Szegények vagyunk, de viszonylag elégedetten élünk

Az Eurostat felmérése szerint gondtalanságban leköröztük az EU-t

Szegények vagyunk, de viszonylag elégedetten élünk
Románia az Európai Unió egyik legszegényebb tagja a pénzügyi statisztikák szemszögéből, mégis a lakosság életminőség iránti egyéni elégedettsége több fontos területen meghaladja az uniós átlagot – derült ki az Eurostat EU-tagállamokat felmérő tanulmányból. Az utóbbi időben egyértelmű növekedést mutató makrogazdasági mutatók csupán számadatok, és nem tükrözik az életminőséget, a lakosság elvárásait és elégedettség szintjét, ami sem abban nem mérhető, hány kilogramm húst tudunk beszerezni egyhavi fizetésünkből, sem abban, mekkora bankhitelre van szükségünk lakás, személygépkocsi vagy nyaralóház megvásárlásához. Az viszont nagyon is számít a helyzet megítélésében, hogy az országban vagy külföldön engedhetjük meg magunknak a nyaralást, szilveszteri utazást, olyan munkát végezhetünk-e, amelyhez többé-kevésbé vonzódunk, megtaláljuk-e szórakozási igényeink kielégítésének módját.

A felmérés értelmében az 1-től 10-ig terjedő pontskálán az általános életviteli elégedettség mutatója az EU-ban 7,1, ami megegyezik a Romániában mért szinttel. A hazai megkérdezettek 63,7%-a minősítette életszínvonalát közepesnek, 19,7%-a magasnak, és 16,6%-a alacsonynak.

A pénzügyi elégedettség tekintetében az EU átlaga 6 pont, Romániáé ezt meghaladja: 6,2 pont.  A hazai lakosság 61,8 százaléka tartja anyagi helyzetét közepesnek, 8%-a vallotta magát magas jövedelműnek, és 30,2%-a alacsony bevétellel rendelkezőnek.

A munkahellyel kapcsolatos elégedettségi ráta az Európai Unióban 7,1 pontos átlagot mutat, ami megegyezik a mienkkel. A hazai lakosság 62%-a közepesen elégedett munkahelyével, 20,6%-a tartja nagyon jónak és 17,4%-a nagyon rossznak állását.

Az életkörülmények tekintetében az uniós átlag 7,3 pont, ezt meghaladja a romániai 7,4 pontos értékelés. Annak ellenére, hogy kimutatták: az átlagos légszennyezettség az unióban 22,5 mikrogramm/köbméter, Romániában 25 mikrogramm/köbméter. A lakáskörülmények terén az elégedettségi rátánk 7,4 pont miközben az unióban 7,5 ez a pontszám, jóllehet nálunk lakóhelyi túlnépesedés van: 49,7%, ami az unióban 16,8%. Ilyen szempontból utolsó Bulgária 6 ponttal, első Finnország 8,4 ponttal.

A személyes kapcsolatok mutatója az EU-ban 7,8 pontot ér, nálunk 7,6-ot. A megkérdezett hazai lakosság 94%-a nyilatkozta azt, hogy szükség esetén van támasza, az unióban ez 93,3%-os átlagot eredményezett.

A fentieket kiegészítik az Országos Statisztikai Hivatal adatai: Romániában az átlagos életkor 72 év, amely az Európai Unióban a legkisebb, a háztartások jövedelmének 38%-át költik élelmiszerre, 6%-át dohánytermékekre és alkoholos italokra, 25%-át lakáskarbantartásra, és csak kevés pénz marad oktatásra, egészségvédelemre. Ráadásul a felnőtt lakosság 25%-a dohányzó.

Mindezek ellenére az Eurostat tanulmánya szerint a romániai lakosság viszonylag elégedett sorsával – esetleg „igényszintje” miatt –, és ezért körözhette le az Európai Unió átlagos szintjét.

(Borítókép: Rohonyi D. Iván felvétele)