Soó Zöld Margit-kiállítás és névadó ünnepség az unitáriusoknál

Soó Zöld Margit-kiállítás és névadó ünnepség az unitáriusoknál
Kettős ünnepségre hívták az érdeklődőket vasárnap délben a Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközség tanácstermébe: a szerkesztőségünkbe eljuttatott meghívóban kiállításmegnyitóra és névadóra invitáltak bennünket déli 12 órára. Genézis címmel Soó Zöld Margit grafikus-, festőművész tárlatát ajánlották a szervezők, és a meghívó előrejelzése szerint az eseményen ugyanakkor a belvárosi egyházközség tanácsterme felveszi a Péterfi Dénes Terem nevet.

Amint aztán vasárnap délben kiderült, rendszeressé szeretnék tenni a kulturális jellegű eseményeket az immár Péterfi Dénes nevét viselő tanácsteremben, ahol havonta lennének kiállításmegnyitók, és egyéb tevékenységek, amelyek több korosztályt szólítanának meg.

Rácz Norbert Zsolt unitárius lelkész bevezetőjében elmondta: amikor eldöntötték, hogy „nevet adnak” a tanácsteremnek, olyan személyiséget kerestek, aki sokat tett a belvárosi unitárius egyházközségért, és aki tevékenysége folytán „kultúrát, tudományt, művészetet, vallást a maga életében megélte”, olyan értékeket vallva, amelyek ma is fontosak a közösségnek. – Így fedeztük újra föl Péterfi Dénest, aki több mint harminc éven keresztül volt a gyülekezet lelkésze, és akinek a megvalósításait hosszasan lehetne ecsetelni – jegyezte meg Rácz Norbert.

Rácz Norbert Zsolt röviden ismertette Péterfi Dénes tevékenységét is. Fotó: Horváth László

Péterfi Dénes (1851–1925) Kolozsvár ünnepelt szónoka, teológiai tanár, a Keresztény magvető című teológiai folyóirat főszerkesztője, megannyi egyházi beszéd és teológiai munka szerzője volt, az eseményen részletek hangzottak el a lelkész írásaiból.

A hónap témája a genézis, mondta a továbbiakban Rácz Norbert, ennek megfelelően próbálták összeállítani azt a kiállítást is, amely Soó Zöld Margit Szolnay- és Munkácsy-díjas grafikust állítja reflektorfénybe. A tárlatot Bordás Beáta művészettörténész nyitotta meg.

Mint felidézte, Soó Zöld Margitnak legutóbb 2016-ban volt retrospektív kiállítása Kolozsváron, a Művészeti Múzeumban, ezt követte a 2017-es kézdivásárhelyi önálló kiállítása a Vigadóban.

– A több mint fél évszázados alkotói életművet e tárlat keretein belül lehetetlen összefoglalni, az itt bemutatott összesen 25 alkotásnak nem is ez a célja. Ugyanakkor végigtekintve a termen, egy elnagyolt képet nyerhetünk arról, hogy milyen témák, motívumok foglalkoztatták a művészt, de az itt látható alkotások azt is szemléltetik, hogy milyen technikákkal dolgozott legszívesebben – mondta Bordás Beáta.

Hangsúlyozta, Soó Zöld Margit elsősorban grafikus, de ismert néhány olajfestménye is, ezek azonban nem szerepelnek a jelenlegi tárlat anyagában, csupán a pasztelljei közül válogattak be néhányat. A tárlat anyagát egyébiránt a képzőművész fiával, Soó Zöld Balázzsal együtt állították össze, és igyekeztek olyan munkákat beválogatni, amelyek kevésbé ismertek, vagy egyáltalán nem voltak kiállítva, derült ki a megnyitón.

– A fekete-fehér grafikái nagyon modern alkotások, sejtelmesek, látványosak, a szürrealizmus és a szimbolizmus kelléktárából is jócskán merítenek. Visszafogott színvilágú pasztelljei konkrét tárgyakat, gyökereket, fákat, kagylókat, göcsörtös formákat jelenítenek meg, ugyanakkor erős érzéseket is közvetítenek. A tájképein viszont sokszor használt élénk színeket és elmosódott formákat, élettől szikrázó látványt teremtve. Szinte minden munkájából sugárzik, hogy a témákhoz mennyire erőteljes érzelmi viszonyulás köti – magyarázta a művészettörténész.

Soó Zöld Margit Genézis című kiállítása február 24-ig látogatható, hétköznaponként 9–16 óra között a Brassai u. 6 szám alatti teremben.

(Borítókép: Fotó: Horváth László)