Sporthírek röviden a nagyvilágból

U21-ES LABDARÚGÓ EB: NÉMETORSZÁG DIADALMASKODOTT

Németország válogatottja nyerte a magyar–szlovén közös rendezésű U21-es labdarúgó Európa-bajnokságot, miután a vasárnapi ljubljanai fináléban 1–0-ra legyőzte a portugál csapatatot. A sorozatban harmadik döntőjükben szereplő németek 2009 és 2017 után harmadszor hódították el a korosztályos Európa-bajnoki címet. A találkozó egyetlen gólját Lukas Nmecha szerezte a 49. percben. A portugáloknak ez volt a harmadik döntőjük az U21-es Eb-k történetében, de 1994 és 2015 után újra elbuktak.

Eredmény, döntő: • Németország–Portugália 1–0 (gól: Lukas Nmecha – 49. perc).

LABDARÚGÓ VB-SELEJTEZŐ: ÚJABB BRAZIL SIKER

A brazil labdarúgó-válogatott 2–0-ra hozta a kötelezőt Ecuador ellen a katari világbajnoki selejtezők dél-amerikai csoportjában, s ezzel az 5. fordulóban is veretlen maradt. Porto Alegrében Richarlison szerzett vezetést a 64. percben Neymar beadásából, a francia Paris Saint-Germain támadója pedig a negyedik hosszabbításpercben büntetőből volt eredményes.

Az állás: 1. Brazília 15 pont/5 mérkőzés, 2. Argentína 11/5, 3. Ecuador 9/5, 4. Paraguay 7/5 (6–5), 5. Uruguay 7/5 (7–7), 6. Kolumbia 7/5 (9–11), 7. Chile 5/5, 8. Bolívia 4/5, 9. Venezuela 3/5, 10. Peru 1/5.

SZÜLETÉSNAPJÁN ÉRKEZETT A CFR-HEZ JONATHAN RODRÍGUEZ

A Kolozsvári CFR 1907 labdarúgó bajnokcsapata honlapján és közösségi oldalán bejelentette az argentin Jonathan Rodríguez középpályás leigazolását, aki hétfőn töltötte be a 31. életévét. A dél-amerikai játékos korábban a Botoşani-i FC csapatkapitánya volt, sportkarrierje során hazájában szerepelt még a San Martín de Burzaco, Defensores de Belgrano, CAI, Deportivo Madryn és az Agropecuario együttesében.

U FC: VALENTIN ALEXANDRU A NEGYEDIK SZERZEMÉNY

A Kolozsvári U FC másodosztályú labdarúgócsapata negyedik igazolásként csatárt szerződtetett a 2021–2022-es idényre készülve. A 29 éves fővárosi Valentin Cristian Alexandru korábban megfordult az Otopeni-i SK, a Chiajnai Concordia, a Bodzavásári/Buzăui Gloria MSC, a Bukaresti Rapid és több ízben a Călăraşi-i Dunărea együttesénél, utóbbi csapattól igazolt a fekete-fehérekhez.

KIKAPTAK AZ U23-AS LABDARÚGÓ ROMÁN IFIK

A spanyolországi Marbellában edzőtáborozó U23-as labdarúgó válogatott előkészületi mérkőzésen 1–0 (0–0) arányú vereséget szenvedett Mexikó hasonló korosztályos csapatától. Mindkét együttes a nyári tokiói olimpiára készül.

A meccset a csereként beállt Jesus Ricardo Angulo döntötte el, öt perc játék után gólt lőtt a 76. percben. A Kolozsvári CFR 1907 játékosa, Cristian Manea a 91. percben egyenlíthetett volna, de fölé fejelt. A vasutasok másik játékosa, Valentin Costache is végigjátszotta a meccset.

Nicolae Dică a következő csapatot szerepeltette: Marian Aioani – Radu Boboc, Cristian Manea, Dragoş Nedelcu (88. perc Ricardo Grigore), Mihai Velisar (78. perc Andrei Raţiu) – Alexandru Cîmpanu (62. perc George Ganea), Marius Marin (88. perc Ovidiu Perianu), Octavian Popescu (61. perc Marco Dulca), Andrei Ciobanu (78. perc David Miculescu), Alexandru Măţan – Valentin Costache.

Románia kedden, június 8-án 21 órakor a szintén ötkarikás résztvevő Ausztrália ellen is vív előkészületi mérkőzést ugyancsak Marbellában.

Eredmény: • Mexikó–Románia 1–0 (gól: Jesus Ricardo Angulo – 76. perc).

ROMÁN KUPA-GYŐZTES AZ U OLIMPIA

A női labdarúgó I. ligában elért 10. győzelme után a Kolozsvári U Olimpia Műegyetem CFF együttese a Román Kupát is elhódította. Az aradi Neuman Ferenc Stadionban rendezett döntőben Székely Gyula tanítványai hosszabbítás után 1–0 (0–0, 0–0, 0–0) arányban legyőzték a Borgóprundi Heniut. A mérkőzést Mihaela Ciolacu büntetőből elért találata döntötte el a 114. percben. A meccs legjobbjának Cristina Botojelt választották a kolozsváriaktól, a trófeát Cristian Dulca szövetségi kapitány adta át. Ez volt az U Olimpia hetedik kupagyőzelme.

Az U Olimpia kezdőtizenegye: Erin Seppi – Rashida Beal, Ficzay Mária, Oana Negrea, Crsitina Botojel – Mihaela Ciolacu, Ioana Bortan (csapatkapitány), Cristina Cerescu – Carolina Ţabur, Ioana Băceanu, Mara Bâtea; cserepad: Sara Câmpean – Sonia Bumbar, Roxina Mirea, Adina Borodi, Andreea Pânzariu, Vincze Noémi, Simona Sigheartău, Maria, Stamate és Carmen Marcu.

U PRODVINALCO: VERESÉG A DINAMÓTÓL IS

Bár 20 perccel a vége előtt még 20–14 arányban vezetett, a Kolozsvári U Prodvinalco 35–20 (17–14) arányban vereséget szenvedett a fővárosban a Bukaresti Dinamótól a férfi rögbi Szuperliga 7. fordulójában. A Dinamó a támadó bónuszpontot is megszerezte. Cristian Săuan tanítványai közül Alexandru Telesa (cél), Andrei Pricopie (cél) és Ionuț Mazăre (2 büntető és 2 jutalomrúgás) volt eredményes.

További eredmények: • Temesvári MSC–Nagybányai Tudomány/Ştiinţa MSC 28–25 (15–8) – védekező bónuszpont a vesztesnek • Bukaresti Steaua–Konstancai Tomitanii 101–26 (54–7) – támadó bónuszpont a győztesnek. Az állás: 1. Steaua 30 pont/7 mérkőzés, 2. Nagybánya 26/7, 3. Dinamó 20/7, 4. Temesvár 18/6, 5. KOLOZSVÁR 5/7, 6. KONSTANCA 0/6.

JÉGKORONG-VB: HOSSZABBÍTÁS UTÁN KANADA AZ ARANYÉRMES

A kanadai válogatott nyerte a rigai jégkorong-világbajnokságot, miután a vasárnapi döntőben hosszabbítás után 3–2-re legyőzte a címvédő finn csapatot. Kanadának ez volt a 27. aranyérme (1920, 1924, 1928, 1930, 1931, 1932, 1934, 1935, 1937, 1938, 1939, 1948, 1950, 1951, 1952, 1955, 1958, 1959, 1961, 1994, 1997, 2003, 2004, 2007, 2015, 2016, 2021) és ezzel beérte az örökrangsor élén az orosz (5) és jogelőd szovjet (22) kettőst. A vb legértékesebb játékosának a kanadai Andrew Mangiapanét választották.

A döntőben: • Kanada–Finnország 3–2 (0–1, 1–0, 1–1, 1–0), hosszabbítás után – gól: Maxime Comtois – 25., Adam Henrique – 53. és Nick Paul – 67. perc, illetve Mikael Ruohomaa – 9. és Petteri Lindbohm – 46. perc).

A 3. helyért: • Egyesült Államok–Németország 6–1 (1–0, 4–0, 1–1).

A vb végeredménye: 1. Kanada, 2. Finnország, 3. Egyesült Államok, 4. Németország, 5. Oroszország, 6. Svájc, 7. Csehország, 8. Szlovákia, 9. Svédország, 10. Kazahsztán, 11. Lettország, 12. Dánia, 13. Norvégia, 14. Nagy-Britannia, 15. Fehéroroszország, 16. Olaszország (a koronavírus-járvány miatt idén nem volt kieső és feljutó).

ÖKÖLVÍVÓ ÖTKARIKÁS KVÓTA ROMÁNIÁNAK

A legjobb négy közé jutott a párizsi ötkarikás kvalifikációs versenyen az 57 kilogrammos súlycsoportban, s ez olimpiai részvételt ért a 27 esztendős román Maria Claudia Nechita számára. A bokszoló egyhangú pontozással, 5–0-s eredménnyel győzte le hét évvel fiatalabb ellenfelét, a török Aycan Guldagit. Az elődöntőben Nechita az olasz Irma Testa ellen lép szorítóba. Romániának ez a második ökölvívó kvótája, korábban a 52 kg-osoknál Cosmin Gîrleanu szerzett részvételi jogot.