Roland Garros: meglepetésre egy tini búcsúztatta Halepet

Nagy meglepetésre az amerikai Amanda Anisimova (51. a világranglistán, a képen) jutott az elődöntőbe a Párizsban rendezett Roland Garros teniszversenyen, a francia nyílt salakpályás, 42 661 000 euró összdíjazású bajnokságon, mivel a legjobb nyolc között két sima játszmában, 68 perc alatt 6:2, 6:4-re legyőzte a címvédő Simona Halepet.

Anisimova a 2019-es Roland Garros egyik nagy felfedezettje, több nála esélyesebbnek tartott ellenfelét búcsúztatta (közte például Irina-Camelia Begu „skalpját” is megszerezte). Halep ellen sem remegett meg a keze, pedig először játszott a Philippe Chatrier pályán. 2:2 után a 17 éves amerikai sorozatban hét játékot nyert meg, ezzel behúzta az első szettet, és a másodikban is 3:0-ra meglépett. Ebben az időszakban a román teniszező hibát hibára halmozott, ellenfele gyakorlatilag szusszanni sem hagyta (az első játszma 28 percet tartott).

A 3. kiemelt konstancai teniszező közel állt ahhoz, hogy az egyenlítésért adogathasson, de néhány szenzációs labdamenetet megnyerve Anisimova tartotta előnyét (4:1). Halep kihasználva ellenfele átmeneti bizonytalanságát egyenlített, 4:4-nél elszalasztott egy bréklabdát, de 5:4-nél elveszítette adogatását, ezzel együtt a szettet és a mérkőzést is.

Mindkét játékos egy-egy ászt ütött, Halep két kettős hibát vétett. Az orosz származású Anisimova mindkét adogatásánál jobb volt, az elsőnél  65%–52%, a másodiknál 64%–53% volt a statisztikai mutató. Mindkét teniszezőnek hét alkalommal nyílt lehetősége elnyerni ellenfele adogatását, Halep azonban csak egy, ellenfele viszont négy bréklabdát értékesített. Az amerikainak több nyerő ütést mutatott (25–16), igaz, ki nem kényszerített hibája is több volt (24–17). A megszerzett pontok tekintetében is a tengerentúli versenyző fölényesen nyert (68–52)

Anisimova 1997 óta a legfiatalabb amerikai, aki elődöntőbe jut Grand Slam-tornán, akkor Venus Williams a fináléig menetelt. Csak a Roland Garrost tekintve viszont 1990 óta ő a legfiatalabb, aki a négy közé jut (akkor Jennifer Capriati jeleskedett).

Halep 415 ezer eurós csekkel és 430 WTA-ponttal vigasztalódhat, a világranglistán elveszti jelenlegi bronzérmes pozícióját, de nem esik ki a top 10-ből.

A másik csütörtöki negyeddöntőben az ausztrál Ashleigh Barty szintén két szettben legyőzte az amerikai Madison Keyst, így az elődöntőben Barty találkozik Anisimovával.

Eredmények, női negyeddöntő: Anisimova (amerikai)–Halep (3.) 6:2, 6:4; Barty (ausztrál, 8.)–Keys (amerikai, 14.) 6:3, 7:5. Az elődöntőben: Anisimova–Barty és Konta Johanna (brit, 27.)–Marketa Vondrousova (cseh).

Férfi negyeddöntő: Novak Djokovics (szerb, 1.)–Alexander Zverev (német, 5.) 7:5, 6:2, 6:2; Dominic Thiem (osztrák, 4.)–Karen Hacsanov (orosz, 10.) 6:2, 6:4, 6:2. Az elődöntőben: Djokovics–Thiem és Rafael Nadal (spanyol, 2.)–Roger Federer (svájci, 3.).Junior fiúk, 3. forduló, nyolcaddöntő: Makk Péter–Lorenzo Musetti (olasz, 1.) 7:6 (5), 4:6, 7:5; Filip Cristian Jianu–Brandon Nakashima (amerikai, 3.) 6:7 (3), 6:3, 6:4. Negyeddöntő: Martin Damm (amerikai, 10.)–Makk 6:1, 6:4; Holger Vitus Nodskov Rune (dán)–Jianu 6:0, 4:1-es állásnál Jianu sérülés miatt feladta a mérkőzést.

Junior fiúk, páros, 1. forduló: Flavio Cobolli, Dominic Stephan Stricker (olasz, svájci)–Jianu, Rinky Hijikata (román, ausztrál, 3.) 7:6 (4), 6:3.Junior lányok, páros, 1. forduló: Nagy Andrea, Szo-jun Park (magyar, dél-koreai, 7.)–Marta Custic, Helena Pelicano (spanyol, máltai) 4:6, 6:3, 10–8. 2. forduló, nyolcaddöntő: Nagy, Park–Jelina Avanaszjan, Diana Shnaider (orosz) 6:4, 4:6, 10–6.