TeleSuli: a héten is folytatódnak a végzősöknek szóló tévés tanórák

TeleSuli: a héten is folytatódnak  a végzősöknek szóló tévés tanórák
Március 30-tól a TVR3, a Marosvásárhelyi TVR és a Kolozsvári TVR sugározza a magyar 8. és 12. osztályos diákok számára a TeleSuli műsort, amely a vesztegzár és a távoktatás idején próbál segíteni a tanulóknak felkészülni a nyolcadikosok cikluszáró vizsgájára és az érettségire. A felvételek Marosvásárhelyről Kolozsvárra történő áthelyezése után május 4-én megszakítás nélkül, a már megszokott órarend szerint folytatódik a TeleSuli mindhárom csatornán. Lőnhárt Melindát, a györgyfalvi iskola magyartanárát, Kutos Tündét, a Református Kollégium matematikatanárát és Szakács Enikőt, a Református Kollégium kémiatanárát arról kérdeztük, hogyan készültek fel ezekre az órákra, és milyen érzés a kamera előtt szerepelni. Tárkányi Erika a Báthory-líceum magyartanára, aki nemcsak „tévés oktatóként”, hanem a Kolozs megyei magyartanár csapat szervezőjeként is részt vett a műsor előkészítésében, azt reméli, hasznos segédanyagok készültek.

A nyolcadikosoknak és a tizenkettedikeseknek szóló TeleSuli műsor nemcsak a tanulók számára jelentett újdonságot, hanem a pedagógusoknak is, hiszen teljesen más érzés leckét leadni a televízió kamerája előtt. A pedagógusok elmondták: a leckék újranézhetők, és az általuk készített PowerPointos bemutató is letölthető. Amikor megkerestem az interjúalanyokat, épp online órát tartottak tanítványaiknak, így igazodtam az időbeosztásukhoz.

 Szakács Enikő: a TeleSuliban a tanár vizsgázott

 – A televíziós magyar órák lebonyolítása két pedagóguscsoportot igényelt: az egyik a nyolcadikosoknak, a másik pedig a tizenkettedikeseknek tartott órát. A leadott témákat illetően is egyeztettünk magunk között. Tetszett az elgondolás, de számomra kihívást jelentett ez a fajta ismeretátadás. Nagyon remélem, hogy hasznos is volt a gyerekeknek – fogalmazott Lőnhárt Melinda, a Györgyfalvi Általános Iskola magyartanára, akit három előadás megtartására kértek fel. Hozzátette: a kolozsvári közszolgálati televízió-stúdió munkatársai igyekeztek minél otthonosabb körülményeket teremteni számukra. – Ezen kívül saját tanítványaimnak kedden és pénteken tartottam online órát. Szerencsére a Györgyfalvi Általános Iskolába járó diákjaim 99%-nak volt lehetősége bekapcsolódni az online oktatásba – mesélte a pedagógus.

– Nagy kihívást jelentett a televíziós oktatás. Nehéz volt a felkészülés, főleg az első héten. A matematika oktatáshoz szükséges PowerPoint elkészítése sem bizonyult könnyű feladatnak. Köszönettel tartozom Szikszai Attilának, az Ábel Kiadó igazgatójának, aki segített a bemutató külalakjának alakításában – számolt be a tapasztalatokról Kutos Tünde, a Református Kollégium matematikatanára. – Szerencsére a Szi­lágyi Judit matematikatanár, a Báthory-líceum igazgatóhelyettese által összehozott kis csapat együttműködése zökkenőmentes volt. Az első felvételnél izgultam, mert teljesen új helyzet volt számomra. Új embereket ismertem meg, újfajta munkát végeztem. Ha újrakezdhetném, akkor is vállalnám – összegzett a matematikatanár. A pedagógustól megtudtuk: az iskolák bezárása után a Református Kollégium pár nap alatt online platformot hozott létre, ami első perctől nagyon jól működött és a diákok többsége is érdeklődéssel fogadta.

– Szerintem a TeleSuliban a tanár vizsgázott számára ismeretlen környezetben, a nézők előtt. Meg kellett mutatnia előadói készségét, szakmai tudását és a felkészülést igénylő munkáját. Úgy érzem, kicsit jó, hogy így történt, hiszen a mi szakmánk, a tanári szakma, sokszor a bányászokéhoz hasonló. Nem látja senki, de sajnos mindenki véleményezi, az eredmények pedig legtöbbször csak évek múlva mutatkoznak meg – magyarázta Szakács Enikő, a Református Kollégium kémiatanára, hozzátéve, hogy munka közben persze egy pillanatra sem feledkeztek meg a vizsgák előtt álló diákokról, akiknek és akikhez szól ez a műsor elsősorban. – Úgy gondolom, hogy azok a diákok, akik már eddig is alapos tudást sajátítottak el tanáraiktól, rendszerezve láthatják a tanultakat egy másik szemszögből is. Számukra a TeleSuli nagyon hasznos lehet. Azok a diákok pedig, akiknek tudása még hézagos, a videófelvételek többszöri megtekintésével pótolhatják a hiányosságokat tanáraik útbaigazításával, amennyiben nem találják számukra megfelelőnek az előadótanár stílusát – fejtette ki a kémiatanár, aki szerint a TeleSuli videói az elkövetkező évekre is támaszt nyújthatnak diáknak, tanárkollégának egyaránt. – A TeleSuli lehetőséget teremtett arra, hogy tanulhassunk egymástól és tegyünk is egymásért, ami ebben a helyzetben (és nemcsak), úgy gondolom, a legfontosabb – mutatott rá a műsor lényegére a pedagógus.

Tárkányi Erika: az órák felvétele csapatmunka volt

– A tévés magyarórák elkészítése csapatmunka volt. Amikor megkaptam a felkérést, elsősorban azokat a kollégákat kértem fel, akiknek szakmai tapasztalata mind a tanórák megszervezésében, a mindennapi tanításban, mind a vizsgán való javítás során bebizonyosodott. Bevallom, nem ment gördülékenyen a meggyőzés, de kialakult egy olyan 10 (jómagamat is beleszámítva) magyartanárból álló munkacsapat, amelynek tagjai végül is láttak kihívást a TeleSulis órák megszervezésében. Emellett pedig mindannyian fontosnak tartjuk azt, hogy ezek az órák elsősorban a gyerekek, a végzős 8. és 12. osztályosok érdekét, segítését szolgálják – nyilatkozta az oktatóműsor kapcsán Tárkányi Erika magyartanár.

– A technikai tudást igénylő munka miatti félelmek mindannyiunkban ott rejtőznek, hiszen magyartanárként elsősorban művészeti megközelítésű és élményátadáson alapuló óratartás jellemez minket, és nem vált megszokottá számunkra minden tananyagtartalom ppt-s bemutatóban való feldolgozása. Ez a feladat kihívást jelentett mindenki számára. A technikai gondoktól való félelem és a televíziós szerepléssel járó lámpaláz állandó volt. Amikor összeállt a bemutató, mindig ott bujkált egy kis félelem, nehogy valami kis hiba, elírás benne maradjon. Az eddigi felvételeket a kollégáim nagyon kellemes tapasztalatként élték meg, hiszen a tévés stáb megfelelően megnyugtató és bátorító hozzáállásával törekedett oldani a kezdeti izgalmakat. Annak a reménye mindig is ott volt bennünk – főleg, amikor egy-egy előadás képe összeállt –, hogy érdemes volt ezt vállalni, és hasznos munkát végezhetünk – fejtette ki Tárkányi Erika a tévés magyarórák előkészítéséről.

– A tévés magyarórák elsősorban azok számára hasznos, akik valamilyen okból kifolyólag, például eszközhiány miatt lemaradtak az online oktatásról. Szintén hasznos lehet a végzős diákoknak. Ezeket a TeleSuliban feldolgozott tananyagrészeket, tartalmakat mind úgy állítjuk össze, hogy megfelelő segítséget nyújtsanak a 8-os záróvizsgára, valamint az érettségi vizsgára való felkészülésben, hogy a diákok választ kaphassanak felmerülő kérdéseikre. Természetesen arra is törekedtünk, hogy ne csak ismeretanyag átadása jellemezze a bemutatókat, hanem hasznos tanácsokat és megoldási mintákat is ajánljunk. Ez az elsődleges célja ezeknek az anyagoknak. Emellett hosszú távon is, a későbbiekben is használhatók lesznek ezek az oktatóanyagok. Érdemes elgondolkodni, hogy olyan munkacsapatok alakuljanak, amelynek tagjai vállalják a magyar órák tananyagának át- és újragondolását és összefoglalókat, érdekesebb tananyagrészeket bemutatók formájában dolgozzanak ki. Ezek által is hasznos segédanyagokat kínálhatunk diákjaink számára – vélekedett Tárkányi Erika.

Az RMDSZ, a kisebbségi oktatásért felelős államtitkári kabinet és a Magyar Szülők Szövetsége kezdeményezésére a Román Közszolgálati Televízió jóvoltából jött létre a TeleSuli magyar kiadása, amely az oktatási és kutatási minisztérium akkreditált oktatási műsora. Első körben a TVR marosvásárhelyi stúdiója vállalta a forgatásokat, 39 pedagógus (köztük egyetemi tanárok) munkájaként heti 20, már közel 100 tévés lecke került adásba.