Róma: potyogtak a román versenyzők

Az olasz fővárosban rendezett salakpályás tenisztornán sorra búcsúztak el a román teniszezők.

A római női tornán (3 452 538 dollár összdíjazás) a selejtezőkből főtáblára került 28 esztendős Irina-Camelia Begu (113. a világrangsorban) kétszettes vereséget szenvedett a hat évvel fiatalabb orosz Darja Kaszatkinától. A 95 percet tartó mérkőzésen a világranglista 21. helyezettje 6:2, 7:6 (5) arányú győzelmet ért el. Kasztakina az eddigi nyolc találkozójuk során hétszer nyert, Begu egyetlen győzelmét 2016-ban éppen Rómában aratta a nyolcaddöntőben. A román lány 7879 eurós csekkel és 31 világranglistaponttal vigasztalódhat. Begu párosban is kiesett korábban, ott Mihaela Buzărnescu oldalán szerepelt.

Utóbbi gyakorlatilag az egyetlen, aki talpon maradt egyesben lapzártáig az olasz fővárosban, a 31 esztendős Buzărnescu (29.) két olyan fordulót teljesített, amelyben ellenfele feladta a mérkőzést. Az első körben a lett Jelena Osztyapenko (27.) volt az ellenfele, a román lány 6:2, 5:4, 15–0-s vezetésénél, egy óra és 15 perc játék után szédülésre panaszkodva nem folytatta az összecsapást.

A második fordulóban csütörtökön a 16. kiemelt német Julia Görges (18.) következett, aki két óra és 35 perc után 6:4, 3:6, 4:4-es állásnál adta fel a küzdelmet lágyéktáji sérülése miatt. Buzărnescu eddigi jutalma 29 866 euró és 105 WTA-pont, viszont csütörtökön volt még egy mérkőzése (a szervezők a szerdai esőzések után besűrítették a programot), ellenfele a világelső japán Naomi Oszaka volt – az első kiemelt 6:3, 6:3-ra nyert.

A legkellemetlenebb meglepetés a 27 éves Simona Halep nevéhez fűződik, a világranglista második helyezettje, a torna harmadik favoritja egy cseh tinitől Marketa Vondrousovától (44.) szenvedett vereséget. A 19 éves teniszező nagy csatában, két óra és 12 perc után, 2:6, 7:5, 6:3 arányban diadalmaskodott tapasztaltabb ellenfele felett. Halep 2017-ben és tavaly is a döntőig menetelt az olasz fővárosban, most erőnyerőként kihagyhatta az első fordulót, viszont senki nem számított arra, hogy már a következő körben búcsúzik. Igaz, cseh ellenfele idén egyszer már legyőzte az amerikai Indain Wellsben rendezett keménypályás vetélkedő nyolcaddöntőjében (6:2, 3:6, 6:2).

Halep nem kezdett meggyőzően, ellenfele 1:0-ra és 2:1-re vezetett, utána viszont gyakorlatilag állva hagyta Vondrousovát. A 6:2-re nyert első szett után a konstancai türelmetlenebbé vált, rövidíteni próbálta a pontokat, s megjelentek a ki nem kényszerített hibák. Vondrousova vezetett 2:0-ra és 3:1, ekkor utolérte Halep (3:3), s egy ideig fej fej mellett haladtak. A román teniszezőnek volt esélye rövidítésbe küldeni a második játszmát, de elszalasztotta, s a cseh egyenlített (7:5).

A döntő szettben egy ideig nem bírtak egymással (3:3), ekkor Vondrousova bréklabdát mentett, hozta az adogatását, majd ő vette el ellenfele adogatását, s végül 6:3-ra nyert.

A statisztikák szerint Halep 3 ászt ütött, és egy kettős hibát vétett, ellenfele kétszer adogatott védhetetlenül, és 6 duplahibája volt. Az adogatás szempontjából az első szervánál Halep volt a jobb (69%–63%), a másodiknál viszont Vondrousova (56%–38%). A cseh tini viszont több nyerő ütéssel rukkolt elő (38–31), ki nem kényszerített hibája pedig sokkal kevesebb volt (27–39).

Halep 15 330 eurós csekkel és 60 világranglistaponttal vigasztalódhat.

Női párosban Raluca-Ioana Olaru és társa, a horvát Darija Jurak nem bírt a tajvani Csangokkal, Hao-Csinggel és Latishával, igaz csak döntő rövidítésben maradtak alul 3:6, 6:0, 10–5 arányban – a találkozó egy órát és 19 percet tartott. Olaruék 4724 eurós csekket és egyetlen világranglistapontot kapnak a részvételért.

Végül pedig férfi párosban (5 207 405 euró összdíjazás) sem jutott tovább a román érdekeltségű kettős, a Jean-Julien Rojer, Horia Tecău duót az első fordulóban ismét az amerikai Bryan ikrekkel hozta össze a sors (az előző tornán, Madridban is ellenük kezdtek, s utána meg is nyerték a vetélkedőt). Bob és Mike visszavágott a spanyol fővárosban elszenvedett vereségért, 89 perc alatt 6:4, 7:6 (4) arányban nyertek. Párharcuk így ismét egyenlőre áll (5–5), Tecăuék 10 020 eurót kapnak a részvételért.

Csütörtökön Mihaela Buzărnescu is elbúcsúzott a nyolcaddöntőben két 6:3-as szettben kikapott a világelső japán Naomi Oszakától.

A 31 esztendős román teniszező (29. a világranglistán) 73 perc után nyújthatott kezet a tíz évvel fiatalabb első kiemeltnek. Oszaka 9 ászt ütött, és 27 nyerő ütése volt (Buzărnescunak csak 11), s a román lány eggyel több ki nem kényszerített hibát is vétett (16–15). Buzărnescu és Oszaka ezenkívül még egyszer találkozott, tavaly is a japán nyert a nottinghami negyeddöntőben.

Buzărnescu 29 866 eurós csekkel és 105 világranglistaponttal vigasztalódhat.

A folytatásban azonban a negyeddöntő előtt visszalépett a további küzdelmektől a női világelső, Naomi Oszaka. A női versenyeket szervező WTA honlapja alapján a japán játékosnak a jobb keze sérült, ellenfele, Kiki Bertens így játék nélkül jutott a legjobb négy közé. A holland teniszező a múlt héten megnyerte a madridi tornát, az olasz fővárosban zajló viadal elődöntőjében pedig a Simona Halep ellen győztes cseh Marketa Vondrousova és a magyar származású, brit színekben szereplő Konta Johanna összecsapásának továbbjutójával találkozik.

*

Nick Kyrgiost kizárták a második fordulós mérkőzésének döntő szettjében az olasz fővárosban rendezett férfi vetélkedőn (5,2 millió euró összdíjazás). A botrányairól is elhíresült ausztrál ezúttal is „kitett magáért”: a norvég Casper Ruud elleni összecsapás döntő játszmájában elkezdett vitatkozni az egyik vonalbíróval, aminek következtében – mivel korábban már figyelmeztette a játékvezető – 1:1-es állásnál kapott egy büntetőjátékot, azaz riválisa 2:1-es előnybe került. Kyrgios dühében – továbbra is a vonalbíróval vitatkozva – előbb földhöz vágta az ütőjét, majd odébb rúgott egy palackot, végül a pályára hajított egy széket, ezért kizárták a mérkőzésből.

A tornán győzelemmel kezdett a világelső Novak Djokovics, valamint Rafael Nadal és Roger Federer is, búcsúzott viszont az ötödikként rangsorolt Dominic Thiem. A folytatásban Federer nagy csatában győzte le a horvát Borna Csoricsot. A harmadik helyen kiemelt svájci teniszező – aki 2016 után szerepel ismét salakon – a csütörtöki nyolcaddöntő harmadik játszmájának rövidítésében két meccslabdát hárított, és végül 2 óra 33 perces csatában győzött.

Djokovics, illetve Nadal viszont egyaránt sima sikert aratott: előbbi három, míg utóbbi csupán egyetlen játékot veszített nyolcaddöntős meccsén.

Roger Federer a negyeddöntős mérkőzésre sérülés miatt nem állt ki a görög Sztefanosz Cicipasz ellen.

Érdekesebb eredmények:

Férfiak, 2. forduló (a nyolcaddöntőbe jutásért): Djokovics (szerb, 1.)–Shapovalov (kanadai) 6:1, 6:3; Nadal (spanyol, 2.)–Chardy (francia) 6:0, 6:1; Federer (svájci, 3.)–Sousa (portugál) 6:4, 6:3; Verdasco (spanyol)–Thiem (osztrák, 5.) 4:6, 6:4, 7:5; Nisikori (japán, 6.)–Fritz (amerikai) 6:2, 6:4; Del Potro (argentin, 7.)–Goffin (belga) 6:4, 6:2; Cicipasz (görög, 8.)–Sinner (olasz) 6:3, 6:2; Fognini (olasz, 10.)–Albot (moldáv) 7:6 (6), 6:3; Kohlschreiber (német)–Cecchinato (olasz, 16.) 6:3, 6:3; Struff (német)–Csilics (horvát, 9.) 6:2, 6:3; Ruud (norvég)–Kyrgios (ausztrál) 6:3, 6:7 (5), 2:1-nél Kyrgiost kizárták.Nyolcaddöntő: Djokovics–Kohlschreiber 6:3, 6:0; Nadal–Baszilasvili (grúz/georgiai, 14.) 6:1, 6:0; Federer–Csorics (horvát, 13.) 2:6, 6:4, 7:6 (7); Nisikori–Struff (német) 3:6, 7:6 (2), 6:3; Del Potro–Ruud (norvég) 6:4, 6:4; Verdasco–Hacsanov (orosz, 11.) 7:5, 3:6, 6:3.

Nők, 2. forduló (a nyolcaddöntőbe jutásért): Vondrousova (cseh)–Halep (3.) 2:6, 7:5, 6:3; Buzărnescu–Görges (német, 16.) 6:4, 3:6, 4:4-nél Görges feladta; Oszaka (japán, 1.)–Cibulková (szlovák) 6:3, 6:3; Kvitova (cseh, 2.)–Putyinceva (kazah) 6:0, 6:1; Bertens (holland, 6.)–Anisimova (amerikai) 6:2, 4:6, 7:5; Konta (brit)–Stephens (amerikai, 7.) 6:7 (3-7), 6:4, 6:1; Kenin (amerikai)–Keys (amerikai, 13.) 6:7 (2), 6:3, 6:4; Szakkari (görög)–Kontaveit (észt, 14.) 6:3, 6:2; Kaszatkina (orosz)–Siniakova (cseh) 2:6, 6:4, 6:1; Muguruza Blanco (spanyol)–Collins (amerikai) 6:4, 4:6, 6:2; Mladenovic (francia)–Bencic (svájci) 6:2, 2:6, 6:1.

Nyolcaddöntő: Oszaka–Buzărnescu 6:3, 6:3; Bertens–Suarez Navarro (spanyol) 6:4, 1:6, 6:3; Mladenovic (francia)–Barty (ausztrál, 8.) 6:2, 6:3; Azarenka (fehérorosz)–Muguruza Blanco 6:4, 3:1-nél Muguruza feladta; Konta–V. Williams (amerikai) 6:2, 6:4; Ka. Pliskova (cseh, 4.)–Kenin (amerikai) 4:6, 6:4, 6:3; Vondrousova–Kaszatkina 7:5, 2:6, 6:2.

Fedőkép: Buzărnescu bírta legtovább