Rajtolt az EURO–2020: könnyed sikerek, váratlan eredmények és szinte tragédia

A budapesti és bukaresti társrendezésű labdarúgó Európa-bajnokság pénteken kezdetét vette az olaszok könnyed sikerével, majd szombaton folytatódott a walesiek némileg váratlan pontszerzésével, a belgák magabiztos győzelmével és a dán thrillerrel, amelyben kis híján életét vesztette az egyik játékos.

A-csoport, 1. forduló: Nyitány és könnyű olasz siker

A társházigazda olasz labdarúgó-válogatott 3–0-ra legyőzte a török csapatot az Eb pénteki római nyitómérkőzésén.

Az olasz együttes immár 28 mérkőzés óta veretlen és sorozatban kilenc találkozón győzött, ezeken pedig gólt sem kapott.

A mérkőzés előtt látványos megnyitóünnepséggel vette kezdetét a koronavírus-járvány miatt tavaly nyárról idénre halasztott összeurópai kontinenstorna. A felvezetésben előbb fúvószenekar, majd égbe emelkedő dobosok, végül a világhírű olasz tenor, Andrea Bocelli szórakoztatta a közönséget Giacomo Puccini Nessun Dorma áriájával. Kevesen tudják, hogy a jeles énekes gyerekkorában labdarúgó-mérkőzés közben vesztette el a látását.

A mérkőzés első negyedórája aztán nem sok szórakozást nyújtott, a betömörülő és kontrákban bízó törökökön nem találtak fogást a 27 tétmérkőzés óta veretlen olaszok. A 18. percben Insigne tekerése jelentett veszélyt, majd négy perccel később egy szögletet követően Chiellini fejesénél már bravúrt kellett bemutatnia Cakirnak. A folytatásban megélénkült ugyan a mérkőzést uraló olaszok játéka, de újabb nagy gólhelyzetet a szünetig nem tudtak kialakítani.

A fordulás után az 52. percben a csereként beállt Ünder révén megszületett a törökök első kaput eltaláló lövése, sokáig azonban nem örülhettek ennek: Demiral szerencsétlen öngóljával egy perccel később már a továbbra is hatalmas fölényben futballozó olaszok vezettek. A Squadra Azzurra bár nem gyakran talált rést a török védelmen, de hatvan perc után már 21 kapura lövésnél járt, igaz, ennek többségét blokkolták, vagy célt tévesztett. A 66. percben a második hazai találat végleg eldöntötte az összecsapást, amelyen a nyomasztó olasz fölény még egy gólt eredményezett, így végül rendkívül sima és könnyed győzelemmel rajtolt Roberto Mancini együttese.

OLASZORSZÁG–TÖRÖKORSZÁG 3–0 (0–0)Róma, 12 916 néző. Vezette: Danny Desmond Makkelie (Hollandia)OLASZORSZÁG: Donnarumma – Florenzi (45. perc Di Lorenzo), Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Locatelli (73. perc Cristante) – Berardi (85. perc Bernardeschi), Immobile (81. perc Belotti), Insigne (81. perc Chiesa). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini.TÖRÖKORSZÁG: Cakir – Celik, Söyüncü, Demiral, Meras – Yokuslu (64. perc Kahveci) – Karaman (76. perc Dervisoglu), Tufan (64. perc Ayhan), Yazici (45. perc Ünder), Calhanoglu – B. Yilmaz. Szövetségi kapitány: Senol Günes.Gól: Merih Demiral (53. perc, öngól), Ciro Immobile (66. perc) és Lorenzo Insigne (79. perc).A gólok története:53. perc: Szép olasz akció végén Domenico Berardi jobb oldali, tizenhatoson belüli beadása a kapu előterében helyezkedő Merih Demiral testéről a saját kapujába pattant (1–0).66. perc: Berardi jobb oldali beadása Leonardo Spinazzolát találta meg, akinek 10 méteres, bal alsó sarokba tartó lövését Ugurcan Cakir még bravúrral hárította, de a kipattanót Ciro Immobile közelről könnyedén a kapuba lőtte (2–0).79. perc: Immobile készítette le a labdát a tizenhatos bal oldalán üresen álló Lorenzo Insignének, aki okosan tekert a hosszú sarokba (3-0).

Döntetlent harcolt ki Wales a svájciakkal szemben

Wales 1–1-es döntetlent játszott Svájccal szombaton Bakuban.

Kiegyenlített volt a mérkőzés eleje, mindkét oldalon akadt egy-egy nagy helyzet: a 15. percben bal oldali walesi beadás után Moore szépen fejelt, Sommer bravúrral tolta ki a léc alá tartó labdát, aztán a 20. percben a túloldalon Schär sarkalása jelentett váratlan veszélyt. A svájciak birtokolták többet a labdát és több lövési kísérletük is akadt, de a walesiek szervezetten, stabilan védekeztek, és ha lehetőségük nyílt rá, ellentámadásokat vezettek, amelyekben volt veszély. A szünet előtt még Seferovic előtt adódott nagy esély, de nem jól találta el a labdát. Összességében kevés volt az igazán komoly gólszerzési lehetőség az első játékrészben.

A második félidő elején előbb nagy helyzetet hagyott ki a védők közül kilépő Embolo, néhány másodperccel később viszont már pontos volt és szép fejessel vezetéshez juttatta csapatát. A hátrányba kerülő walesiek kénytelenek voltak feladni addigi taktikájukat, megpróbálták tartani a labdát és abból támadásokat vezetni, így viszont a svájciak előtt több terület adódott, akik ebben a szakaszban lezárhatták volna a mérkőzést. A hajrához közeledve összejött a walesi egyenlítés, majd a svájciak a 85. percben még szereztek egy lesgólt: az egy perccel korábban beállt Gavranovic csapott le a középre fejelt labdára, be is lőtte, de videós elemzés után a találatot visszavonták.

A svájciak nagy erőkkel támadtak az utolsó percekben, de nem tudták a maguk javára fordítani az állást.

WALES–SVÁJC 1–1 (0–0)Baku, 8982 néző. Vezette: Clément Turpin (Franciaország).WALES: Ward – Roberts, Rodon, Davies, Mepham – Morrell, Allen, Ramsey (93. perc Ampadu) – James (75. perc Brooks), Moore, Bale. Szövetségi kapitány: Rob Page.SVÁJC: Sommer – Elvedi, Schär, Akanji – Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodríguez – Shaquiri (66. perc Zakaria) – Embolo, Seferovic (84. perc Gavranovic). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic.Gól: Kieffer Moore (74. perc), illetve Breel-Donald Embolo (49. perc).A gólok története:49. perc: Jobb oldali svájci szöglet után Breel-Donald Embolo fejelt öt méterről a walesiek kapujába (0–1).74. perc: Ugyancsak jobb oldali sarokrúgást követően jött össze az egyenlítés, kis szöglet után hátrébb került a labda, onnan érkezett az ívelés, Moore pedig a rövid oldal felé lendületesen érkezve fejelt a hosszú alsóba (1–1).

B-csoport, 1. forduló: Eriksen drámája után finn győzelem a dánok ellen

Az Eb-újonc finn labdarúgó-válogatott 1–0-ra legyőzte a társházigazda dán csapatot Koppenhágában a B-csoportban.

A szombati mérkőzés 43. percében Christian Eriksen, a dánok csapatkapitánya mindenféle előzmény nélkül összeesett a pályán, ahol bő tíz percen keresztül élesztették újra, mielőtt szállítható állapotba került. A 109-szeres válogatott játékost végül stabil állapotban vitték kórházba, ahol már kommunikálni is tudott.

Kiváló hangulatban, az enyhülő dán járványügyi intézkedéseknek köszönhetően több mint 15 ezer néző előtt kezdődött az északi rangadó, amelynek hetedik percében Wind 18 méteres lövése után Hradeckynek kellett nagyot védenie. Újabb hét perc elteltével Höjbjerg fejjel veszélyeztetett, majd Eriksen próbálkozott távolról, de a finn kapuson egyikük sem tudott kifogni. Az első félidő második felében is a dánok uralták a játékot, de gólt nem tudtak szerezni, ráadásul a 43. percben elvesztették egyik legjobbjukat, Christian Eriksent.

A közel 105 perces kényszerpihenő után a játékosok először csapatonként összeölelkeztek, majd egymást is köszöntötték az újrainduláskor. Az első félidő hajrájával folytatódó összecsapáson előbb lejátszották a játékrészből hátralévő négy percet, majd újabb öt perc szünetet követően a térfélcsere után kezdődött a második felvonás.

A fordulást követően fokozta a nyomást a házigazda, ám az Eb-újonc finnek - akik az első játékrészben kapura sem lőttek – a 60. percben Pohjanpalo fejesével megszerezték a vezetést. A továbbra is fölényben játszó dánok a 74. percben később hatalmas lehetőséghez jutottak: Paulus Arajuuri szabálytalankodott a tizenhatoson belül a kisodródó Yussuf Poulsennel, ám a megítélt büntetőt Pierre Emile Höjbjerg balra laposan rúgta, Lukás Hrádecky azonban a labdát megfogva tudott védeni.

A hajrában is próbálkozott a 2021-ben eddig veretlen házigazda, de nagy gólhelyzetet már nem tudott kialakítani, így kikapott az első nagy tornáján szereplő finn csapattól.

A lefújás után Kasper Hjulmand dán szövetségi kapitány elmondta, hogy a játékosainak Eriksen elvesztése után hatalmas erőfeszítésbe telt, hogy befejezzék az összecsapást.

„Hihetetlen, amit a játékosok csináltak, fizikailag és lelkileg is kimerültek. Nem lehetek rájuk büszkébb” – fogalmazott. „Két lehetőségünk volt. Vagy ma fejezzük be a meccset, vagy vasárnap délben. A játékosok tudták, hogy ma már úgy sem tudnak aludni, ezért jobb volt most folytatni.”

A kapitány jelezte, hogy beszélt Eriksennel és családjával. Hozzátette: az életben a legfontosabb az egészség, és minden gondolatukban most Christiannal és családjával vannak.

FINNORSZÁG–DÁNIA 1–0 (0–0)Koppenhága, 15 200 néző. Vezette: Anthony Taylor (Anglia).FINNORSZÁG: Hrádecky – Toivo, Arajuuri, O’Shaughnessy – Raitala (90. perc Väisänen), Lod, Sparv (77. perc Schüller), Kamara, Uronen – Pohjanpalo (84. perc Forss), Pukki (77. perc Kauko). Szövetségi kapitány: Markku Kanerva.DÁNIA: Schmeichel – Kjaer (Vestergaard, 63.), Wass (Stryger, 76.), Christensen, Maehle - Eriksen (Jensen, 43.), Höjbjerg, Delaney (Cornelius, 76.) – Poulsen, Wind (Olsen, 63.), Braithwaite. Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand.Gól: Joel Pohjanpalo (60. perc).A gól története:60. perc: Jere Uronen bal oldali, majdnem a tizenhatos sarkától belőtt labdájánál a dán védők nem figyeltek, a berobbanó Joel Pohjanpalo pedig hat méterről, nagy erővel kapura fejelt, és bár Kasper Schmeichel beleért a labdába, az a kezéről a kapuba pattant (1–0).

Dán dráma az Eb-n

A pályán összeesett és újraélesztették Christian Eriksent, a dán labdarúgó-válogatott játékosát a finnek elleni koppenhágai Európa-bajnoki mérkőzés 43. percében. A 29 éves középpályást kórházba szállították, azóta állapota stabil, és már kommunikációra is képes.

A Milánói Internazionaléval olasz bajnok, 109-szeres válogatott futballista egy dán akció után elindult visszafelé, majd mindenféle előzmény nélkül, két-három botorkálva megtett lépés után összeesett az oldalvonal mellett. A drámai pillanatok után gyorsan a pályára értek az orvosi stáb tagjai, és egy paraván, valamint a dán játékosok alkotta gyűrű mögött megkezdték az újraélesztést. Több mint 10 perc után Eriksent hordágyon vitték le a pályáról. Az európai (UEFA) és a dán szövetség bejelentette, hogy a játékos magánál van, és stabil állapotban kórházba szállították.

A szörnyű esetet követően a világhálón rengeteg labdarúgó, valamint klub és szövetség, az UEFA elnöke, a szlovén Aleksander Ceferin és Sanna Marin finn miniszterelnök is jókívánságát fejezte ki, egyben reményének adott hangot, hogy Eriksen felépül.

A 43. percben, 19.44-kor félbeszakított mérkőzést azok után folytatták 21.30-kor, hogy az UEFA egyeztetett mindkét csapattal, és a dán játékosok tudtak beszélni a kórházban kezelt Eriksennel.

Eriksen mostani pályára lépésével a 4. helyre lépett a dán örökranglistán, csak Peter Schmeichel (129), Dennis Rommedahl (126) és Jon Dahl Tomasson (112) számlál több válogatottságot.

Borítókép: Az újraélesztés közben könnyes szemű imádkozó csapattársai sorfalat álltak az ájult játékos körül – FOTÓ: MEDIAFAX

Könnyed belga diadal, Lukaku duplázott

Belgium válogatottja magabiztos, 3–0-s sikert aratott Oroszország vendégeként szombaton.

A világranglistán éllovas belgáknak nem is igazán kellett a legjobb játékukat nyújtaniuk ahhoz, hogy kétgólos vezetésre tegyenek szert az első félidőben, hiszen Romelu Lukaku és Thomas Meunier találatát is egy hatalmas védelmi hiba előzte meg. Előbbi a legutóbbi 15 válogatottbeli fellépésén már a 19. gólját szerezte, utóbbi pedig sporttörténelmet írt azzal, hogy az első olyan játékos lett a kontinensviadalokon, aki csereként beállva már az első félidőben eredményes tudott lenni.

A második félidőben mintha takaréklángon égtek volna a belgák, visszavettek a tempóból, és könnyedén őrizték az eredményt. Az oroszok szinte semmi veszélyt nem jelentettek a kapura. A belgák így könnyed játékkal – a végén Lukaku második találatával még biztosabbá téve győzelmüket – gyűjtötték be a három pontot első mérkőzésükön.

BELGIUM–OROSZORSZÁG 3–0 (2–0)Szentpétervár, 26 500 néző. Vezette: Antonio Mateu Lahoz (Spanyolország).BELGIUM: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen (77. perc Vermaelen) – Castagne (27. perc Meunier), Dendoncker, Tielemans, T. Hazard – Mertens (72. perc E. Hazard), Lukaku, Carrasco (77. perc Praet). Szövetségi kapitány: Roberto Martínez (Spanyolország).OROSZORSZÁG: Sunyin – Mário Fernandes, Szemjonov, Dzsikija, Zsirkov (43. perc Karavajev) – Ozdojev, Barinov – Zobnyin (63. perc Mukin), Golovin, Kuzjajev (30. perc Cserisev, 64. perc Mirancsuk) – Dzujba. Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Szalamovics Csercseszov.Gól: Lukaku (10. és 88. perc), valamint Meunier (34. perc).A gólok története:10. perc: Romelu Lukaku lesen állt a 11-es pont környékén, a jobb oldali beadást viszont Andrej Szergejevics Szemjonov suta mozdulattal éppen elé tálalta, így az ellenféltől kapott átadás után magabiztosan élt a lehetőséggel az Inter támadója (1–0). Gólját követően milánói csapattársának, Christian Eriksennek, a dánok középpályásnak üzent: „Légy erős, szeretlek”.34. perc: Egy bal oldali beadásnál Anton Vlagyimirovics Sunyin nagyon rosszul, középre tenyerelte ki a labdát, Thomas Meunier pedig így tíz méterről a bal sarokba lőtt (2–0).88. perc: Lukaku kapott remek indítást Meunier-től, könnyedén lefutotta védőjét, és higgadtan a kapu bal oldalába gurított (3–0).

Az angolok nyerték a D-csoport rangadóját

Az angol válogatott Raheem Sterling góljával 1–0-ra legyőzte a horvát együttest a D-csoport első fordulójában, a londoni Wembley Stadionban.

Az angoloknál csereként pályára lépett Jude Bellingham, aki ezzel az Eb-k történetének legfiatalabb játékosa lett. A 17 éves és 349 napos támadó Jetro Willemst előzte most meg, aki 18 évesen kapott lehetőséget a holland csapatban a 2012-es kontinensviadalon.

Az angolok kezdték jobban a mérkőzést, óriási nyomást helyeztek a világbajnoki ezüstérmes horvátokra, akiknek érezhetően nem ízlett az agresszív letámadás. A házigazdák gyorsan járatták a labdát, és többször át tudták játszani a rivális védelmét – Phil Foden például kapufáig jutott –, gólt azonban nem tudtak szerezni. Gareth Southgate szövetségi kapitány együttese húsz perc után visszavett az iramból, a horvátok így kiszabadultak a kapujuk előteréből és a szünetig kiegyenlített játék folyt a pályán, mindkét oldalon komolyabb helyzet és gól nélkül.

A második félidő közepes iramban kezdődött, a labda a horvátoknál volt többet, ám nem tudtak mit kezdeni a visszaálló angolokkal. Aztán kevesebb mint negyedóra után az angolok, némileg váratlanul, egy szép akció végén vezetést szereztek. A találat néhány percre megfogta a horvátokat, Harry Kane növelhette volna a házigazda előnyét, majd „megnyugodtak a kedélyek”. Az angolok ismét visszaálltak, ám hiába birtokolták a labdát a horvátok, lehetőségig csak ritkán jutottak el, így pedig összességében biztosan őrizték meg vezetésüket az angolok és győzelemmel kezdték az Eb-t.

ANGLIA–HORVÁTORSZÁG 1–0 (0–0)London, Wembley Stadion, 22 500 néző. Vezette: Daniele Orsato (Olaszország).ANGLIA: Pickford – Walker, Stones, Mings, Trippier – Rice, Phillips – Mount, Foden (71. perc Rashford), Sterling (92. perc Calvert-Lewin) – Kane (82. perc Bellingham). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.HORVÁTORSZÁG: Livakovics – Vrszaljko, Vida, Caleta-Car, Gvardiol – Modrics, Brozovics (70. perc Vlaszics), Kovacsics (85. perc Paszalics) – Kramarics (70. perc Brekalo), Rebics (78. perc Petkovics), Periszics. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalics.Gól: Raheem Sterling (57. perc).A gól története:57. perc: Kyle Walker a felezővonaltól passzolt előre a jobb oldalon felfutó Kalvin Philipshez, aki szépen befelé cselezett, majd a tizenhatos közepére jó ütemben érkező Raheem Sterling elé tálalt, a Manchester City csatára pedig egy védő szorításában a kapu közepébe lőtt (1–0).