Románia kiáll a spanyol területi épség mellett

Románia kiáll a spanyol területi épség mellett
Románia határozottan kiáll Spanyolország szuverenitása és területi épsége mellett – közölte a madridi tiltás ellenére megszervezett katalán függetlenségi népszavazásra utalva az elnöki hivatal, miután Klaus Johannis államfő fogadta Alfonso Dastis Quecedo spanyol külügyminisztert.

Johannis csak a közeli partnernek tekintett országok Bukarestbe látogató minisztereit szokta rövid udvariassági látogatásra fogadni, de ilyen esetben is ritkaság, hogy a találkozó tényén kívül a különböző rangú felek megbeszéléséről részleteket is közöljenek. A spanyol külügyminiszter bukaresti látogatása alkalmával azonban a román elnöki hivatal kivételt tett, és beszámolt arról, hogy Klaus Johannis fontosnak tartja az alkotmányos keret és a nemzetközi jog tiszteletben tartását a katalóniai helyzet rendezésében.

Johannis azt is leszögezte: Bukarest Spanyolország belügyének tekinti a katalóniai feszültséget, kifejezve reményét, hogy a hatóságok megtalálják a legjobb megoldást az alkotmányos rend helyreállítására.

A spanyol diplomácia vezetőjével közösen tartott bukaresti sajtóértekezleten Teodor Melescanu külügyminiszter is leszögezte: bármilyen egyoldalú függetlenségi nyilatkozat nélkülözi a jogi alapot, és semmilyen jogi következménye nem lehet. Melescanu Románia teljes szolidaritásáról biztosította Spanyolországot, amelyet modellnek nevezett a demokratikus és európai értékek tisztelete terén.

Dastis Quecedo méltatta az országában élő nagy számú román közösség Spanyolországgal szemben tanúsított hűségét. Kifejtette: a román közösség tagjai általában jól beilleszkednek a spanyol társadalomba, hozzájárulnak az ország gazdasági fejlődéséhez és legtöbben a válság idején is kitartottak, maguk is hozzájárulván később az ország talpra állásához.

A spanyol külügyminiszter vendéglátójával egyetértésben azt állította: a Katalóniában élő románok – és a tartomány minden más lakója számára is – a bizonytalanság esetleges elhúzódása jelentené a legnagyobb veszélyt, ami súlyos gazdasági következményekkel járhat.

Dastis Quecedo elismeréssel beszélt Románia kiugró ritmusú gazdasági növekedéséről, amely a spanyol befektetők számára is vonzó. Megemlítette, hogy a két ország közti kereskedelmi forgalom jelenleg évi négymilliárd euróra tehető. A két külügyminiszter a polgárok és vállalkozások kettős adóztatásának elkerüléséről írt alá egyezményt a közös sajtótájékoztatón.

A spanyol kormány szerint a katalán elnök nem tett eleget a felszólításnak, hogy tisztázza, kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét, és állítsa helyre az alkotmányos rendet Katalóniában, ezért Madrid az alkotmány 155-ös cikkében előírt eljárást folytatja - jelentette be Ínigo Méndez de Vigo kormányszóvivő csütörtökön.  Mint mondta, a spanyol kormány szombaton rendkívüli ülést tart, hogy döntsön azokról az intézkedésekről, amelyeket a parlament felső háza, a szenátus elé terjeszt. Hangsúlyozta: az intézkedések célja védeni a spanyolok, és köztük Katalónia polgárainak általános érdekeit, és helyreállítani az alkotmányos rendet a katalán autonóm közösségben. Carles Puigdemont katalán elnök csütörtökön Mariano Rajoy spanyol miniszterelnöknek küldött levelében azt írta: a katalán regionális parlament szavazást tarthat Katalónia függetlenségének kinyilvánításáról, ha a madridi központi kormány "továbbra is akadályozza a párbeszédet, és folytatja az elnyomást".