Szűz Máriát dicsőítő táncdallamok világi és egyházzenei ötvözete kolozsvári Barozda koncerten

Szűz Máriát dicsőítő táncdallamok világi és egyházzenei ötvözete kolozsvári Barozda koncerten
Az 1976-ban Csíkszeredában megalakult Barozda együttes már a kezdetektől az autentikus magyar népzene gyűjtésére és tolmácsolására vállalkozott, ezáltal elindítója volt az első székelyföldi táncházaknak, meghatározó szerepet töltve be az erdélyi táncházmozgalomban. A népzenével párhuzamosan az együttes a régizene mellett is elkötelezte magát, a Csíkszeredai Régizene Fesztivál egyik kezdeményezője és szervezője volt, a fesztivál 1986-ban bekövetkezett betiltásáig évente gazdag repertoárral, erdélyi és nemzetközi vonatkozású anyaggal léptek fel.

(Borítókép: A Barozda együttes a Csíkszeredai Régizene Fesztiválon. Fotó: Facebook/ Csíkszeredai Régizene Fesztivál)

A nemzetközi hírnévre is szert tett együttes tagjai közül többen is nyugatra menekültek a Ceaușescu-rezsim zaklatásai elől, ott folytatva tevékenységüket, több európai országban is fellépve. Az 1989-ben bekövetkezett rendszerváltás újra lehetővé tette a zenekar itthoni szereplését, így az együttes azóta több alkalommal jelentkezett a hazai színpadokon, mind népzenei, mind régizene koncertekkel.

A Barozda szeptember 21-én, pénteken este 6 órakor a kolozsvári Farkas utcai templomban ad koncertet, műsoron a Szűz Máriát dicsőítő középkori táncdallamok a Cantigas de Santa Maria (CSM, 13. sz.) és a Llibre Vermell de Montserrat (LVM, 14. sz.) kódexekből.

A nyugati keresztény világban a 12. és 13. században virágzó Mária-kultusz számos irodalmi és zenei műben nyert kifejezést, így Szűz Mária dicsőítésére született a kor egyik legnagyobb, zenei jelöléssel ellátott, népszerű, monofonikus dalokat tartalmazó gyűjteménye is, a Cantigas de Santa Maria (CSM). A kézirat X. (Bölcs) Alfonz (1221–1284), Kasztília és León tudós királyának udvarában, az uralkodó személyes kezdeményezésére és közreműködésével jött létre.

Szintén értékes középkori kézirat a Llibre Vermell de Montserrat, mely 1399 körül keletkezett a Barcelona közelében fekvő montserrati Szűz Mária bencés kolostorban. A napóleoni háborúban tűzvész károsította gyűjteményből csupán tíz dal maradt fenn, valószínűleg népszerű, a kor által közkedvelt világi dallamok, melyek igazi gyöngyszemei a középkori Spanyolország területén keletkezett zenének.

Mindkét kódex népszerű táncdallamokat vallásos szövegekkel ötvöz, így tulajdonképpen hidat képez, kapcsolatot teremt a kor világi és egyházi zenéje között.

Műsoron: A Madre de Jesú-Cristo (CSM 302), Muito demóstra a Virgen (CSM 292), Des oge mais quér’ éu trobar (CSM 1), Miragres fremosos (CSM 37), De Santa María sinal qual xe quér (CSM 123), Como póden per sas culpas (CSM 166), Que muito m’eu pago (CSM 263), Santa Maria strela do dia (CSM 100), Polorum Regina (LVM), Stella Splendens (LVM), Imperayritz de la Ciutat Joyosa (LVM), Cuncti Simus Concanentes (LVM).

A Barozda együttes tagjai: Györfi Erzsébet (Románia) – ének, Papp István Gázsa (Magyarország) – fidula, Pávai István (Magyarország) – dulcimer, Simó Csongor (Svédország) – keretdob, oud, Simó József (Svédország) – oud, középkori lant, dob (művészeti vezető). Közreműködnek: Bölöni Emő, Czikó Zsuzsánna, Szabó András, Ványolós András és Ványolós Orsolya ének, Szabó Éva furulyák.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Betegség miatt elmarad Ács János világhírű karmester április 27-i, csütörtöki kolozsvári koncertje, amelynek a Szent Mihály-templom adott volna otthont – közölték szerda délután szerkesztőségünkkel a szervezők.
KultSzínTér