RMDSZ: Indokolatlan az iskolák, óvodák bezárása

RMDSZ: Indokolatlan az iskolák, óvodák bezárása
A kormány döntése rossz, semmi sem indokolja, hogy az oktatási intézményeket bezárják. Éppen ezért az RMDSZ azt kéri, hogy minden iskolában és óvodában, ahol a járványügyi helyzet ezt lehetővé teszi, kezdjék újra az oktatást 9. osztályig. Egyes iskolák bezárásáról, ahol ez indokolt, a helyi önkormányzatok és megyei tanfelügyelőség véleményét kikérve a megyei sürgősségi bizottság (CJSU) döntsön – áll a szövetség állásfoglalásában.

„A román kormány elhamarkodott döntésével úgy állítja be a tanulókat és a pedagógusokat, mint a koronavírus hordozóit. Eközben Európa országainak nagyon nagy része – nagyobb fertőzöttségi aránnyal – körültekintően jár el, és hagyja fejlődni a diákokat.

Az online tanításnak beláthatatlan következményei lesznek hosszú távon, nem beszélve arról, hogy ennek a feltételei sem adottak: a kormány az elmúlt fél évben nem volt képes digitális eszközökkel ellátni az iskolákat. Ugyanakkor a pedagógusok és az oktatási szakemberek is állítják: az óvodások és az alsó tagozatos iskolások esetében a digitális oktatással nem fejleszthetőek olyan képességek, mint a szövegértés, a helyes tájékozódás, az írásbeli és szóbeli kompetenciák elsajátítása.

Az iskolák nyitva tartását indokolja, hogy a diákok kontrollált környezetben vannak, a pedagógusok mindent megtesznek azért, hogy a közegészségügyi szabályokat betartsák. Rendszeres az egészségügyi felügyelet, hiszen a pedagógusok naponta elbeszélgetnek a diákokkal egészségi állapotukról. Amennyiben valakiről kiderül, hogy tünetekei vannak, azonnal értesítik a családorvost és az illetékes hatóságokat. Továbbá a tapasztalat azt mutatta, hogy az őszi iskolakezdés után nem nőttek ugrásszerűen az oktatási intézményekben az esetszámok.

Az emberek nagy többsége betartja a közegészségügyi előírásokat, és közben partnerséget vár a kormánytól. Cserébe megalapozatlan válaszokat, meggondolatlan döntéseket, kapkodást és bűnbakkeresést tapasztal. Nem szabad most olyan döntést hozni, amely rövid távon könnyebbnek tűnik a kormánynak, hosszú távon viszont egy egész generációt megnyomorít. Mi hiszünk a pedagógusokban. Békeidőben is rájuk merjük bízni a gyermekeinket, tudjuk, hogy ezekben a nehéz időkben is helytállnak”, olvasható a közleményben.

Benedek Zakariás, az RMDSZ frakcióvezetője a parlament hétfői ülésén felszólalásában szintén nehezményezte a tanintézmények bezárását: „Nyugat-Európában egyetlen országban sem zárták be teljesen az iskolákat.  Romániában viszont arra kötelezik az oktatókat, hogy minden szinten online tartsák meg óráikat, amely a kisebb korosztályok esetében nem működik, amennyiben legalább egy szülő nem követi kellő figyelemmel gyerekét. Ez a rendelkezés senkinek sem kedvez: sem a gyermeknek, sem a szülőnek, sem az oktatónak. Arra kérjük a kormányt, hogy értékelje újra ezen meghozott döntését és találjon egy olyan megoldást, amely a nyugat-európai legjobb gyakorlatok mentén tekintettel van minden érintettre”.

Anisie: Nem csak a gyerekekre voltunk tekintettel

A scoala9.ro hírportál az elnöki hivataltól szerzett információi szerint arról tájékoztat: október első felében a 0-9 korcsoportban 474 gyerek, a 10-19 korcsoportban pedig 1010 fiatal fertőződött meg. A múlt hónap második felében 729-1804 ez az arány, összesen tehát 4017 tanulóról derült ki októberben, hogy elkapta a vírust.

Maga a tanügyminiszter, Monica Anisie is elismerte, hogy az iskolákban, a diákok és tanárok körében a fertőzöttségi arány 1 százalék alatti. Az oktatási intézmények bezárására vonatkozó döntést az indokolta: mivel a fiatalok többnyire tünetmentesek, nem minden esetben derül ki, hogy vírushordozók, viszont fertőzni fertőznek.

„Az epidemiológusok felmérései egyértelműen arra utalnak, hogy a gyerekek nagyon hatékonyan tudják terjeszteni a vírust. Jelen pillanatban az oktatási intézményekben a fertőzöttségi arány alacsony, de többször is hangsúlyoztuk: nem is az iskolákban, hanem az intézményeken kívül van igazán a veszély”, nyilatkozta Anisie. A miniszter többek közt az iskolák előtt maszk nélkül várakozó szülőkre, a vírus terjedése szempontjából legveszélyesebbnek számító tömegközlekdési eszközökre utalt, amelyet a diákok többsége igénybe vesz. Hangsúlyozta: nem csak a gyerekek, hanem a szülők, nagyszülők egészségére is tekintettel voltak, amikor az online oktatásra való áttérést szorgalmazták.