Sporthírek röviden

LABDARÚGÓ BETANO I. LIGA, 5. FORDULÓ: FELSŐ- ÉS ALSÓHÁZI EREDMÉNYEK

Szombaton az alsóházban 3, a felsőben 1 mérkőzés ért véget a román labdarúgó élvonal, Betano I. ligában az 5. fordulóból.

Eredmények, felsőház: • Konstancai Viitorul–Krajovai Universitatea SK 2–1 (gól: Ianis Hagi – 43. és Rivaldinho – 57. perc, illetve Cristian Bărbuţ – 9. perc). Vasárnap játsszák a Kolozsvári CFR 1907–FCSB rangadó, hétfőn pedig a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK–Gyurgyevói/Giurgiui Astra találkozót. Az állás: 1. KV. CFR 37 PONT/4 MÉRKŐZÉS, 2. FCSB 34/4, 3. Krajova 30/5, 4. Viitorul 29/5, 5. Astra 21/4, 6. Sepsi 20/4.

Alsóház: • Chiajnai Concordia–Călăraşi-i Dunărea 3–0 (Alin Dobrosavlevici – 27., Andrei Marc – 45. és Nivaldo Alves Freitas Santos – 69. perc) • Jászvásári/Iaşi-i Politechnika–Bukaresti Dinamó 0–1 (Dan Nistor – 52. perc, 11 m; kiállítva: Moussa Sanoh – 63. perc, illetve Reda Jaadi – 67. perc) • Botoşani-i FC–Nagyszebeni AFC Hermannstadt 1–0 (Diego Fabbrini – 90. perc). Vasárnap rendezik a Voluntari-i FC–Medgyesi Gázmetán mérkőzést. A sorrend: 1. Gázmetán 28 pont/4 mérkőzés (8–2), 2. Dinamó 28/5 (9–4), 3. Jászvásár 23/5, 4. Botoşani 22/5, 5. Voluntari 21/4, 6. Hermannstadt 17/5, 7. Călăraşi 16/5, 8. Concordia 14/5.

BIRKÓZÓ-EB: BARKA EMESE AZ ELSŐ MAGYAR NŐI EURÓPA-BAJNOK

Az 57 kilós Barka Emese lett a magyar birkózósport első női Európa-bajnoka azzal, hogy a bukaresti kontinensviadal pénteki döntőjét is megnyerte. A csepeli versenyző a fináléban 4–2-re múlta felül az ukrán Tetjana Kitet, így a 2007-es, a 2013-as, a 2017-es és a tavalyi bronzérem után ezúttal aranyat nyert.
Barka Emese a magyar csapat harmadik dobogós helyezését gyűjtötte be a román fővárosban. A magyar érmek sorát a 62 kilós Sastin Marianna folytatta, aki bronzérmet nyert. A Vasas versenyzője a döntőben 3–2-re múlta felül a svéd Moa Lena Maria Nygrent, ezzel 2007-es ezüstje, 2006-os, 2008-as, 2010-es és 2016-os bronza után megszerezte pályafutása hatodik Eb-érmét. A kötöttfogásúak 87 kilogrammos kategóriájában Szilvássy Erik bronzéremmel debütált a felnőttek között az Eb-n. Az U23-as világ- és Európa-bajnok a helyosztón 2–1-re múlta felül a litván Eividas Stankeviciust, ezzel megszerezte a magyar csapat ötödik dobogós helyezését a román fővárosban. Korábban szerdán a szabadfogásúak 92 kilogrammos kategóriájában Veréb István lett bronzérmes, csütörtökön a nehézsúlyú Németh Zsanett pedig szintén harmadik lett.

A román küldöttség a bronzérem (Andreea Beatrice Ana – 55 kg) még egy további harmadik helyet (Alin Alexuc Ciurariu 130 kg – a bronzmérkőzésen 1–1-re végzett az észt Heiki Nabi, de őt nyilvánították győztesnek, mert ő szerezte az utolsó pontot) mellé, két ezüstérmet is szerzett. A kötöttfogású 55 kg-ban a döntőben az orosz Vitalij Kabalojev technikai tussal 11–0 legyőzte Florin Tiţát, így utóbbi a második helyen végzett. Incze Kriszta Tünde is ezüstérmet szerzett, a 65 kilósok fináléjában 4–0-ra vezetett már az azeri Elis Manolova ellen, végül azonban 6–4-re kikapott. Alexandra Nicoleta Anghel a 72 kg-os kategóriában a bronzmeccsen kikapott, és ötödikként zárt.

SÚLYEMELŐ-EB: MAGYAR HELYEZÉSEK

Magát Krisztina a hatodik, Boros Viktória pedig a hetedik lett összetettben a 87 kilogrammosok kategóriájában a súlyemelők grúziai/georgiai Európa-bajnokságának pénteki versenynapján. A 2018-as Eb-n még ólomsúlyúként a plusz 90 kilogrammban három érmet szerző Magát, a Testvériség SE 30 esztendős versenyzője – a batumi kontinensviadal honlapjának eredményközlése szerint – szakításban és lökésben is két jó fogást produkált, az előbbiben 95 kilóval ötödik, utóbbiban 117 kilóval a hatodik lett a súlycsoport hét emelőt felvonultató A-csoportjában, s a hatodik pozíciót szerezte meg 212 kilogrammal az összetett sorrendben is. A B-csoportban versenyző Boros Viktória, aki a tavalyi U17-es Európa-bajnokságon második volt, a teljes rangsorban hetedikként zárt 185 kilóval, s ugyanígy végzett a két fogásnemben is 82, illetve 103 kilós teljesítménnyel. A férfiak 96 kg-os versenyében Nicolae Onica eredmény nélkül zárt, ő volt az utolsó román versenyző az Eb-n.

DIVÍZIÓ I-ES NŐI JÉGKORONG-VB: VILÁGELITBE JUTOTT ÉS ARANYÉRMES A MAGYAR VÁLOGATOTT

A kanadai Pat Cortina szövetségi kapitány irányította magyar női jégkorong-válogatott története során először kiharcolta a Világelitbe jutást, sőt aranyérmesként végzett a budapesti divízió I/A világbajnokságon, miután – már biztos feljutóként – a szombat esti zárómérkőzésen 2–1-re legyőzte az osztrák együttest a telt házas káposztásmegyeri Vasas Jégcentrum 1944 fős közönsége előtt (Magyarországon ennyien korábban nem voltak női jégkorong-mérkőzésen).

A káposztásmegyeri torna legjobb kapusa Ena Nyström (Norvégia), védője Charlotte Wittich (Ausztria), míg csatára – egyben legeredményesebb játékosa – Gasparics Fanni lett. Cortinának ez a második komoly sikere magyar kapitányként – a 2008-as szapporói divízió I-es vb-n vezette feljutásig a férfi válogatottat –, és mint fogalmazott, „lehet, hogy lesz még esély harmadikra is”.

Magyarország korábban Norvégiát 2–1-re, Dániát 6–2-re, Olaszországot pedig 9–0-ra győzte le, Szlovákiától szétlövéssel 2–1-re kikapott.

A magyar mellett a dán válogatott szerepelhet a 2020-as A-csoportos vb-n, amelynek a magyar szövetség (MJSZ) honlapja szerint Kanada ad otthont.

Az utolsó forduló eredményei: • Szlovákia–Olaszország 2–1 (1–0, 1–1, 0–0) • Dánia–Norvégia 4–0 (1–0, 1–0, 2–0) • Magyarország–Ausztria 2–1 (1–1, 0–0, 1–0) – gól: Gasparics Fanni (1. perc) és Németh Bernadett (49. perc), illetve Anna Meixner (5. perc). A világbajnokság végeredménye: 1. (ÉS FELJUTOTT) MAGYARORSZÁG 13 PONT, 2. (és feljutott) Dánia 9, 3. Norvégia 9, 4. Ausztria 8, 5. Szlovákia 6, 6. (és kiesett) Olaszország 0. Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény rangsorolt.

JÉGKORONGBAJNOKSÁG: DÖNTŐK ELŐTT

A döntőben a Galaci MSC ellenfele a Brassói Korona Wolves lesz, amely a Vákár Lajos Műjégpályán rendezett második mérkőzést is megnyerte 4–3 (0–1, 2–1, 2–1) arányban a címvédő Csíkszeredai Sportklub ellen, és 3–1-es összesítéssel jutott tovább. Az aranyéremért szintén három győzelemig játszanak a felek, a kisdöntőben a Gyergyói HK és a Csíkszeredai SK csap össze, itt csak két nyert meccsig tart a sorozat.

U ALEXANDRION: MENEKÜLÉS AZ EGYENES KIESÉS ELŐL

A női Virágok Ligája 22. játéknapjának nyitányán a Horia Demian Sportcsarnokban lejátszott mérkőzésen a Kolozsvári U Alexandrion 31–27 (15–15) arányban legyőzte közvetlen vetélytársát, a Galaci MSC-t. Alin Bondar tanítványai ennek köszönhetően valószínűleg megússzák az egyenes kiesést, viszont a kieséses rájátszást már nem. A kolozsváriak javarészt uralták a meccset, egyetlen alkalommal szalasztottak el háromgólos vezetést, egyébként végig vezettek. A találkozó legjobbja a 9 gólig jutó Mihaela Ani-Senocico volt.

Ezzel a tabella utolsó helyén a galaciak maradtak 5 ponttal, míg az U Alexnadrion az utolsó előtti, 13. helyen áll 12-vel, de nyolc pont a lemaradása a bennmaradást jelentő helytől. A bajnokságból még négy forduló van hátra, de az egyikben a kolozsváriak szabadnaposak.

További eredmény: • Brassói Korona–Krajovai MSC 19–26 (11–12). A többi mérkőzést később rendezik.

NŐI EHF-KUPA: DÖNTŐS A SIÓFOK KC

A Siófok KC döntőbe jutott a női kézilabda EHF Kupában, miután vasárnapi 27–25-ös veresége ellenére 53–51-es összesítéssel megnyerte a dán Viborg HK elleni elődöntőt. A siófokiak múlt szombaton házigazdaként 28–24-re nyerték meg a párharc első meccsét. A visszavágó legjobbja a vendég Siófok horvát balátlövője, Andrea Kobetics volt nyolc góllal. A kupasorozat döntőjében 15. alkalommal szerepelhet magyar csapat, az eddigi mérleg hat arany- és nyolc ezüstérem. A dán Esbjerg elleni finálé első mérkőzését május első hétvégéjén rendezik, a visszavágóját pedig egy héttel később. Kedden derül ki, hogy melyik csapat kezd hazai pályán.