Székely Csaba nyerte az idei Kortárs Magyar Dráma-díjat

Ötödik alkalommal osztották ki a Radnóti Zsuzsa dramaturg, Örkény István özvegye által alapított Kortárs Magyar Dráma-díjat: az elismerést Mária országa című darabjáért a marosvásárhelyi születésű Székely Csaba vehette át, akinek a díjat 2020-ban is odaítélte a zsűri 10 című drámájáért – derül ki a Litera.hu irodalmi portálon közzétett összefoglalóból, ahol azt is kiemelik: a díjazottat a február 28-i átadóünnepségen Alföldi Róbert méltatta.

Mint írják, Radnóti Zsuzsa 2019-ben, Kossuth-díjának átvételekor jelentette be, hogy az érdemmel járó pénzösszegből alapítványt szeretne létrehozni olyan kortárs magyar irodalmi drámák és adaptációs alkotások elismerésére, „amelyek közéleti tartalmúak, kritikus hangvételűek, történelmi múltunk fájdalmas eseményeiről beszélnek, kendőzetlenül szólnak a minket körülvevő jelenkori magyar valóságról, és képesek arra, hogy fontos és érzékeny társadalmi jelenségeket fogalmazzanak meg a nagy nyilvánosság erőterében”.

A Kortárs Magyar Dráma-díjat minden évben a Rózsavölgyi Szalonban, Örkény István Tóték című darabjának ősbemutatójához közeli időpontban adják át, az elismerés kuratóriumának tagja Lőkös Ildikó dramaturg, Csizmadia Tibor rendező, Németh Gábor író és Nánay István színikritikus.

A február 28-án tartott idei átadón a marosvásárhelyi születésű Székely Csaba vehette át a díjat a 2022 áprilisában Alföldi Róbert rendezésében, a Szegedi Nemzeti Színházban bemutatott Mária országa című királydráma-paródiájáért.

Radnóti Zsuzsa és Székely Csaba a díjátadón. Fotó: Szkárossy Zsuzsa/Fidelio

Méltatásában Alföldi Róbert Székely Csaba történeteinek sűrűségét és gazdagságát drágakőhöz hasonlítva méltatta: „Abban a talán pár mm-es anyagdarabban benne vannak az évezredek, benne van a természet mindenféle vihara, benne van a teljesen kiszámíthatatlan szennyeződés, és benne van az, ami egyáltalán nem tudható előre, nevezzük talán sorsnak. Mert igazán az előre nem tudható események, erők hozzák létre azt a bizonyos pár mm-es valamit, ami olyan nagyon elkápráztat bennünket. Ugyanilyen talán a jó dráma is, ami ily módon sűríti önmagába azt a bizonyos előre nem tudható történéssorozatot, ami az élet, és ami elkápráztat bennünket” – fogalmazott Alföldi Róbert. Kiemelte: a darab középpontjában olyan történelmi esemény áll, amely a mai viszonyokban is működőképes látásmódot teremt. „Az történt, hogy miközben próbáltunk, a Székely Csaba drámáiban jelenlévő szeretet – vagy mifene – egyszer csak levette rólunk a jelen rögvalóságának a terhét. Egyszer csak mosolyogtunk, egyszer csak felszabadított bennünket saját magunk terhe alól” – tette hozzá a rendező.