Sporthírek röviden

ELŐSZÖR NYERT AZ ESPANYOL

Először nyert az Espanyol a spanyol labdarúgó-bajnokság, a Primera División 2017–2018-as idényében, ugyanis a negyedik forduló hétfői zárómérkőzésén hazai pályán legyőzte a Celta Vigo együttesét. A barcelonai csapat sikerével meg is előzte riválisát a tabellán.

Eredmény: • Espanyol Barcelona–Celta Vigo 2–1. Az állás: 1. FC Barcelona 12 pont, 2. FC Sevilla 10, 3. Real Sociedad 9, 4. Real Madrid 8 (9–4), 5. Atlético Madrid 8 (8–3), 6. Athletic Bilbao 7, …, 16. Espanyol 4, 17. Celta Vigo 3.

JÉGKORONG ERSTE LIGA ÉS ROMÁN BAJNOKSÁG

A Ferencváros 5–1-re győzött, az Újpest ugyanígy kikapott a jégkorong Erste Liga vasárnapi játéknapján. Hétfőn a címvédő DVTK Jegesmedvék csapata simán, 7–1-re legyőzte osztrák vendégét, az EV Vienna Capitals együttesét. Érdekesség, hogy a pont nélkül sereghajtó bécsiek 0–0-s állásnál a második percben emberelőnybe kerültek, ám a kétperces büntetés alatt a hazaiak ütöttek két gólt.

Eredmények: • Ferencvárosi TC–Dunaújvárosi Acélbikák 5–1 • Újpesti TE–MAC Budapest 1–5 • Diósgyőri VTK Jegesmedvék–Bécsi EV Vienna Capitals (osztrák) 7–1. A tabellán: 1. FTC 12 pont/4 mérkőzés, 2. Jegesmedvék 9/4 (14–6), 3. MAC 9/4 (16–9), 4. Újpest 9/4 (10–7), 5. Brassói Corona ASC 3/2 (6–6), 6. Acélbikák 3/4 (8–15), 7. Székesfehérvári Fehérvári Titánok 3/4 (10–21), 8. Csíkszeredai Sportklub 0/2 (5–8), 9. EV Vienna Capitals 0/4 (6–22).

A román bajnokságban négy vereség után első sikereit érte el a Bukaresti Steaua, a Csíkszeredai Sportklub pedig várt módon „teletömte” a Bukaresti Sportul Studenţesc kapuját.

Eredmények: • Bukaresti Steaua–Galaci Dunărea MSC 5–1 (1–0, 1–1, 3–0) és 5–4 (1–2, 2–1, 2–1) – Brassóban játszották • Csíkszeredai Sportklub–Bukaresti Sportul Studenţesc 17–1 (3–0, 5–1, 9–0) és 18–0 (6–0, 4–0, 8–0). A táblázatot Csíkszereda vezeti a Corona és a Steaua előtt.

FÉRFI KOSÁRLABDA-EB: SZLOVÉNIA MEGLEPTÉSRE LEGYŐZTE A SZERBEKET A DÖNTŐBEN

Szlovénia válogatottja nyolc ponttal legyőzte Szerbia csapatát a férfi kosárlabda-Európa-bajnokság isztambuli döntőjében, vasárnap. A pontosabban dobó és taktikusan kosárlabdázó szlovén csapat történetének legjobb eredményét érte el. Eddig a nyolc évvel ezelőtti negyedik helyük volt számukra a csúcs. Az önálló szerb válogatott a 2009-es ezüstérem után második alkalommal állhatott dobogóra a kontinenstornán. A címvédő Spanyolország sem maradt érem nélkül: a bronzmeccsen nyolc ponttal bizonyult jobbnak az orosz gárdánál.

A magyar válogatott 1999 után szerepelt ismét az Európa-bajnokságon, és amikor legyőzte a cseheket, 48 éves sikertelen sorozatnak vetett véget. A csapat a románokkal szemben is nyert Kolozsváron, így a C-csoport negyedik helyezettjeként jutott tovább, az isztambuli nyolcaddöntőben pedig a szerbekkel szemben búcsúzott. Románia öt vereséggel sereghajtóként zárt a csoportot.

A torna mérkőzéseinek Kolozsvár és Isztambul mellett Helsinki és Tel-Aviv adott otthont.

Eredmények, elődöntő: • Szerbia–Oroszország 87:79 • Szlovénia–Spanyolország 92:72. A 3. helyért: • Spanyolország–Oroszország 93:85 (21:13, 24:15, 21:27, 27:30). Döntő: • Szlovénia–Szerbia 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18).

RAPPORTON KIFOGOTT A HARMADIK KÍNAI

A magyar Rapport Richárd (2675) remizett a kínai Ting Li-zsennel (2771) a Tbilisziben rendezett sakk Világkupa negyeddöntőjében első partijában. A magyar versenyző világossal játszott és a spanyol megnyitású játszma 11. lépésében állapodtak meg a döntetlenben a felek – derül ki a Magyar Sakkszövetség hírleveléből. A 21 éves Rapport számára a végállomást jelentette a negyeddöntő, miután szombaton kikapott kínai ellenfelétől. Ezúttal a magyar versenyző játszott sötéttel, s a 41. lépésben feladásra kényszerült – derül ki a verseny honlapjának meccsleírásából. Menetelése során ez volt a harmadik kínai ellenfele Rapportnak. A Világkupa két döntőse indulhat majd a nyolcfős világbajnokjelölti tornán, amelynek győztese 2018-ban kihívhatja a világbajnok, de a Vk-ról már korábban kiesett norvég Magnus Carlsent.

FÉRFI KÉZILABDA BL: VERESÉGGEL KEZDETT A MOL-PICK SZEGED

A MOL-Pick Szeged négy góllal kikapott a francia HBC Nantes otthonában a férfi kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének első fordulójában, vasárnap.

Eredmény, férfi BL, 1. forduló, A-csoport: • HBC Nantes (francia)–MOL-Pick Szeged 30–26 (18–15).

A kapus Borbély Ádám együttese, a lengyel Orlen Wisla Plock házigazdaként 26–22-re kikapott a címvédő macedón Vardar Szkopjétól.

U FC: MENESZTETTÉK MARIUS POPESCUT

A tasnádi vereség a vezetőedzői állásába került Marius Popescunak, a III. ligás U FC vezetősége szerződést bontott vele. A csapat egy éve és három hónapja nem kapott ki. Utódjáról később döntenek. Marius Popescu 2016 nyarán vette ét az U FC irányítását a IV. ligában. A bajnokságban 27 győzelem és egy döntetlennel jutottak az osztályozóig, amelyet az együttes szintén magabiztosan hozott (8–0 és 6–0 a Magyarláposi Lápossal). Ezenkívül az együttes megnyerte a Román Kupa megyei szakaszát. Idén egy győzelem (4–0 a Dési Egyesüléssel) és egy döntetlen (1–1 a Kolozsvári CFR II-vel) következett az ominózus vereség (előtte viszont Román Kupában egyenletesen teljesített a gárda).

SCHMITT PÁL TOVÁBBRA IS NOB-TAG

Megerősítették tagságát Schmitt Pálnak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) limai kongresszusán – adta hírül a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) honlapja. A beszámoló szerint az olimpiai bajnok vívó, aki a MOB tiszteletbeli elnöke, pályázott a NOB végrehajtó bizottságába, ám nem lett a board tagja, NOB tagságát azonban megerősítették. Schmitt Pál mellett a NOB tagja még az ötkarikás aranyérmes úszó Gyurta Dániel, akit a tavaly nyári riói olimpián választottak be a NOB Sportolói Bizottságába, míg Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség magyar elnöke a NOB tiszteletbeli tagja.

CFR 1907: VÁLTÁS AZ IFIKNÉL

A Kolozsvári CFR 1907 labdarúgócsapata a honlapján bejelentette, hogy a vasutasklub gyermek- és ifjúsági központjának irányítását átveszi a több tehetség felfedezőjeként elismert Mihai Georgescu professzor. Az eddigi vezető, Mezei János is a klubnál marad.

MEGHALT LASCĂR PANĂ KÉZILABDAEDZŐ

Román kézilabdasport egyik jelentős alakja távozott az élők sorából, három nappal azután, hogy betöltötte 83 életévét, vasárnap elhunyt Lascăr Pană edző, a Nagybányai Minaur KK tiszteletbeli elnöke, egykori 1974-es alapítója. A nagybányai kézilabdasport atyja egy éve kezdett gyengélkedni, halála előtt két héttel agyvérzés miatt kórházban ápolták. Csapata, a Minaur 25 éven át az első négy helyezett között volt az első osztályban. A férfi nemzeti csapat szövetségi kapitányaként elért legnagyobb sikere olimpiai bronzérem az 1980-as ötkarikás játékokon, a válogatottat két világbajnokságon, 1982-ben és 1986-ban irányította. Ezenkívül irányította a görög nemzeti csapatot is. Egyesületével, a Minaurral számos országos és nemzetközi címet szerzett, két ízben IHF-kupát nyert (1985 és 1988).

MEGGYILKOLTAK EGY MONTENEGRÓI KAPUST

Goran Lenacs egy barátjával edzett a montenegrói másodosztályú labdarúgó-bajnokságban szereplő FC Bokelj edzőpályáján, amikor fejbe lőtték. A kapus korábban a Bokelj csapatában játszott, de már több mint egy éve nem volt klubja.  Az edzésekkel azonban nem állt le, s mivel kötődött az egyesülethez, gyakran lejárt a pályára. Szombaton este is éppen tréningezett, amikor egy pisztollyal támadtak rá, és fejbe lőtték. A 33 éves focistát kritikus állapotban szállították kórházba, de már nem tudták megmenteni az életét. A rendőrség lezárta Kotor városát, hogy kézre kerítse Lenacs gyilkosát, de hiába. A merénylő jól ismerhette a terepet, mert nagyon gyorsan el tudott menekülni a helyszínről, a szemtanúk elrettentésére pedig többször is a levegőbe lőtt. Lenacs gyakran jótékonykodott, nem egyszer saját zsebből támogatott tehetséges futballistákat.