Személyes pénzügyeink: fontos tudnivalók a hitelekről

7 tényező, amire ajánlatos odafigyelni

Személyes pénzügyeink: fontos tudnivalók a hitelekről
Új lakás vásárlásán gondolkodunk? Meghibásodott az autónk és drága hozzá az alkatrész? Szakmai tudásunkat szeretnénk bővíteni, vagy egyszerűen csak készpénzre van szükségünk? Előfordulhatnak életünk során olyan helyzetek, amikor nagyobb összeget kellene előteremtenünk céljaink megvalósítására, vagy a váratlan események megoldására. Amennyiben nem rendelkezünk könnyen mozgósítható tartalékokkal, vagy csak egyszerűen nem szeretnénk a megtakarításainkhoz hozzányúlni, akkor a legtöbbünknek egy hitel igénylése jut eszébe.

Amikor hitelt (és hitelintézetet) választunk, legtöbbször a hitelkamat értéke a kiindulópontja döntésünknek. De ez az egyetlen dolog, amire oda kell figyelni? A hitelintézetek első ránézésre közel azonos feltételekkel kínálják a hiteleiket. Akadnak azonban olyan aprónak tűnő eltérések, amelyek mélyen érinthetik pénztárcánkat.

Íme 7 tényező, amire egy hitel igénylése során ajánlatos odafigyelni:

1. Pénznem: alapjában véve egyszerű, abban a pénznemben vegyünk fel hitelt, amelyben a jövedelmünket kapjuk (így elkerüljük az árfolyam-ingadozásokból származó esetleges kellemetlenségeket).

2. Hitelbírálati díj: fix összegű, egyszer fizetendő díj. Noha egyes hitelintézetek teljesen törölték, vagy lemondanak ennek felszámolásáról abban az esetben, ha az adós további termékeket és szolgáltatásokat igényel, egyáltalán nem elhanyagolandó tényező, értéke akár pár száz lejre is emelkedhet.

3. Hitelkezelési költség: éves vagy havi költség, amely általában a hátramaradt fizetendő hiteltőke bizonyos százaléka. A feltűnően alacsony (túl jó, hogy igaz legyen) kamatú hitelek esetén jellemző.

4. A kamat típusa: általában fix és változó kamat között választhatunk.

a. Fix kamat: rövid távú hitelek esetén ideális, így minden hónapban tudjuk, mennyit kell fizetnünk a hitel lejártáig. A fix kamatok általában magasabbak a változóknál, mivel a hitelintézetek számára nagyobb a kockázat abban az esetben, ha a mutatók megváltoznak a futamidő alatt, és így a kamat a piaci értékek alatt marad.

b. Változó kamat: a változó kamatok többnyire alacsonyabbak, de a piaci referenciamutatók értékének függvényében változhatnak. Amennyiben ezek csökkennek, a havi hitelrészlet is alacsonyabb lesz. Másrészt, ezek növekedése egy magasabb havi hitelrészletet von maga után.

5. Előtörlesztési díj: kizárólag fix kamatozású hitelek esetén érvényes, és értéke nem lehet nagyobb mint az előtörlesztett összeg 1%-a, illetve 0,5%-a az utolsó szerződési évben.

6. Egyéb hitelhez kapcsolódó díjak és jutalékok: több formában jelenhetnek meg, az ügyfél kérésére nyújtott, a hitelhez kapcsolódó szolgáltatások díjától a készpénzfelvétel költségig, a folyószámlák biztosíték-bejegyzési díjától az esetleges hiteltörlesztési biztosítás díjáig. A lényeg, hogy legyünk tisztában ezek létezésével és a maguk után vont költségekkel.

7. Hitellel járó kötelező termékek díjai: a legelőnyösebb hitelek általában más termékek és szolgáltatások igénybevételéhez vannak kötve. Nem meglepő, ha szükséges lesz egy számlacsomagot igénybe venni, a havi jövedelmünket a hitelintézetnél nyitott bankszámlára utalni, vagy havonta bizonyos értékű kártyával történő vásárlásokat végezni. Amennyiben ilyen feltételekkel szembesülünk, indokolt leellenőrizni az esetleges díjakat és költségeket, valamint a feltételek megszegésének következményeit (amelyek általában kamatnöveléssel járnak).

A lista pedig folytatódhat. Mivel hosszabb időre szóló döntést hozunk, kötelességünk körültekintően mérlegelni minden szempontot. A legegyszerűbb módszer a lényeges információk beszerzésére a hitelintézetek internetes oldalán való böngészés (bármikor elérhető, strukturált módon felvázolt adatok várnak ránk). Miután megismerkedtünk a hitel összes jellemzőivel és biztosak vagyunk benne: ez a megfelelő választás, a legközelebbi banki látogatás alkalmával már a pénzügyi stratégiánkat fogjuk építeni, közösen egy specializált tanácsadóval.

KOCS ANDRÁS, banki ügyintéző, OTP Bank Románia

 

Várjuk gazdasági, banki témájú kérdéseiket a ceo@otpbank.ro e-mail-címre, válaszol közvetlenül Diósi László, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.