Szakmára ösztönzik Zilahon már a középiskolásokat

Szakmára ösztönzik Zilahon már a középiskolásokat
Az országot sújtó akut munkaerőhiány évek óta arra készteti a nálunk tevékenykedő multinacionális vállalatokat, hogy felkarolják a duális képzést: ezáltal magukhoz édesgethetik a végzős középiskolás diákokat, akiknek már nem kell munkahely után nézniük, mert számukra biztosított minden, ami egy megalapozott műszaki karrierhez szükséges.

A Zilahon működő TenarisSilcotub erre még „rádob egy lapáttal”: három éve tart tanácsadó programot hetedikes középiskolások számára, hogy a fiatalok karrierválasztásában felkeltse a figyelmet a gyár nyújtotta munkalehetőségek iránt. A kőolajfúró csöveket és gázvezetékcsöveket gyártó, valamint ezzel kapcsolatos szolgáltatásokat végző korszerű gyár előadótermében csütörtök délután több száz diák, tanár és szülő részvételével indították ismét útjára a Karrier ösztönzés elnevezésű programot.

Harmadik alkalommal indította ismét el szakmai ösztönző programját középiskolások számára a zilahi TenarisSilcotub vállalat, amely a földgáz és kőolajiparban, energetikai meg gépkocsi iparban használatos csöveket gyárt és szolgáltatásokat végez. Csütörtökön, a népes rendezvényen a projekt fejlesztési és kivitelezési partnere, a Szilágy Megyei Szolgáltatási és Oktatási Erőforrások Központjának (CJRAES) vezetője, Melania Gârdan kifejtette: sikerült eredményes párbeszédet kialakítaniuk a tanulók, szüleik, tanáraik és a gyár között. A három év alatt tizenkét zilahi, és az idéntől már két zsibói iskolából 769 gyermek részvételével valósították meg a tanácsadói-tesztelési programot. A legfontosabb a Toolkit teszt, amelynek egyik fejezete magyar nyelvű. A Szilágy megyei hetedikes tanulók 35%-a részt vesz a programban, amelynek felméréséből kiderült, hogy tavaly a gyermekek 78%-a mutatott jó és kitűnő képességet, 43%-uk önbizalmi mutatója jó, és a családjaik 57%-át érdeklik az iskolai eredmények.

A tesztek sok kérdésre adnak hasznos választ  (a szerző felvétele)

Vállalatok is támogassák az oktatást

Mihaela Popescu, a TenarisSilcotub elnöke ismertetéséből kiderült, a gyár évente, 2017 óta 170 ezer dollárt költ a program lebonyolítására, tizennégy iskola tanácsadóinak segítségével. A vállalat évente 1 millió dollárt fordít zilahi, călăraşi-i és câmpina-i részlegei közösségének támogatására, aminek 70 százalékát oktatásra szánja. A sajtó megtudhatta, hogy a multinacionális gyár teljes nyitottsággal népszerűsíti ezt az oktatási programját azzal a céllal, hogy más megyék hatóságai vagy nagyvállalatai kövessék ezt a példát. A zilahi TenarisSilcotub 1977-től működik, az ország hét településén összesen közel 1900 alkalmazottat foglalkoztat. Zilahon 304-et, a kolozsvári szolgálati központban 86-ot. Termékeinek 80%-a exportra készül.

Az alpolgármester lánya részt vett a tanfolyamon

A rendezvényen jelen levő Tiberiu Marc, a Szilágy Megyei Tanács elnöke szerint minden cég érdeke gondoskodni a munkaerő utánpótlásáról. A most végző középiskolások 60 százaléka más városok egyetemein folytatja majd tanulmányait, közülük nagyon kevesen térnek haza, a többség felszívódik a nagyvilágban. Ezért fontos ez az oktatóprogram. Florin Florian prefektus kifejtette: a hetedikes diákok később jobban ráébrednek a választott karrier és szakmai elhivatottság értékére. Fazakas Miklós zilahi polgármester-helyettes saját lányának esetét hozta fel jó példának, aki szintén részt vett a tanácsadási tanfolyamon, amelyet a városháza és a megyei tanfelügyelőség teljes mellszélességgel támogat. Hasonlóképpen vélekedett Maria Pop  tanfelügyelő is. Stefania van der Neut, a holland AMN Insight társaság tesztje felmérésének tanulságait tárta a hallgatóság elé. A rendezvény végén tanárok, szülők és résztvevő diákok fejezték ki köszönetüket a szakmára ösztönző programot megvalósítóknak.

Gyárlátogatás védőfelszerelésben. Minden robotizált

A gyár meglátogatására akár egy laboratóriumban, alapos védőfelszerelést kell felvennünk: fehér köpenyt, védőszemüveget, fehér kesztyűt, sisakot. A kőolaj-kitermelési és gázvezeték csövek részlegének hatalmas csarnokában akár két futballpálya is elférne. Vezetője, Máthé László mutatja, hogy minden munkafolyamat (kalibrálás, csavarozás) automatizált. Három váltásban, tizenöt ember csak szemmel tartja a robotok munkáját. 2003 óta minden acélcsőnek (hosszúk 7,5-13 méter között váltakozik) vannak azonosító adatai, és az ide látogató ügyfél mobiltelefonos alkalmazásból megtudhatja, melyikre van szüksége. A sokféle hulladékot akkurátus módon válogatják és tárolják.

Külön részleg működik számítógépes programozókkal, a raktározással, de az alkalmazottak étkezdéjét, öltözőjét sem szabad elfelejteni. A látogatás következő állomása az oktatóközpont, ahol minden vakációban ötven gyerek kicsiben ugyanazt a munkát végzi el, mint odaát a termelőrészleg, nagyban.

A program megvalósítói a jövő tanévben szeretnék a jelenlegi tíz hónapos foglalkozást meghosszabbítani, és akadálynak tekintik, hogy kevés az iskolák infó-laboratóriumainak kapacitása a tesztelésekhez.