Téli olimpia: két magyar döntős, de nincs érem

Kellemes és kellemetlen meglepetést hozott a magyarok számára a rövidpályás gyorskorcsolyázóknak a hétvége a pjongcsangi téli olimpián, ugyanis Jászapáti Petra a pontszerző hatodik helyen zárt 1500 méteren, míg Liu Shaolin Sándort kizárták az 1000 méter fináléjában, így csak nyolcadik lett. „Végiggurult a gólvonalon a labda, de nem sikerült berúgni” – kezdte értékelését Bánhidi Ákos csapatmenedzser. „Csalódott vagyok, de mindenki az, mert nagyon közel voltunk az éremhez, amire nagyon jó esélyünk volt ezúttal”. Liu Shaolin, az MTK sportolója előbb egy rendkívül nehéz negyeddöntőből futamgyőztesként jutott tovább, s bár lábbenyúlás döntött, a versenyzése kiváló és magabiztos volt. Ráadásul egyik nagy riválisát, az 500-as specialista kínai Vu Ta-csinget kizárták, és hasonló sorsra jutott a holland Sjinkie Knegt és a dél-koreai Hvang Tae Hon is.

Liu Shaolin az elődöntőből is magabiztosan lépett a fináléba az 1500-on győztes dél-koreai Lim Hjo Dzsun mögött.

A sportvezető szerint az érem nem „akkor ment el", amikor Liu Shaolint kizárták, hanem akkor, amikor az első három kör lassabb tempója során a táv Világkupagyőztese nem ment előrébb. Azt is hozzátette, nem jött jól, hogy a végül győztes kanadai Samuel Girard továbbjuttatása miatt ötfős volt a döntő, ráadásul az MTK klasszisa a legkülső, ötös pozícióból rajtolhatott. A folytatásról úgy nyilatkozott, hogy ez olyan, mint egy könyv, ha teleírtak egy lapot, akkor lapozni kell, de ahol átütött a toll, arra oda kell figyelni. Kiemelte, még hátra van két szám a férfiaknak, abból 500 méteren Liu Shaolin 2016-ban világbajnok volt, míg a férfi váltó már döntős.

„Petra nagyszerűen versenyzett. Persze volt szerencséje a finálé elérésében, de ez ilyen, egyszer mellettünk, egyszer ellenünk. A döntőben talán kicsit megszeppent volt” – értékelte a 19 éves szegedi Jászapáti teljesítményét Bánhidi, aki hangsúlyozta, a versenyző tett is ezért a sikerért, mert feljött a B-döntős pozícióba.

A magyarok immár két pontszerző helyezést gyűjtöttek: múlt szombaton Liu Shaolin Sándor lett ötödik 1500 méteren. Egyéniben a mostani játékokat megelőzően a 2006-os, torinói olimpián sikerült a legjobb hatban zárni, akkor Huszár Erika negyedik, Knoch Viktor pedig ötödik lett 1500 méteren.

A pjongcsangi olimpián legközelebb kedden veszik birtokukba a rövidpályás gyorskorcsolyázók a kangnungi jégcsarnokot. Akkor a női 1000 és a férfi 500 méter selejtezőit, valamint a 3000 méteres női váltó fináléját és – a magyarok részvételével – kisdöntőjét bonyolítják le.

*

Liu Shaolin Sándor a táv magyar Világkupagyőztese a legrosszabb, ötös pályáról indult, ennek ellenére a bemutatásnál ugyanolyan lazának tűnt, mint mindig. A rajtnál sem idegeskedett, nem próbált azonnal előre törni. A körök fogytával egyre fokozódott a tempó, de az MTK versenyzője továbbra is az utolsó helyen korcsolyázott. Úgy tűnt, egyszer-egyszer megpróbál előbbre kerülni, de sosem nyílt meg a hely számára.

Amikor már csak két kör volt hátra, „begyújtotta a rakétákat”, az egyik kanyar bejáratánál próbált belső ívre kerülni, de nem volt meg tisztán a pozíciója, elesett, és elsodorta az egyik dél-koreait, aki honfitársával együtt földre került. Az aranyért így a szám 2016-os vb-ezüstérmese, a kanadai Samuel Girard és az amerikai John-Henry Krueger csatázott, aki a magyar színekben versenyző Cole William Krueger testvére. A papírformának megfelelően előbbi győzött, harmadikként pedig az esés után gyorsabban talpra álló Szeo Ji Ra ért célba. Az egy hete, 1500 méteren ötödik Liu Shaolint a kockázatos manőver miatt kizárták, így a B-döntő végére, a nyolcadik helyre sorolták be.

Eredmények, rövidpályás gyorskorcsolya, férfi 1000 méter: 1. Samuel Girard (Kanada) 1:24,650 perc, 2. John-Henry Krueger (Egyesült Államok) 1:24,864, 3. Szeo Ji Ra (Koreai Köztársaság) 1:31,619, ..., 8. Liu Shaolin Sándor. Liu Shaoangot kizárták a selejtezőben.

Jászapáti Petra a pontszerző hatodik helyen végzett a rövidpályás gyorskorcsolyázók 1500 méteres versenyében. A magyar sportoló a világ legjobb rövidpályás gyorskorcsolyázóival állt rajthoz a hétfős futamban, hogy harcba induljon az ötkarikás érmekért. A pjongcsangi bajnok olasz Arianna Fontana és a holland Jorien ter Mors, a világbajnok dél-koreai Csoj Min Dzsong, vagy éppen az 500 méteren bronzérmes kanadai Kim Boutin is esélyes volt a végső sikerre, de a kínai Li Csin-jüt, vagy a másik hazai gyorskorcsolyázót, Kim Alangot sem lehetett leírni.

A szegedi versenyző a négyes pozícióból rajtolt, és a hatodik helyet foglalta el az első körökben, amikor viszonylag lassú tempóban haladtak a versenyzők. Tízzel a vége előtt fokozódott az iram, Jászapáti hetedikként „vonatozott”, nem kockáztatott semmit. Akkor próbálkozott előrelépéssel, amikor az utolsó négy körre öldöklővé vált a harc az élbolyban, a tempó pedig a lehető legnagyobb volt. Jászapáti végül az erejével teljesen elkészülő Fontanát utasította maga mögé.

A győzelem Csoj Min Dzsongé lett, aki hat világbajnoki címe után ért a csúcsra, ráadásul fölényesen, mert az utolsó körben megnyugtató előnyt szerzett magának. Másodikként Li, harmadikként Boutin haladt át a célvonalon.

„Minden futamra úgy mentem fel, hogy ez lesz az utolsó, és arra gondoltam, hogy majd holnap ráérek pihenni” – mondta Jászapáti a döntő után.  Hozzátette: az elődöntőben nyolc körrel a vége előtt azt hitte, hogy – a kimerültségtől – elhányja magát, „de az nagyon ciki lett volna”. A végén aztán sikerült megelőznie a kínai lányt és nagyon boldog volt, hogy meglesz a B-döntő. „Aztán szinte el se hittem, hogy a fináléban futhatok a bukás miatt” – emelte ki.

Hozzátette: a döntős szereplésre bónuszként tekintett, illetve az egész felkészülése megkoronázását látta benne.

Rövidpályás gyorskorcsolya, női 1500 méter: 1. Csoj Min Dzsong (Koreai Köztársaság) 2:24,948 perc, 2. Li Csin-jü (Kína) 2:25,703, 3. Kim Boutin (Kanada) 2:25.834, ..., 6. Jászapáti Petra 2:26,138. Bácskai Sára Lucát kizárták a selejtezőben.

A szám 31 éves világbajnoka, a japán Kodaira Nao nyerte a női gyorskorcsolyázók 500 méteres versenyét. A második helyen a címvédő, a hazai közönség kedvence, Li Szang Hva végzett, míg a harmadik a sprint Európa-bajnok cseh Karolina Erbanova lett. A román résztvevő, Alexandra Ianculescu az utolsó, 31. helyen zárt.

Gyorskorcsolya, nők, 500 m: 1. Kodaira Nao (Japán) 36.94 másodperc, 2. Li Szang Hva (Koreai Köztársaság) 37,33, 3. Karolina Erbanova (Csehország) 37,34, …, 31. Alexandra Ianculescu 40,70.