíg teljesen magához tér az állat. Első napokban-hetekben intenzív terápiára van szükség: a tetanusz elleni szérum mellett fontos a seb alapos tisztítása, agresszív antibiotikumos kúra, nyugtatás, illetve, ha annyira súlyos a helyzet, hogy az állat nem tud enni-inni, perfúziót kell adni neki. Az elfekvő betegeknél különös figyelmet kell fordítani a vizelet és a széklet ürítésére.

De mint mindig, tetanusz esetében is sokat számít a megelőzés: szúrt, harapott, vagy bármilyen mély seb esetén nagyon alaposan ki kell mosni a sebet oxigénes vízzel, ez elpusztítja a kórokozót.

Védőoltás nincs a kutyáknál.

Ami a jó hír, hogy aránylag ritka betegségről van szó, de bármikor bármi gyanúsat észlelünk az állatnál, fontos minél hamarabb szakemberhez fordulni. Sokszor 1–2 nap is élethalál kérdés lehet...

Dr. Robu Júlia, állatorvos