Ritka római sírt találtak a régészek Erdélyben

Ritka római sírt találtak a régészek Erdélyben
A Szászsebes és Torda közötti autópálya első szektorában (a szászsebesi letérő közelében) 2015-ben nyolc régészeti helyszínre bukkantak a gyulafehérvári Nemzeti Egyesülés Múzeumának kutatói. A feltárásokat idén ősszel a nagyszebeni Brukenthal Múzeum régészei folytatták. A mentőásatás eredményeképp egy rendkívül jó állapotban fönnmaradt 2-3. századi római, téglasir csontvázas temetkezését sikerült feltárniuk. A sírban talált női csontváz mellékleteként előkerült egy gyöngyökkel és féldrágakövekkel díszített arany nyaklánc és egy, a sírt valószínűleg datáló bronz-érme is.

Az ásatás a Szászsebes és Torda között húzódó A10-es autópálya 130 km-es szakaszán folyó mentőásatások sorozatába tartozik.

Az autópálya közel halad Dacia, az egykori római provincia fő ütőerének számító római úthoz és a provincia legsűrűbben lakott területét vágja át. Az autópálya-építkezések során előkerült régészeti leletek többsége elsősorban a római kor falusi településeihez tartozó temetőket vagy a provincia kevésbé ismert villagazdaságainak magánterületeit érinti. A most felfedezett sir is ezek egyikéhez tartozhatott. Az autópálya-ásatások – ahogy az aradi szakasz esetén is történt – kiváló alkalmat adnak a régészek számára, hogy nagy területen, gyorsan végezzenek mentőásatásokat.

Az ott előkerült rendkívül fontos temetők és települések anyagát számos kötetben és tanulmányban közölték, ellenben más ásatások alkalmával – igy a Nagyszeben és Déva közötti autópályaszakasz építésekor Alkenyér mellett előkerült teljes római települést – elpusztították az építtetők.  A ritka régészeti felfedezés anyaga a gyulafehérvári múzeumba került feldolgozásra.