Reneszánsz muzsika Mátyás király udvarában

Reneszánsz muzsika Mátyás király udvarában
A budapesti Musica Historica Együttes És a korona fejére szálla – A Hunyadiak korának zenés emlékezete című régizenei koncertjét hallhatta és láthatta a kolozsvári közönség szombaton, február 24-én, a XXVI. Mátyás Napok alkalmából.

TÚRÓS KLÁRA

A hétvégén mindenki kedve szerint meríthetett a különböző, Mátyás korát idéző kiállítás-, film-, zene-, tánc- és történelmi eseménysorozat kínálatából. A Mátyás király szülőházában rendezett szombat esti koncert és az azt követő reneszánsz táncház például remek alkalmat nyújtott meghallgatni, majd megélni a XV. századi zenés-táncos hagyományokat.

A Musica Historica Együttes visszatérő fellépője a kolozsvári Mátyás Napok rendezvénynek. A zenekar 1988-ban, Csörsz Rumen István művészeti vezető kezdeményezésére jött létre. Állandó repertoárjuk a XI–XIX. századi magyar és közép-európai muzsikából, továbbá különböző középkori, reneszánsz és barokk zeneszerzők műveiből áll. A klaszszikus és a régizenei hangszerek mellett, a magyar és kelet-európai népi hangszereket is sorra becsempészik előadásukba. Műsoraikon a világi és egyházi zene egyaránt jelen van, énekes és hangszeres formájában, amelyet gyakran a régi hangszerek bemutatása, ismertetője egészít ki.

A kíváncsi zenekedvelő közönség zsúfolásig megtöltötte a koncerttermet, majd rövid köszöntő után visszautazhattunk az időben, és a felcsendülő reneszánszkori muzsika által egy est erejéig Mátyás király kortársai lehettünk.

A műsor alatt felcsendültek közép- és nyugat-európai táncdallamok, dicsőítő énekek, adventi és karácsonyi dalok, különböző átiratok vokális és hangszeres formációra. Janus Pannonius megzenésített versei és a korabeli kódexekből (pl. Kassai antifonale, Gyöngyösi-kódex – Emlékdal Mátyás király halálára) idézett dalok többnyire latin nyelven szólaltak meg. A muzsika hangzásvilága javarészben azonos: reneszánszkori homofónia és a kezdeti polifónia stílusjegyei mutatkoztak meg, a látvány- és hangzásbeli változatosságot a régi hangszerek megszólaltatása hozta: viola da gamba, lant, hárfa, ütőhangszerek, sípok, blockflöte, duda, furulyák és fuvolák változatai stb.

A koncert kezdetekor a programfüzet hiányát sajnálattal vettem tudomásul, de előadás közben Csörsz Rumen István művészeti vezető ismertette a műsort, sőt, különböző zene- és stílustörténeti információkkal is ellátta a közönséget, ami remek kiegészítőként szolgált.

A koncertet követő táncházban az Amaryllis és a Musica Historica együttesek vezetésével mindenki ízelítőt kapott, elsajátíthatta a reneszánszkori táncok lépéseit, jellegzetes mozdulatait.

A XV. századi zenés-táncos időutazás méltóképpen ünnepelte Mátyás királyt, aki maga is művészetkedvelő uralkodó volt, királyi udvarából sosem hiányzott a muzsika és a tánc. 

(Borítókép forrása: Kincses Kolozsvár Egyesület/Facebook)