Teniszidénykezdés újév előtt

Beindult a tenisznagyüzem: a férfiaknak Katarban és Indiában, a hölgyeknek Kínában és Új-Zélandon szerveznek nagyversenyt a hagyományos ausztrál tornák mellett. A szigetországi Perthben a Hopman-kupában is zajlanak a vegyes összetételű válogatottak versenye.

Auckland: Babos meglepő vereséggel kezdte az évet

Babos Tímea már az első fordulóban búcsúzott a 250 ezer dollár összdíjazású aucklandi keménypályás női tenisztornán, mivel a keddi játéknapon két szettben kikapott a kanadai Bianca Vanessa Andreescutól. Az új-zélandi tornán 1 óra 49 perces mérkőzésen a román szülőktől származó, a világranglista 152. helyezett teniszező hét ászt szervált Babosnak (59.). A két játékos másodszor találkozott egymással, 2017 nyarán Torontóban a magyar teniszező 6:4, 6:1-re győzött.

„Ellenfelem jól játszott, én viszont lassabban kezdtem. Andreescu ugyanis már játékban van a selejtező miatt. Aztán én is belejöttem, voltak lehetőségeim. Végig küzdöttem, és ez a legfontosabb. Így látni, hogy miben kell jobbnak lennem. Most már megvolt a küzdés, a tenisz majd jön idővel” – nyilatkozta saját honlapján Babos.

Eredmény (1. forduló, a 16 közé jutásért): Andreescu (kanadai)–Babos 6:4, 7:6 (6).

Párosban Babos, a német Julia Görgesszel az oldalán bejutott a negyeddöntőbe, a magyar–német kettős hétfőn bő egyórás mérkőzésen döntő rövidítésben múlta felül az Alexa Guarachi, Erin Routliffe (chilei, új-zélandi) duót.

A tornán első kiemelést kapott a Raluca-Ioana Olaru, Abigail Spears (román, amerikai) páros, ehhez képest már az első körben végig hátrányban voltak, és kikaptak: 77 perc alatt fejet hajtottak az Alexandra Panova, Laura Siegemund (orosz, német) kettős ellenében.

Eredmények, páros, nyolcaddöntő: Babos, Görges (magyar, német)–Guarachi, Routliffe (chilei, új-zélandi) 4:6, 6:1, 10–5; Panova, Siegemund (orosz, német)–Olaru, Spears (román, amerikai) 6:3, 6:4.

Sencsen: Cârstea és Niculescu örülhetett

A kínai Sencsenben rendezett, 750 ezer dollár összdíjazású keménypályás tornán több román versenyző is indult, de csak Sorana Cârstea és Monica Niculescu örülhetett.

Az első fordulóban Cârstea (84. a világranglistán) egy óra és 27 perc alatt két 6:3-as szettben legyőzte a lengyel Magda Linette-et (81.), majd a második körben is nyert, és a negyeddöntőbe jutott. A nyolcaddöntőben még könnyebb dolga volt, hiszen alig 67 percet töltött a pályán, és két 6:2-es játszmával búcsúztatta a francia Pauline Parmentiert (56.). A 28 éves román lány egyszer sem veszítette el adogatását, bréklabdát is csak egyszer kellett hárítania. Cârstea eddigi jutalma 13 121 dollár és 60 világranglistapont, az elődöntőbe jutásért pedig a vele egyidős amerikai Alison Riske (62.) lesz az ellenfele.

A târgoviştei születésű teniszező párosban is indult, de kevesebb sikerrel: a lett Jelena Osztyapenko oldalán az első fordulóban két szettben, 6:4, 7:6 (8) arányban vereséget szenvedett a Jing-jing Tuan, Renata Voracova (kínai, cseh) duótól. A találkozó 90 percet tartott, az első játszmában 4:2-es vezetésről, a másodikban pedig a tie-breakben két szettlabdáról vesztettek Cârsteáék. A román–lett kettős 2031 dollárral és egyetlen WTA-ponttal vigazstalódhat.

Monica Niculescu (99.) hosszabb utat tett meg, mivel selejtezőkre kényszerült Sencsenben. Igaz, nem volt nehéz dolga, hiszen két sima játszmában verte az orosz Irina Kromacsevát (6:0, 6:3) és a japán Nao Hibinót (6:2, 6:2). Niculescu a főtáblán is már két kört ment: mindössze 52 perc alatt 6:0, 6:2-vel jobbnak bizonyult Osztyapenkónál (22.). A negyeddöntőbe jutás már izgalmasabb volt, ugyanis szetthátrányból kellett fordítania a cseh Kristyna Pliskova ellen, a két óra 23 perces mérkőzés végeredménye 6:7 (2), 6:3, 6:4 volt. A 31 esztendős Niculescu eddigi jutalma 13 121 dollár és 78 világranglistapont, az elődöntőbe jutásért pedig a kínai Ja-fan Vang (70.) ellen lép pályára.

Ana Bogdan (76.) már az első körben búcsúzott, miután 54 perc alatt alig egy gémet tudott „összekaparni” a nyolcadik kiemelt orosz Anasztaszija Pavlujecsenkova (42.) ellenében (6:0, 6:1). A tavaly elődöntős Irina-Camelia Begu (67.) számára is hamar véget ért a torna, mivel a selejtezőkből főtáblára jutott orosz Veronika Kugyermetova (133.) döntő rövidítésben legyűrte. A mérkőzés két órát és 17 percet tartott, 3:6, 6:1, 7:6 (5) volt a végeredmény. Az első fordulóban vesztesek 4698 dollárt és egy világranglistapontot kapnak a részvételért.

Begu párosban is benevezett (tavaly Simona Halep oldalán megnyerte a tornát), ám mostani kínai társa, Szaj-szaj Cseng sérülés miatt visszalépett.

Irina Maria Bara a selejtezőkben indult egyesben, de már az első fordulóban kikapott, 7:5, 6:4-re vesztett a szerb Ivana Jorovics ellenében. Párosban sem kísérte sok szerencse, mivel a grúz Okszána Kalasnyikova oldalán csak egy fordulót tudott teljesíteni – 6:3, 6:1-re verték a Danka Kovinic, Yana Sizikova (montenegrói, orosz) kettőst, utána viszont a negyeddöntőben nem volt esélyük a második favorit kínai Su-aj Peng, Zsao-szuan Jang ellen (6:4, 6:3). Utóbbi találkozó 72 percet tartott, Baráék jutalma 3852 dolláros csekk és 60 világranglistapont.

Arina Szabalenka és Marija Sarapova is bejutott a legjobb 16 közé. Az első helyen kiemelt Szabalenka a német Tatjana Maria legyőzésével jutott nyolcaddöntőbe (3:6, 6:3, 6:1), míg az ötödikként rangsorolt Sarapova a svájci színekben versenyző, magyar származású Bacsinszky Tímeát búcsúztatta 6:2, 7:6 (3) arányú sikerrel. Az ötszörös Grand Slam-győztes orosz teniszező vállfájdalma miatt szeptember eleje óta nem játszott.

Buzărnescu „elvérzett” Brisbane-ben

A román Mihaela Buzărnescu (24. a világranglistán) két fronton is harcba lendült az ausztrál Brisbane-ben rendezett, egymillió dollár összdíjazású keménypályás tornán. Egyesben mindössze 58 perc alatt 6:0, 6:2-re kikapott az ukrán Leszia Curenkótól (27.), úgy, hogy még bréklabdáig sem jutott.

Párosban Buzărnescu az ukrán Kicsenok ikrek közül Nadiával az oldalán nevezett be a versenyre, de az első fordulóban már az első favorit cseh Barbora Krejcikova, Katerina Siniakova kettőssel hozta őket össze a sors. A találkozó egy órát tartott, és nem borult a papírforma: 6:4, 6:0 volt a végeredmény.

A részvételért egyesben és párosban is egy WTA-pont jár, ezenkívül egyesben 6940 dollárt kap, párosban meg 3900 dollár osztanak el Kicsenokkal.

Doha: Fucsovics legyőzte Copilt

A magyar Fucsovics Márton magabiztos játékkal legyőzte a román Marius Copilt az 1,3 millió dollár összdíjazású keménypályás dohai férfi tenisztorna első fordulójában.

A világranglistán 36. helyezett magyar játékos a keddi mérkőzés nyitószettjében 3:3-as állásnál vette el először a rangsorban 60. ellenfele adogatását, majd 5:3-as vezetésénél még egyszer. Harminchárom perc alatt került játszmaelőnybe, és újabb negyven percre volt szüksége a győzelem kiharcolásához.

A második szettben 1:1-nél sokat kellett küzdenie saját szervajátékáért, Copilnak többször volt bréklabdája, de a magyar teniszező végül sikerrel járt, aztán rögtön elvette ellenfele adogatását, ezzel gyakorlatilag el is döntötte a mérkőzést.

A nyolcaddöntőben a világelső, 14-szeres Grand Slam-győztes szerb Novak Djokovics lesz a magyar teniszező ellenfele. Fucsovics augusztus végén az amerikai nyílt bajnokság első fordulójában találkozott Djokoviccsal, akitől négy szettben kikapott.

Fucsovics párosban az argentin Guido Pellával hétfőn negyeddöntőbe jutott, ahol a Santiago Gonzalez, Aisam-Ul-Haq Qureshi mexikói, pakisztáni kettőssel mérkőzik majd meg. A nyolcaddöntőben Fucsovicsék a második helyen kiemelt Jamie Murray, Bruno Soares (brit, brazil) duót győzték le két szettben, 62 perc alatt.

Copil és Horia Tecău a Davis-kupa meccseket leszámítva először alkotott egy párt, de túl kemény diónak bizonyult számukra a harmadik kiemelt Nikola Mektics, Alexander Peya (holland, osztrák) páros legyőzése.

Eredmény, egyes, 1. forduló (a 16 közé jutásért): Fucsovics–Copil 6:3, 6:2.

Páros, nyolcaddöntő: Fucsovics, Pella (magyar, argentin)–J. Murray, Soares (brit, brazil, 2.) 6:3, 6:4; Mektics, Peya (horvát, osztrák)–Copil, Tecău 6:4, 7:6 (4).

Hopman-kupa

Nyolc ország részvételével, két csoportban elkezdték a vegyes összetételű válogatott Hopman-kupáját, a rendezvénynek hagyományosan az ausztrál Őerth ad otthont.

A vegyespárosok mérkőzéseit csak négy nyert gémig játsszák.

Eredmények:

A-csoport: • Ausztrália–Franciaország 2–1 – Ashleigh Barty–Alize Cornet 7:5, 6:3; Matthew Ebden–Lucas Pouille 3:6, 7:6 (5), 6:2; Barty, Ebden–Cornet, Pouille 3:4 (4), 2:4 • Németország–Spanyolország 3–0 – Angelique Kerber–Garbine Muguruza Blanco 6:2, 3:6, 6:3; Alexander Zverev–David Ferrer 6:4, 4:6, 7:6 (0); Kerber, Zverev–Muguruza Blanco, Ferrer 4:2, 4:3 (3) • Németország–Franciaország 2–1 – Kerber–Cornet 5:7, 6:2, 6:4; A. Zverev–Pouille 6:3, 6:7 (8), 6:2; Kerber, A. Zverev–Cornet, Pouille 3:4 (4), 3:4 (3). A csoport állása: 1. Németország 2 győzelem/0 vereség, 2. Ausztrália 1/0, 3. Spanyolország 0/1, 4. Franciaország 0/2.

B-csoport: • Nagy-Britannia–Görögország 2–1 – Cameron Norrie–Sztefanosz Cicipasz 7:6 (8) 6:4; Katie Boulter–Maria Szakkari 0:6, 6:4, 2:6; Boulter, Norrie–Szakkari, Cicipasz 4:3, 3:4 (2), 4:3 (4) • Svájc–Nagy-Britannia 3–0 – Roger Federer–Norrie 6:1, 6:1; Belinda Bencic–Boulter 6:2, 7:6 (0); Bencic, Federer–Boulter, Norrie 4:3 (4), 4:1 • Görögország–Egyesült Államok 2–1 – Cicipasz–Frances Tiafoe 6:3, 6:7 (3), 6:3; Szakkari–Serena Williams 6:7 (3), 2:6; Szakkari, Cicipasz–S. Williams, Tiafoe 1:4, 4:1, 4:2 • Svájc–Egyesült Államok 2–1 – Federer–Tiafoe 6:4, 6:1; Bencic–S. Williams 6:4, 4:6, 3:6; Bencic, Federer–S. Williams, Tiafoe 4:2, 4:3 (3). Az állás: 1. Svájc 3 győzelem/0 vereség, 2. Görögország és Nagy-Britannia 1/1, 4. Egyesült Államok 0/2.