Románia újabb veresége barátságos focimeccsen

Sorozatban negyedik vereségét szenvedte el a román labdarúgó-válogatott, amely vasárnap előkészületi mérkőzésen a middlesbrough-i Riverside Stadionban 1–0 (0–0) arányban kikapott Angliától, amely a világbajnoki selejtezők során a magyarokkal is találkozik majd.

Románia az 1970-es világbajnokság óta nem veszített Anglia ellen.

Mirel Rădoi csapata korábban két hivatalos meccsen kapott ki (0–1 Németországgal és 2–3 Örményországgal világbajnoki selejtezőn), de négy nappal korábban Ploieşti-en is veszített (0–2 Grúziával/Georgiával).

A találkozó előtt a Black Lives Matter mozgalom támogatásaként a két válogatott tagjai letérdeltek, Ionuţ Nedelcearu és Nicolae Stanciu viszont talpon maradt.

A Gareth Southgate szövetségi kapitány irányította válogatott az Európa-bajnokságra készül, de több alapembert kímélt a mester. A győztes találatot Marcus Rashford csapatkapitány szerezte a 68. percben büntetőből, emellett az angolok háromszor lőttek kapufát (32. perc: Dominic Calvert-Lewin; 38. perc: Jadon Sancho; a 83. percben a csereként beállt Jude Bellingham lövésénél Vlad Chiricheş csapatkapitány mentett kapufára), és egy további 11-est elhibáztak. Románia is hagyott ki gólhelyzeteket, több ízben nem volt szerencséje a kapu előtt.

A szövetségi kapitány ezúttal a Kolozsvári CFR 1907 bajnokcsapatának mindkét válogatottját bevetette, a portugál–román Mário Camora és a most debütáló Adrian Păun is kiválóan szerepelt – előbbi végigjátszotta a mérkőzést, utóbbi 80 perc játéklehetőséget kapott.

Az összecsapást a 40. percben egy berohanó néző zavarta meg, de a rendfenntartó erők elvezették.

A gólt megelőzően a másik debütáló, a Kolozsvári U FC-nél is megfordult Tiberiu Căpuşă első megmozdulásaként faultolta Jack Grealisht a 16-oson belül, s a portugál Tiago Bruno Lopes Martins büntetőt ítélt, amelyet Rashford a 68. percben értékesített, s mint később kiderült, ezzel el is döntötte a találkozót (1–0).

A 78. percben Chiricheş is szabálytalankodott Calvert-Lewinnal szemben, de a csereként beállt Jordan Henderson 11-esét kivédte Florin Niţă kapus.

A román válogatott összeállítása: Florin Niţă – Deian Sorescu (66. perc Tiberiu Căpuşă), Vlad Chiricheş, Ionuţ Nedelcearu (84. perc Rus Adrián), Mário Camora – Alexandru Cicâldău (80. perc Constantin Budescu), Răzvan Marin, Nicolae Stanciu – Andrei Ivan, Denis Alibec (66. perc Ianis Hagi), Adrian Păun (80. perc Alexandru Băluţă).

Az EURO 2020 D-csoportjában Anglia Horvátország, Csehország és Skócia társaságában szerepel, június 13-án a londoni Wembley Stadionban a vb-ezüstérmes horvátok ellen kezd.

Végeredmény: • Anglia–Románia 1–0 (gól: Marcus Rashford – 68. perc, 11 m; a 78. percben az angol Jordan Henderson 11-est hibázott).

A részben budapesti és bukaresti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságra készülő belga válogatott Romelu Lukaku góljával 1–0-ra nyert a horvátok ellen, a legutóbbi világbajnokság dobogósainak vasárnapi összecsapásán.

Enschedében a holland válogatott magabiztosan nyert, Memphis Depay, Wout Weghorst, valamint Ryan Gravenberch góljával 3–0-ra verte a grúziai/georgiai együttest. A szintén a kontinenstornára készülő osztrákok és szlovákok gól nélküli döntetlent játszottak egymással Bécsben, míg a dánok a bosnyákokat győzték le 2–0-ra Bröndbyben.

Az angolokkal azonos Európa-bajnoki csoportban szereplő skótok Luxemburgban játszották a torna előtti utolsó felkészülési meccsüket, és 1–0-ra megverték vendéglátójukat.

Korábban a spanyol válogatott gól nélküli döntetlent játszott az Eb-címvédő portugálokkal Madridban. A korosztályos francia válogatott, de bilbaói nevelésű Aymeric Laporte – aki a Manchester City alkalmazásában áll – ezen a mérkőzésen mutatkozott be a spanyol válogatottban, méghozzá kezdőként. A kontinensbajnokságon a portugálok az F-csoportban majd a társrendező magyarok ellen kezdenek a Puskás Arénában június 15-én, azt követően a németekkel Münchenben, a világbajnoki címvédő franciákkal pedig ugyancsak Budapesten találkoznak.

Bolognában 1000 néző előtt Olaszország kiütéses, 4–0-s győzelmet aratott Csehország felett Ciro Immobile (23. perc), Nicolo Barella (42. perc), Lorenzo Insigne (66. perc) és Domenico Berardi (73. perc) találataival. Az olaszok játsszák az Eb nyitómérkőzését június 11-én a római Olimpiai Stadionban a török nemzeti csapat ellen.

Eredmények, barátságos mérkőzések: • Spanyolország–Portugália 0–0 • Észak-Macedónia–Kazahsztán 4–0 • Finnország–Észtország 0–1 • Olaszország–Csehország 4–0 • Málta Koszovó 1–2 • Feröer szigetek–Izland 0–1 • Szlovénia–Gibraltár 6–0 • Oroszország–Bulgária 1–0 • Ausztria–Szlovákia 0–0 • Dánia–Bosznia-Hercegovina 2–0 • Hollandia–Grúzia/Georgia 3–0 • Luxemburg–Skócia 0–1 • Belgium–Horvátország 1–0.