Sporthírek röviden a nagyvilágból

LABDARÚGÓ I. LIGA, RÁJÁTSZÁS: ALSÓHÁZI MÉRKŐZÉSEK

A hétvégén a román labdarúgó élvonal alsóházában rendeztek mérkőzéseket a rájátszás 7. fordulójában.

Eredmények, I liga, rájátszás, alsóház, 7. forduló: • Medgyesi Gázmetán–Gyurgyevói/Giurgiui Astra 2–1 (gól: Ovidiu Horşia – 60. és Vlad Morar – 91. perc, illetve Mattia Montini – 89. perc; kiállítva: Ljuban Crepulja – 41. perc; a mérkőzés tartalék játékvezetője a nagykárolyi Kovács Szabolcs volt) • Bukaresti Dinamó–Nagyszebeni AFC Hermannstadt 2–0 (Paul Anton 2 – 34. és 93. perc, mindkettő 11 m; kiállítva: Ionuţ Stoica – 32. perc, Hermannstadt) • Aradi UTA–Jászvásári/Iaşi-i Politechnika 1–2 (Ioan Hora – 65. perc, illetve Juan Pablo Passaglia – 28. és Doru Popadiuc – 32. perc, 11 m; a találkozó egyik megfigyelője a kolozsvári Marian Salomir volt) • Konstancai Viitorul–Piteşti-i Argeş FC 1–0 (Andrei Artean – 48. perc; a találkozót a kolozsvári Horaţiu Mircea Feşnic vezette, egyik partjelzője pedig a szintén kolozsvári Alexandru Cerei volt). Hétfőn 16.45-kor játsszák a Voluntari-i FC–Târgoviştei Chindia találkozót (élőben a DigiSport1-en, a Look Sporton és a Telekom Sport1-en). Az ideiglenes állás: 7. Chindia 34 pont/6 mérkőzés, 8. Argeş 31/7, 9. Gázmetán 29/7, 10. UTA 28/7, 11. Dinamó 27/7, 12. Viitorul 26 (6–4), 13. Astra 24 (6–8), 14. Voluntari 23 (3–7), 15. Jászvásár 20/7 (5–10), 16. Hermannstadt 20/7 (4–9).

A felsőházban vasárnap este játszották a Krajovai Universitatea FC–Botoşani-i FC találkozót.A hétfői program: • Kolozsvári CFR 1907–Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK (Dr. Constantin Rădulescu Stadion, 19 órakor) • FCSB–Clinceni-i Academica (21.30-kor) – a meccseket élőben közvetíti a DigiSport1, a Look Sport+ és a Telekom Sport1 tévéadó. A sorrend hat forduló után: 1. KV. CFR 1907 45 PONT, 2. FCSB 43, 3. Krajova 37, 4. Sepsi 33, 5. Botoşani 28, 6. Clinceni 25.

KOLOZS MEGYEI LABDARÚGÓ IV. LIGA: BAJNOK A KOLOZSVÁRI JÖVŐ

Várható módon a korábban is IV. ligás Kolozsvári Jövő és az erre a mérkőzésre szerződtetett Gheorghe Barbu edző irányította Kolozsvári Viktória (Supporter 2.0) vívta a Kolozs megyei labdarúgó negyedosztály döntőjét. A döntő 3–3 (3–0) arányú döntetlennel végződött (a gólokon Adrian Pintea 2 és Denis Fărăgău, illetve Bucşă, Paul Dîrjan és Danciu osztozott, utóbbi 11-esből volt eredményes; a hajrában a Marius Popescu edzette Jövőtől piros lapot kapott Bartos Erik), a helyi futballszövetség viszont nem rendelt el hosszabbítást és/vagy büntetőpárbajt, hanem ez alapján a Jövőt hirdette ki végső győztesnek és a III. ligás selejtezőben Kolozs megye képviselőjének, mivel jobb volt az egymás elleni eredményük a négycsapatos mini alapszakaszban (0–1, illetve 3–1). A Viktória képviselői megfellebbezik e döntést.

LABDARÚGÓ MAGYAR NB I., 33., UTOLSÓ FORDULÓ: CSÚCSOKAT DÖNTŐ FRADI

A bajnok Ferencváros a zárófordulóban a Budapesti Honvéd otthonában aratott 2–1-es szombati győzelmével megdöntötte saját 76 pontos csúcsát – a jelenlegi rendszerben a 2015–2016-os idénytől játszanak a csapatok – és a kapott gólok tekintetében (22) is rekordot ért el a labdarúgó OTP Bank Ligában.

Eredmények, OTP Bank Liga, 33. utolsó forduló: • Mezőkövesd Zsóry FC– Budapesti MTK 5–1 (gól: Marin Jurina – 17., Nagy Dániel – 42., Tiago Ferreira – 53., öngól, Vajda Sándor – 61. és Antonio Vutov – 64. perc, illetve Varga Roland – 79. perc, 11 m) • Budapesti Honvéd–Ferencvárosi Torna Club 1–2 Eppel Márton – 43. perc, illetve Isael da Silva Barbosa 83. és Franck Boli – 86. perc) • Újpest FC–Zalaegerszegi TE FC 5–4 (Nemanja Antonov 2 – 16. és 28., Branko Pauljevics – 36., Kire Risztevszki – 70., valamint Giorgi Beridze – 90. perc, illetve Szánthó Regő 2 – 8. és 61., Koszta Márk – 63., továbbá Gergényi Bence – 79. perc; kiállítva: Németh Erik – 88. perc, ZTE). Vasárnapra három mérkőzés maradt. Az ideiglenes állás: 1. FTC 78 pont/33 mérkőzés – bajnok, 2.  Puskás Akadémia FC 55/32, 3. Székesfehérvári MOL Fehérvár FC 53/32, 4.  Paksi FC 50/32, …, 11.  Diósgyőri VTK 33/32, 12. Budafoki MTE 27 – utóbbi kettő kiesett.

FÉRFI RÖGBI: MENETRENDSZERŰ KOLOZSVÁRI VERESÉG

A férfi rögbibajnokság 3. fordulójában is kikapott a Kolozsvári U Prodvinalco, amely a rutinosabb Temesvári MSC otthonában szenvedett 59–19 (52–5) arányú vereséget. Az U Prodvinalco ellen a Román Kupában is győztes bánságiak kilenc célt értek el, s ezzel a támadó bónuszpontot is megszerezték. A kolozsváriak pontjain Cristian Murgoci (cél), Vasile Dragoş (cél), Paul Petucher (cél) és Ionuţ Mazăre (2 jutalomrúgás) osztozott.

További eredmények: • Bukaresti Steaua–Nagybányai Tudomány/Ştiinţa 18–17 (9–9) – védekező bónuszpont a veszteseknek • Bukaresti Dinamó–Konstancai Tomitanii 78–19 (33–7) – támadó bónuszpont a győztesnek. A táblázaton: 1. Steaua 13 pont/3 mérkőzés, 2. Dinamó 11/3, 3. Nagybánya 10/3, 4. Temesvár 6/2, 5. KOLOZSVÁR 0/3 (67–140), 6. Konstanca 0/2 (25–124).

TEKVANDÓ OLIMPIAI SELEJTEZŐ: KVÓTÁT SZERZETT SALIM OMAR

Salim Omar döntőbe verekedte magát az 58 kilogrammos küzdelmi kategóriában a tekvandósok szófiai olimpiai kvalifikációs versenyén, így kvótát szerzett a tokiói ötkarikás játékokra. A Budapesti MTK 18 éves sportolója – aki április elején, ugyancsak a bolgár fővárosban Európa-bajnoki címet szerzett – két győzelem után az elődöntőben is fölényesen nyert: a francia Cyrian Ravet ellen 38–12-es pontozással nyert. A tanzániai születésű, magyar és dán állampolgársággal rendelkező Salim Omar Gergely a 125. magyar ötkarikás kvótát szerezte meg.

BIRKÓZÓ OLIMPIAI KVALIFIKÁCIÓ: MAGYAR ÉS ROMÁN KVÓTÁK

A kötöttfogásúak 97 kilogrammos kategóriájában szereplő Szőke Alex bejutott a döntőbe a birkózók utolsó, szófiai olimpiai kvalifikációs viadalán, ezzel kvótát szerzett a tokiói játékokra, amelyen így hatan képviselik majd a magyar színeket a sportág versenyein. Az ESMTK 97 kilogrammos kötöttfogásúja két rendkívül sima sikerrel verekedte be magát a legjobb négy közé, ott pedig magabiztosan, 6–1-re győzte le az olaszok grúz/georgiai származású Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmesét, Nikoloz Kakhelashvilvit. A junior Európa-bajnok magyar tehetség karrierje eddigi legnagyobb felnőtt sikerét érte el, egyúttal ő lett a szófiai küldöttség egyedüli kvótaszerzője. A tokiói olimpián összesen hat magyar birkózó szerepelhet, korábban Sastin Marianna (62 kg), a szabadfogású Muszukajev Iszmail (65 kg), illetve három másik kötöttfogású, Korpási Bálint (67 kg), Lőrincz Tamás (77 kg) és Lőrincz Viktor (87 kg) biztosította helyét a játékokon, a magyar olimpiai csapat pedig már 126 főnél tart.

A román küldöttségből Albert Saritov után (aki a 97 kg-osoknál végül aranyérmet nyert, mivel olasz ellenfele Abraham de Jesus Conyedo Ruano nem állt ki ellene) még ketten értek el kvótát: Andreea Beatrice Ana (53 kg) és a kötöttfogású 2020-as Európa-bajnok Alin Alexuc-Ciurariu (130 kg) menetelt a döntőig (utóbbi 2012 és 2016 után harmadik olimpiájára készülhet). Ezzel most már az ötkarikás küldöttség 66 főt számlál, a birkózók száma pedig négy, mivel korábban Alina Vuc (50 kg) szerzett kvótát. Nem sikerült kivívnia viszont az olimpiai részvételt a sepsiszentgyörgyi Incze Kriszta Tündének (62 kg), az Eb-n bronzérmes birkózó a negyeddöntőben búcsúzott.

FÉRFI KÉZILABDA: BAJNOK A BUKARESTI DINAMÓ, EZÜSTKÖZELBEN A TORDAI POTAISSA

A férfi Bölények Nemzeti Ligájában a fővárosban rendezett 28. forduló után eldőlt a bajnoki cím sorsa: 17. alkalommal első a Bukaresti Dinamó, amely öt góllal legyőzte a Nagybányai Minaurt. Nagy lépést tett a második hely felé Kolozs megye képviselője, a Tordai Potaissa, amely közvetlen vetélytársánál, a Dél-Dobrudzsai KK-nál bizonyult jobbnak 27–24 (16–10) arányban. Horaţiu Gal csapatából Milos Dragas (9 gól) és Cristi Ghiţă (8) volt a legeredményesebb, Thalmaier Roland 3, Tálas Huba Elemér 2 gólt dobott, a legyőzöttektől Alexandru Andrei 7 gólig jutott.

A többi eredmény: • Resicabányai MSC–Bodzavásári/Buzăui KK 21–35 • Botoşani-i Magnum–Bákói 22–31 • Nagybányai Minaur–Bukaresti Dinamó 25–31 • Temesvári Politechnika–Fogarasi MSC 31–29 • Bukaresti MSC–Vászlói/Vaslui-i MSC 29–26 • Foksányi MSC–Bukaresti Steaua 25–23. A táblázaton: 1. Dinamó 73 pont/26 mérkőzés, 2. POTAISSA 68/27, 3. Dél-Dobrudzsa 63/26, 4. Buk. MSC 54/26, 5. Minaur 47/26, 6. Foksány 45/26.

NŐI KÉZILABDA: KOLOZSVÁRI VERESÉG A ZILAHIAKTÓL

Nem sikerült felborítania a papírformát a Kolozsvári Universitatea Sportklub női kézilabdacsapatának, a tordai Gheorghe Bariţiu Sportteremben rendezett 21. fordulós mérkőzésen 30–22 (16–9) arányban kikapott a Zilahi KK-től, így továbbra is az utolsó előtti helyen áll.

Eddig nem közölt eredmények, 20. forduló: • Bukaresti MSC–Bukaresti Rapid 27–22. 21. forduló: • Bodzavásári/Buzăui Gloria MSC–Mioveni-i Dacia 19–21 • Galaci MSC–Krajovai MSC 22–28 • Szlatinai MSC–Bukaresti MSC 22–29 • Bukaresti Rapid–Nagydisznódi Magura 22–28 • Beszterce-Naszódi Glória–Râmnicu Vâlcea-i MSC 20–27; a Ploieşti-i Activ Prahova szabadnapos volt, a Nagybányai Minaur–Brăilai Dunărea találkozót a máramarosi gárda Európa Liga-mérkőzései miatt elhalasztották. Az állás: 1. Buk. MSC 58 pont/20 mérkőzés, 2. Minaur 52/19, 3. Rm. Vâlcea 48/19, 4. Magura 37/20, 5. Bodzavásár 35/19, 6. Brăila 31/19, …, 14. KOLOZSVÁR 9/19 – a kolozsváriaktól egy pontot levontak.

FÉRFI VÍZILABDA EUROKUPA: A SZOLNOKI DÓZSÁÉ A TRÓFEA

A Szolnoki Dózsa nyerte a férfi vízilabda Eurokupa 2020–2021-es kiírását: a Tisza-parti együttes ötméteresek után hódította el a trófeát az OSC-Újbudával szemben a finálé szombati visszavágóján. Az OSC az utolsó negyedben tudta ledolgozni a párharc első mérkőzésén összeszedett háromgólos hátrányát, így a szintén 11–8-as végeredményt követően jöhettek az ötméteresek, amelyek során a világ- és Európa-bajnok Nagy Viktor három fővárosi kísérletet hárított. Ezt megelőzően a 1996–1997-es szezonban rendeztek magyar finálét európai kupasorozatban: akkor a LEN-kupát a Ferencváros nyerte meg az UTE előtt. A kupa utódját, az Eurokupát korábban kétszer nyerte meg magyar együttes, mindkét alkalommal a Ferencváros, a 2016–2017-es idényben és egy évvel később. A Szolnoki Dózsa a 2017-es Bajnokok Ligája-sikerét követően immár a második számú európai kupát is magáénak tudhatja.