Szerencsés csillagzat Bánffyhunyadon: kettős ünnep júliusban

Két év kihagyás után ismét megszervezik a Kalotaszegi Magyar Napokat

Szerencsés csillagzat Bánffyhunyadon: kettős ünnep júliusban
Kettős ünnep lesz július 16–17-én Kalotaszeg „főváro­sában”, Bánffyhunyadon: akkor szervezik meg – a járvány okozta két év kihagyás után ismét – a népviselet ünnepét, a Kalotaszegi Magyar Napokat, ugyanakkor hálaadó istentiszteletet is tartanak, megköszönve az Úristen és a támogatók segítségét, amellyel lehetővé vált a helyi, több száz éves református templom két és fél évig tartó teljes felújítása. A szervezők mindenkit arra buzdítanak, hogy a különleges alkalomra vegyék elő a ládából a kalotaszegi népviseletet, mert szeretnék megmutatni: Kalotaszeg nemcsak kézimunka, festett bútor vagy terítő, hanem maga az ember, a lélek, aki él – és ha a lélek él, akkor minden él, ami mellette van: a hagyomány, a tánc, a népművészet. A szervezők kis fesztiválos hangulatot is megpróbálnak becsempészni a kulturális seregszemlébe, így családi programok mellett mindkét estére nagykoncerttel készülnek.

Július 16–17-én szervezik meg Bánffyhunyadon a Kalotaszegi Magyar Napok ötödik kiadását – bár a mostani szervezői gárdának, amely hároméves szünet után 2018-ban vette át a feladatot, ez még csak a harmadik lesz.

– A rendezvény célja az, hogy visszahelyezze Bánffyhunyadot és Kalotaszeget arra a képzeletbeli térképre, amelyen a Kárpát-medence, Európa, sőt akár a világ értékei vannak feltüntetve – vezette fel az eseményt a mai bánffyhunyadi sajtótájékoztatón Buzás-Fekete Mária, Kalotaszeg „fővárosának” alpolgármestere. – Úgy érzem, hogy Bánffyhunyad fénye az utóbbi időben megkopott… De, ahogyan egy jó barátunk fogalmazta meg, most szerencsés csillagzat alatt áll Bánffyhunyad: együtt tud dolgozni a pap és az alpolgármester, és ez meglátszik a település magyarságának a fejlődésén is – mondta, majd a rendezvény kapcsán kifejtette: nem térnek el az eddigi, már megszokott programoktól, amelyek sikerre vezették a Kalotaszegi Magyar Napokat. Megtudtuk: idén is mintegy 25 település jelezte a részvételét, azon túl pedig nagyon sok érdeklődő, külföldről is. A programok kapcsán elmondta: leghálásabb feladatunk tehetségeink bemutatása.

– A templomunk két és fél évet felölelő felújításon esett át, ami részben uniós támogatásból valósult meg, de mivel ez nem volt elég, a magyar kormány is besegített, és a helyi gyülekezet is nagyon hozzáállt – vette át a szót Jakab Mihály lelkipásztor. – Már tavaly szerettük volna megtartani azt a hálaadó istentiszteletet, amellyel megköszönjük az Úristen segítségét, ugyanakkor a támogatókat is megnevezzük, de a járvány miatt ez elmardt – magyarázta, miért is került az idei rendezvény programpontjai közé az egyházi esemény. Megtudtuk: a rendkívüli alkalmon Kató Béla püspök fog szolgálni, és a testvérgyülekezet képviselői is jelen lesznek. – A gyülekezetet arra buzdítjuk, hogy vegyék elő a ládából a kalotaszegi népviseletet, és a templomban is úgy legyenek jelen, mint kalotaszegiek. Szeretnénk azt mutatni, hogy a Kalotaszeg nemcsak kézimunka, nemcsak terítő, hanem maga az ember, a lélek, aki él, és hogy ha a lélek él, akkor minden él, ami mellette van: a hagyomány, a tánc, a népművészet. Gondolom, hogy ez az ünnep így egyben nagyon sokat fog megmutatni, a kettő kiegészíti egymást” – fogalmazott, hozzátéve, ha más már nincs, egy kendő, egy kalap, egy könyvjelző is megteszi. – „Hadd mutassuk meg, hogy vagyunk, és szeretnénk lenni is” – mondta.

Antal Géza, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke úgy fogalmazott: a rendezvény ismét felteszi Kalotaszeget a Kárpát-medencei kulturális térképre. Kiemelte: a helyi közösség szívvel-lélekkel állt hozzá ehhez a projekthez.

– Sikerült olyan programot összehozni, olyan partnereket bevonni, ami méltó ahhoz az elhivatottsághoz, amelyet korábban megfogalmaztunk. Lesznek visszatérő motívumok, így nagy hangsúlyt fektetünk a családi programokra, a helyi tanárok, tanítók segítségével. Emellé próbálunk olyan színpadi produkciókat is szervezni, amelyek kimondottan a kisebbeknek szólnak. Továbbra is lesznek sportesemények; ennek van már bizonyos hagyománya a kalotaszegi települések között. Lesz néptáncos tömb is a programban, ahol a kalotaszegi települések néptánccsoportjai, énekesei, táncosai lépnek fel, és elmaradhatatlanok azok a kulturális programok, amelyek a kalotaszegi értékek bemutatását célozzák. Rengeteg könyvbemutatóval is készülünk – mondta a sajtótájékoztatón, kiemelve: szeretnék, ha az előző évekhez hasonlóan több száz népviseletes vonulna fel Bánffyhunyad főteréről a Barcsay-kertbe – a csoportok üzenetben is jelentkezhetnek a rendezvény Facebook-oldalán. A szervezőknek ugyanakkor az is a célja, hogy hazahívják a Kalotaszegről elszármazott magyarokat, akik érzelmileg, de identitásukkal is kötődnek még az itteni értékekhez. Emlékeztetett: a kalotaszegi pompás népviselet számos írónkat is megihlette, hiszen egységes, de településről településre mégis egyedi és saját jelleggel bír. Hozzátette: igazodva a mai világ igényeihez, egy kis fesztiválos hangulatot is próbálnak becsempészni a kulturális seregszemlébe, így szombaton olyan előadó lép fel, aki Kalotaszegen, Bánffyhunyadon nőtt fel, szíve-lelke ez a vidék: Antal Timi párjával, Demkó Gergővel. Vasárnap pedig a Kárpát-medence meghatározó formációja, a Republic áll színpadra. Az esemény ingyenes – hangsúlyozta, a Szabadság kérdésére, hozzátéve: a kolozsváriakat is várják, akár népviseletben is, hiszen a megyeközpontban is sokan élnek, akik Kalotaszegen születtek. Sőt, mindenkit várnak, aki kicsit is kalotaszeginek érzi magát…

(Borítókép: Balázs Bence)