Szerdától elkezdődhet a 12-15 éves gyermekek oltása

Szerdától elkezdődhet a 12-15 éves gyermekek oltása
Szerdától, azaz június 2-tól megkezdődhet a 12-15 éves korosztály beoltása a Pfizer/BioNTech vakcinájával, amennyiben a hatóságok addig teljesítik a vakcina romániai engedélyezésével kapcsolatos eljárásokat, amelyeket az Európai Unió (EU) gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő Európai Gyógyszerügynökség (EMA) megkövetel – tájékoztatott a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság.

Az Európai Bizottság (EB) ugyanis jóváhagyta a 12-15 éves gyermekek számára is a BioNTech/Pfizer vállalatok közösen fejlesztett, Comirnaty nevű, koronavírus elleni vakcinájának használatát az EU-ban – közölte Sztella Kirikiádisz, az egészségügyért felelős uniós biztos Twitter-üzenetben.

Az EB engedélye az EMA pénteki ajánlását követte. Az ügynökség a vakcina vizsgálata során arra a következtetésre jutott, hogy az oltóanyag minden 12 évesnél idősebb embernél biztonsággal alkalmazható a koronavírus-fertőzés megelőzésére.

Az uniós biztos közölte, a jóváhagyást követően a tagállamok saját hatáskörben dönthetnek a vakcina alkalmazásáról a jelzett korosztály esetében. A két adagot az említett korosztály esetében is 21 napos eltéréssel kell beadni.

A 12-15 évesek beoltásához június 1-től az oltási platformon a szülők vagy törvényes gyám fiókjáról lehet előjegyzést kérni, de előzetes regisztráció nélkül is élhetnek az immunizáció jogával az oltóközpontokban, a családorvosi rendelőkben vagy az oltási maratonok, drive-thru oltási akciók során.

A szülői beleegyezési űrlap letölthető a Rovacinare oldalról, majd az oltóközpontban a szülőnek vagy gyámnak, illetve a beoltandó kiskorúnak személyazonossági okmánnyal kell igazolnia magát. A 14 év alatti gyermekek identitását születési bizonyítvánnyal igazolják.

Az EU gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő amszterdami szélkehelyű gyógyszerügynökség tájékoztatása szerint a vizsgálat nem mutathatott ki a BioNTech/Pfizer-oltóanyag esetében új, eddig nem tapasztalt mellékhatásokat. A gyermekeknél tapasztalt mellékhatások hasonlóak a 16 éves vagy annál idősebbekéhez. Ezek közé tartozhat az injekció beadásának helyén fellépő enyhe fájdalom, a fáradtság, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, hidegrázás és láz. A hatások általában enyhék, és az oltástól számított néhány napon belül elmúlnak. Kiemelték: a vakcina előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait.
A német BioNTech vállalat az egyesült államokbeli Pfizerrel együttműködve a hírvivő RNS (mRNS)-alapú vakcinát fejlesztett ki. A hírvivő RNS (mRNS) molekulák segítségével ártalmatlan vírusfehérje-szakaszok termelődnek az emberi szervezetben, így a szervezet immunválaszt alakít ki a későbbi fertőzés megelőzésére vagy leküzdésére. Amikor az ember védőoltást kap, a sejtjei leolvassák a genetikai utasításokat, és a vírus külső felületén elhelyezkedő úgynevezett tüskefehérjék kisebb elemeit állítják elő. Az élő vírus ezeket használja arra, hogy bejusson a test sejtjeibe, szaporodjon, és ezáltal okozzon betegséget. A védőoltás után az emberi szervezet immunrendszere idegen anyagként azonosítja ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és fehérvérsejteket termel ellene.

Az EU december 21-én engedélyezte a BioNTech/Pfizer-vakcina alkalmazását az EU-ban. Ez az első oltóanyag, amely engedélyt kapott az uniós használatra. A koronavírus elleni oltások beadása december végén kezdődött meg a tagországokban.

Kép: Illusztráció