Rajtolt a Dakar rali

A címvédő ausztrál Toby Price (KTM) nyerte az idén először Szaúd-Arábiában lebonyolított Dakar rali első szakaszát a motorosok mezőnyében. A szatmárnémeti Gyenes Emánuel a 49. helyen végzett.

A Dzsidda és Al Wajh közötti 752 km-es táv 319 km-es mért szakaszát 3 óra 19 perc 33 másodperces idővel teljesítette az ausztrál versenyző a második helyen befutó amerikai Ricky Brabec (Honda) és a harmadik helyen érkező osztrák Matthias Walkner (KTM) előtt. Az Autonet Motorcyle Team pilótája, a szatmárnémeti Gyenes Emánuel a 49. helyen ért célba 450 köbcentis KTM motorjával, 57 perccel és 9 másodperccel a győztes után.

A Dakar rali tíz év után költözött Dél-Amerikából Szaúd-Arábiába. A következő öt évben a közel-keleti ország rendezheti a világ leghíresebb tereprali-viadalát.

Az autósoknál meglepetésgyőzelemmel kezdődött a rali: a Minivel versenyző litván Vaidotas Zala nyerte az etapot, több mint két perccel gyorsabban teljesítette a távot, mint a 13-szoros bajnok francia Stéphane Peterhansel. A ralin most debütáló kétszeres Forma–1-es világbajnok Fernando Alonso – akinek a motorkerékpárral ötszörös győztes honfitársa, Marc Coma a navigátora – a 11. helyen ért célba. A tavalyi győztes katari Nászer Száleh el-Attija Toyotája a negyedik lett.

Hétfőn az al-Vadzs és Neom közötti 367 km-es mért szakasz vár a mezőnyre.

A január 17-ig tartó Dakar rali össztávja 7900 km, ebből mintegy 5000 a mért szakasz. A versenyen nem indult az Opel Dakar Team párosa, Szalay Balázs és Bunkoczi László. Az istálló közleménye szerint legutóbb 2010-ben és 2011-ben fordult elő, hogy nem állt rajthoz magyarországi versenyző a Dakaron, azt megelőzően pedig 2001-ben.

Eredmények, Dakar-rali, 1. szakasz, Dzsidda–al-Vadzs, 319 km:

Autósok (71 célba érkező): 1. Vaidotas Zala, Saulius Jurgelenas (litván, Agrorodeo) 3.19:04 óra, 2. Stéphane Peterhansel, Paulo Fiuza (francia, portugál, X-Raid) 2:14 perc hátrány. 3. Carlos Sainz, Lucas Cruz (spanyol, X-Raid) 2:50 p. h.Motorosok (139 célba érkező): 1. Toby Price (ausztrál, KTM) 3.21:33 óra, 2. Ricky Brabec (amerikai, Honda) 5 másodperc hátrány, 3. Matthias Walkner (osztrák, KTM) 40 mp h., …, 49. GYENES EMÁNUEL 57:09 P. H.

Éjszaka ért célba a Szalay Balázs, Bunkoczi László páros a Szaúd-Arábiában rendezett 43. Dakar-rali első szakaszát követően.
Rajthoz áll a Szalay Balázs–Bunkoczi László páros a január 2-án kezdődő Dakar-ralin, amelyet Szaúd-Arábiában rendeznek. Hivatalosan bejelentette a szatmárnémeti Gyenes Emánuel is, hogy ismét indul a motorosok versenyén.
Az autósoknál a Carlos Sainz, Lucas Cruz spanyol duó nyerte meg a pénteken befejeződött, első alkalommal Szaúd-Arábiában rendezett Dakar ralit, a motorosoknál pedig az amerikai Ricky Brabec győzött.
Carlos Sainz nyerte az autósoknál az ötödik szakaszt a Szaúd-Arábiában zajló Dakar ralin csütörtökön, így az összetettben élen álló spanyol pilóta növelte előnyét riválisaival szemben.
Az autósoknál a háromszoros győztes katari Nasszer al-Attijah volt a leggyorsabb hétfőn a Szaúd-Arábiában rendezett Dakar-rali második szakaszán, míg a motorosoknál a spanyol Juan Barreda Bort szakaszgyőzelmével az összetettben is átvette a vezetést.