Szexről az iskolákban: szülőkkel vagy anélkül?

Szexről az iskolákban: szülőkkel vagy anélkül?
December ötödikén a Szenátus egyöntetűen elfogadta Ninel Peia független képviselő által benyújtott törvényjavaslatot, amely szerint tilos lesz a tanároknak szexuális felvilágosító órákat tartani a felkészítő, elemi és általános iskolákban a szülők aláírása nélkül. A pedagógus, aki ezt megtagadja három hónaptól két évig terjedő börtönbüntetésre is számíthat. A Koalíció a Családért Mozgalom által támogatott javaslat érvényre juttatásáról a Képviselőház következő ülése fog dönteni, amely előre láthatóan megszavazza majd a törvényjavaslatot. Amennyiben ez megtörténik, 1,6 millió fiatal kerül veszélybe Romániában. El is mondom, miért.

A Koalíció a Családért Mozgalom immár jó ideje babonázza a román társadalmat a hagyományos családmodell helyességéről, eddig 3 millió embert győzve meg arról, hogy egy kizárólag vallásos (ortodox) érvekkel alátámasztott meggyőződést és életmodellt alkotmánymódosító javaslattá tegyenek. A szekularizáció és a jogállam amúgy is csak foszlányokban létező viszonyát ezzel meg is bontották. Az ilfovi független képviselő Ninel Peia javaslatát – aki egyébként Soros György ellenes kirohanásairól és összeesküvés-elméleteiről ismert – a Koalíció vezetői azonnal felkarolták, azzal érvelve, hogy a 6 és 16 év közötti gyerekek számára sokkoló élmény lehet nemiségről és szexuális viselkedésről beszélni. Véleményük szerint, ez a korosztály még aszexuális és nem érdekli őket a szexualitás témája, így a pedagógusoknak nem áll jogában, hogy szülői aláírás és beleegyezés nélkül szexuális felvilágosítást tartsanak a gyermekeknek. Amennyiben a javaslatot a Képviselőház is elfogadja, az súlyos következményekkel járhat a 6 és 16 év közötti fiatalok fejlődésében – és egyáltalán nem pozitív változásról beszélünk.

2011-es adatok szerint, Romániában a 6 és 9 év közötti városi fiatal közül 200.000, a falun élők közül 93.000 használ rendszeresen internetet. A 10 és 14 év közöttiek száma még nagyobb: városon 373.000, míg falvakban 275.000 fiatal használ rendszeresen internetet. Meglehet, a legfiatalabb generációk (6-9) internethasználatát sok szülő ellenőrzi, vagy sajátos keresőprogramokkal szűkíti, ennek gyakorlati működését aligha lehet nyomon követni. A gyerekszobákba már 5-6 éves kortól bekerült számítógép és a gyerekek döntő többsége által már 12 éves kortól használt okostelefonok korában lehetetlen azt ellenőrizni, mikor és milyen oldalakat vagy varázsszavakat keres egy-egy eldugott pillanatában. Saját magam tapasztalatából tudom, hogy valamivel több, mint tizenöt éve, általános iskolás koromban ötödikesek voltunk (11-12 évesek) amikor szünetekben egyre többet beszélgettünk a szexről. A fiúk hatodikban aztán már tornaórákon és szünetekben is állandóan szexuális töltetű viccekkel fikázták, méregették egymást és igyekeztek nagyon imponálni a lányoknak. Ötödikes lehettem, amikor az egyik lány az osztályban kétségbeesetten rohant ki a fürdőbe, mert „valami történt vele”. Arcán félelem, ijedtség és teljes érthetetlenség volt. Mi is mind megijedtünk, mert nem tudtuk mi történik. Alig 10 évesek voltunk. A tanárnő végül felhívta a szülőket és hazavitték. Első – és egyetlen – szexuális felvilágosító óránkat valamikor két évvel ezután, hetedik vagy nyolcadik osztályban kaptuk. A fiúkat kiküldték az osztályból, amikor a lányok nemi szerveiről és testük változásairól beszéltek. Ugyanígy jártak a lányok is. Persze, aligha volt már valaki a 13-14 évesek között akkor, aki ne tudott volna már mindet mindenről. Egy lányról mindenki tudta már akkor is, hogy aktív nemi életet él, a fiúk rendszeresen maszturbáltak. A szexuális órák már akkor is, mondhatni későn érkeztek és teljesen feleslegesek voltak. Normális esetben ezt már negyedik vagy ötödik osztályban kellett volna megtartani és együtt, fiúk és lányok közös jelenlétében.

Mindez több mint tizenöt éves körképe a romániai fiatalok szexuális tudásának és tapasztalatának. Akkor sem okostelefon, sem mindennapi internetkultúra nem volt. Ma már keresve is alig találunk olyan 12 évest, aki ne tudna mindent a szexről. Persze, mindezt elméletben. Gyakorlatban ugyanis rengeteg téveszme, kérdés és anatómiai bizonytalanság kering a szünetekben, sms-ben vagy whatsappos csevegések közben szálingózó beszélgetések között. A mai 10-11 éves fiú vagy lány ugyanannyira megszeppenne, ha osztálytársa hirtelen halálfélelemben, hófehéren rohanna ki a fürdőbe, mert nem tudja mi történik vele. Ugyanilyen rosszul állunk a szexuális úton terjedő betegségek vagy a védekezés témájában. Otthon – városi környezetben de falvakban különösen – a szex továbbra is tabu téma. A nemi szerveket csak becézgetésekből ismeri a gyerek és legtöbbször csak annyit tud, hogy a fiúknak fütyije, a lányoknak meg puncija van, ellenben az internetről rázúduló információmennyiség egészen nyers, direkt és evidens információként éri ezt a generációt, aki nem érett még arra, hogy az információdömpingből kiszűrje a számára fontos és az életben nélkülözhetetlen tudást.

Ezért (is) lenne elengedhetetlen és kötelező jellegű már elemi oktatásban és különösen az általános (5-8. osztályos) osztályokban a szexuális felvilágosító órák megtartása és videók, füzetek és más népszerűsítő eszközök jelenléte és terjesztése. Egy olyan korban, amikor a web2 társadalmat az információdömping jóformán megfullasztja és követhetetlenül felgyorsítja, a kíváncsiságukról ismert gyerekek elől nem elvenni kell a tudást és az információt, hanem megfelelő szakemberekhez irányítani őket. Meglehet, ez a törvény nem sok gyakorlati következménnyel jár, hisz a gyerekek amúgy is mindent tudnak a szexről már 12 évesen és a szülők lehet, aláírják majd a kötelező szexuális felvilágosításról szóló órák igénylését. Ellenben intézményesíteni és törvényi szintre emelni a prüdériát, álszentséget, a nemtudás hamis illúzióját és az ignoranciát súlyos következményekkel járhat és veszélyezteti a szekularizált jogállam létét.