Száznál több „vállalkozó” a Vállalkozz! versenyen a Báthoryban

Száznál több „vállalkozó” a Vállalkozz! versenyen a Báthoryban
Immár hagyományos diákvetélkedőt rendezett meg idén is a Báthory István Elméleti Líceum, a Szabadság és a Napsugár szerkesztőségével közösen. A kitűzött cél ismételten az volt, hogy játékos formában a vállalkozói szellemiséget „ültessék el” a résztvevő 5–8. osztályos gyermekekben. A versenyt most is háromtagú csapatokkal, két szakaszban bonyolították le. Az idei megmérettetésen összesen ötvenkét csapat indult: nemcsak Kolozsvárról, hanem Tordáról, Tordaszentlászlóról és Magyarkapusról is érkeztek diákok. Sok gyereket nem tanárai, hanem társai mozgósították. A rekord részvétel miatt a döntőt december 9-én délután a Báthory-líceumban egyidőben két teremben kellett lefolytatni. A játék „pénzneme” ismét a fabatka volt.

A döntő zsűrijének összetétele: Ördög I. Béla elnök (Szabadság), Újvári Ildikó (főszerkesztő, Szabadság), Imecs Veronka (közgazdász, Napsugár), Prahoveanu Enikő Amália (Agrosel Kft.), Mohacsek Orsolya (Deco Center Kft.), Káptalan Erna (tanár), Páll Gyöngyvér (szaktanár). A két teremben a játékvezetői teendőket Szilágyi Judit igazgató-helyettes (díszterem) és Timár Ágnes igazgató (42-es osztályterem) remekül látta el. A verseny támogatói: Agrosel Kft, Báthory-líceum és annak szülői szövetsége, Copyland Kft., Deco Center Kft., Csomafáy Ferenc és Imecs Zoltán magánszemélyek.

Előzetesen, az első szakaszban a versenyzőknek írásban az okostelefonnal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolniuk, amelyekre maximum 5 pont járt. Ezek a következők: Kérdezd meg öt osztálytársadat, hogy ki mire használja okostelefonját (legalább három felsorolás); Hol lehet Kolozsváron okostelefont vásárolni?; Történt-e veled olyan, hogy túl okosnak bizonyult a telefon, és zavart? Ha igen, milyen körülmények között?; Vannak-e hátrányai az okostelefonnak? (Sorolj fel legalább kettőt!); Használhatod-e buszjegy vásárlására?

A beérkezett válaszok között meglepően sok tanúskodott informáltságról, bölcsességről, önkritikáról. Például arra a kérdésre, hogy tapasztaltak-e már készülékükben túlzott “okosságot”, a válaszok megoszlottak. Akadt, aki bizonyos üzeneteket letörölt, hogy a szülei ne lássák meg, de a telefon lementette azokat a SIM kártyára a törölt adatokhoz, és minden kiderült, „mert a telefon túljárt a gazdája eszén”. A káros hatások között említették a következőket: függőséget okoz; lustává tesz; nem kommunikálunk a barátainkkal, a telefonon játszunk vagy internetezünk akkor is, ha velük vagyunk; károsítja a látásunkat; káros sugarakat bocsájt ki stb.

A döntőben a rendezők képzeletbeli négynapos nyári hegyvidéki táborozásra hívták a résztvevőket. A feladvány szerint minden csapat otthonról induláskor kapott pénzt, de nem egyformán, mert eltérőek a családi jövedelmek. Egy csapat kiadása a négy napra 600 fabatka. Sorsolással minden csapat 400 vagy 450 fabatkához jutott, a hiányt munkával kellett kiegészíteni a táborozás idején. Lehetett turistajelzéseket készíteni és kihelyezni az ösvények mentén, amiért a menedékházi turistaközpont fizetett, lehetett gombát és erdei gyümölcsöt szedni és eladni a begyűjtőközpontnak. Egy ilyen táborban testi munkát végezni nem könnyű feladat, az erőt be kell tudni osztani, hogy minden napra jusson belőle. Ezért induláskor minden csapat erőpontokat kapott, összesen 10 darabot, amiből naponta 2-t vagy 3-at lehetett felhasználni, átváltani a táborparancsnoknál arra a programra, ami éppen zajlott, és amiből válogatni lehetett. Egy erőpont a következőkből állhatott: 10 turistajelzés elkészítése és felszegezése (darabja 3 fabatka), 1 faasztal és pad elkészítése (darabja 35 fabatka), 15 gomba vagy erdei gyümölcs begyűjtése (3 fabatka/db). Az a csoport, amelyik 400 fabatkával indult el otthonról, az első és második napon 3-3 erőpontot válthatott ki, a 450 fabatkások pedig 2-2 erőpontot. A többi napokon minden csapat saját belátása szerint gazdálkodhatott a maradék erőpontjaival. A 4 nap alatt kötelező volt összesen legkevesebb 1-1 asztalt és padot, 10 turistajelzést elkészíteni, és 15 gombát vagy erdei gyümölcsöt begyűjteni.

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!