Sporthírek röviden

ÖT ÉV UTÁN VISELHETI ÚJRA FRANCIA KERÉKPÁROS A SÁRGA TRIKÓT A TOURON

Julian Alaphilippe nyerte a 106. Tour de France országúti kerékpáros körverseny harmadik szakaszát hétfőn, sikerével az összetettben is élre állt. Az idei francia körön utolsóként kezdődött etap Belgiumban: a mezőny Binche-ből vágott neki a 215 kilométeres, egy gyorsasági részhajrát és négy kategorizált emelkedőt tartalmazó távnak. Rögtön az etap elején ötfős szökevénycsoport tekert el. Negyvennyolc kilométerrel a cél előtt a szökevények közül a belga Tim Wellens támadott, s míg társait az utolsó 30 kilométerre fordulva befogták, a Lotto-Soudal versenyzője kitartott, végül az utolsó hegyi részhajrát követően érték be. Így is Wellens lesz a pöttyös trikó viselője, miután a negyedik és a három harmadik kategóriás emelkedőt is megnyerte a szakaszon. Az utolsó kategorizált emelkedőn a sárga trikós holland Mike Teunissen leszakadt, a tavalyi legjobb hegyimenő, Julian Alaphilippe viszont 15 kilométeres támadást indított. Magabiztos fölénnyel nyerte az Épernay-ben záruló szakaszt, és átvette a sárga trikót a közel ötperces lemaradással beérkező Teunissentől. A Franciaországba visszatérő Touron így öt év után viselheti újra francia kerékpáros a sárga trikót. A szakasz második helyét az ausztrál Michael Matthews, a harmadikat a belga Jasper Stuyven szerezte meg.

Eredmények, 3. szakasz, Binche–Épernay, 215 km: 1. Julian Alaphilippe (francia, Deceuninck-Quick-Step) 4:40:29 óra, 2. Michael Matthews (ausztrál, Sunweb) 26 másodperc hátrány, 3. Jasper Stuyven  (belga, Trek-Segafredo) azonos idővel, ..., 80. Mike Teunissen (holland, Jumbo-Visma) 4:54 perc h.

Az összetett állása: 1. Alaphilippe 9:32:19 óra, 2. Wout van Aert (belga, Jumbo-Visma) 20 mp hátrány, 3. Steven Kruijswijk (holland, Jumbo-Visma) 25 mp h.Kedden a Reims és Nancy között 213,5 kilométer várt a mezőnyre, amely összesen 3460 kilométert teljesít a július 28-i párizsi befutóig.

GHÁNA TIZENEGYESPÁRBAJBAN BÚCSÚZOTT AZ AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJÁTÓL

A tunéziai labdarúgó-válogatott tizenegyespárbajban kiejtette Ghánát az Egyiptomban rendezett Afrikai Nemzetek Kupája hétfői nyolcaddöntőjében. A legutóbb negyedik ghánai együttes a 73. percben hátrányba került, de aztán egy öngólnak köszönhetően a lefújás előtti pillanatokban egyenlíteni tudott, és kiharcolta a hosszabbítást. A ráadásban kapura veszélyesebbek voltak a ghánaiak, de sem ők, sem pedig a tunéziaiak nem találtak be, így a tizenegyespárbajra maradt a döntés. A hosszabbítás utolsó percében a tunéziai szövetségi kapitány lecserélte kapusát, ez pedig később jó döntésnek bizonyult, a Hassen helyett védő Ben Mustapha ugyanis egy ghánai lövést hárítani tudott, és mivel csapattársai nem hibáztak, megnyerték a tizenegyespárbajt.

Eredmény, nyolcaddöntő: • Elefántcsontpart–Mali 1–0 (gól: Wilfried Zaha – 76. perc) • Tunézia–Ghána 1–1 (Taha Yanisse Khenissi – 73. perc, illetve Rámí ál Bedúí – 92. perc, öngól) – 11-esekkel: 5–4.

A negyeddöntő párosítása: Szenegál–Benin, Madagaszkár–Tunézia, Elefántcsontpart–Algéria és Nigéria–Dél-afrikai Köztársaság.

U FC: SZLOVÁKIAI EDZŐTÁBOR

A centenáriumi barátságos mérkőzés után (pénteken 21 órakor a görög bajnok PAOK Szaloniki lesz az ellenfele) a Kolozsvári U FC másodosztályú csapata Szlovákiába utazik tíznapos edzőtáborozásra. Cristian Dulca legényei három barátságos mérkőzést is játszanak első ligás csapatokkal, sorrendben a Mezőkövesd Zsóry FC, az észak-macedón Vardar Skopje és a szaúd-arábiai Al-Faisaly lesz az ellenfél július 17-én, 21-én és 24-én. Július 25-én, közel egy héttel az új idény kezdete előtt térnek vissza az egyetemisták Kolozsvárra. Dulca még két külföldi (de immár nem portugál) hátvédet vár az edzésekre.

LASER-VILÁGBAJNOKSÁG: VADNAI BENJÁMIN OLIMPIAI KVÓTÁT SZERZETT

Vadnai Benjámin olimpiai kvótát szerzett kedden a Japánban zajló olimpiai kvalifikációs vitorlázó Laser-világbajnokságon. A vb a hajóosztály második kvalifikációs viadala. A tavalyi világbajnokságon 14 ország szerzett indulási jogot a tokiói játékokra, a mostani, szakaiminatói versenyen pedig további öt nemzet jutott kvótához. A 23 éves magyar sportoló a zárónap előtt a nem kvótások között a második helyen állt, kedden valamelyest visszacsúszott, ám így is csupán három olyan vitorlázó végzett előtte, aki szerezhetett indulási jogot a jövő évi játékokra. Vadnai Berecz Zsombor (Finndingi) és Érdi Mária (Laser Radial) után a harmadik magyar vitorlázó, aki ott lehet jövőre Tokióban.