Pride-menet: a hatóságokhoz fordulnak az eltávolított nő ügyében

Közigazgatási bíróságra kerülhet Ionut Ţene „kinevezése”?

Pride-menet: a hatóságokhoz fordulnak  az eltávolított nő ügyében
Átiratot nyújtanak be a napokban a belügyminisztériumba és a Kolozs megyei prefektúrára, hogy az illetékes szervek vizsgálják meg, a rendőrség milyen mértékben tartotta tiszteletben a törvényes előírásokat, amikor a Menet a normalitásért elnevezésű, az azonos neműek házassága ellen tilatkozó kolozsvári felvonuláson eltávolítottak egy nőt, mivel nem hagyta szó nélkül azt, ami az eseményen elhangzott – közölte Csoma Botond RMDSZ-es és Adrian Dohotaru USR-s képviselő mai közös kolozsvári sajtótájékoztatójukon. Többek között úgy vélték, módosítani vagy legalábbis pontosítani kellene az utcai megmozdulásokra vonatkozó törvényt, hogy ilyen esetekben mi a rendfenntartó erők hatásköre. Csoma Botond ugyanakkor kijelentette: elképzelhető, hogy a kolozsvári Polgármesteri Hivatal kulturális főosztálya élére nemrég versenyvizsga útján kinevezett szélsőséges, nacionalista és kisebbségeléenes nézeteket valló Ionut Ţene miatt a közigazgatási bírósághoz fordul.

„Gratulálok a szervezőknek a szombati kolozsvári Pride-menet megszervezéséért. Remélem, jövőre még többen vesznek majd részt. Ugyanakkor elítélem a kolozsvári önkormányzatot, mivel a város kevésbé központi részén engedélyezte a felvonulást, habár a helyszínnek inkább a belvárosban kellett  volna lennie. Írásos beadványban fordulok a belügyminisztériumhoz és Kolozs megyei prefektúréhoz, hogy vizsgálják ki a csendőrök viselkedését, akik eltávolították az LGBT-elleni menetből Oana Mardaret színésznőt, aki szólni próbált. Ahhoz, hogy ez ne forduljon többet elő, módosítani vagy pontosítani kell a törvényt, és világos intézkedéseket kell meghozni” – nyilatkozta ma Adrian Dohotaru, a Mentsétek meg Romániát (USR) képviselője.

Csoma Botond RMDSZ-es képviselő is egyetértett Dohotaruval, hozzátéve: az Új Jobboldal  tüntetéséről eltávolított Oana Mardare ott hibázott, hogy azt hitte, lehetséges párbeszédet folytatni a jelenlévőkkel.  Az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke szerint a rendőröknek inkább meg kellett volna védeniük Mardaret, hiszen a hölgy egymagában nem jelentett semmilyen veszélyt.

Mivel most parlamenti vakáció van, a két képviselő nem interpellálhat az ügyben, ezért a belügyminisztériumhoz és a prefektusi hivatalhoz fordulnak – közölték mai kolozsvári sajtótájékoztatójukon.

Andra Camelia Cordoştól, az LGBT-menet szervezőjétől – aki szintén jelen volt a sajtóértekezleten – megtudtuk: az LGBT-menet engedélyezése céljából összesen 22 kérvényt iktattak a Polgármesteri Hivatalban, amelyből 21-et elutasítottak.

Közös sajtótájékoztatón értékelték ki a Pride-menetet. (Csoma Botond, Adrian Dohotaru és Andra Camelia Cordoş)

„Bármilyen helyszínt kértünk, azt mondták, más eseményt szerveznek ott. Vajon az új  jobboldal tüntetését miért engedélyezték az ortodox katedrális melletti téren, a kézműves mesterek kiállítása közelében?” – tette fel a kérdést a főszervező, majd kitért arra is, hogy a felvonulás után felkérték a résztvevőket,  saját biztonságuk érdekében ügyeljenek magukra hazafelé menet, s vegyék le magukról az LGBT-tüntetésen viselt fehér trikót.  

Az Új Jobboldal Párt által kibocsátott közleményből megtudtuk: a rendőrség helyesen járt el, amikor eltávolította Oana Mardaret, aki botrányt akart kelteni, és mivel meg akarta zavarni utcai akciójukat, megsértette a nyilvános események szervezésére vonatkozó 60/1991 számú törvény 14-es cikkelyének előírásait. Mardaret a 60/1991 számú törvény 13-as szakaszának megsértésével is vádolják, mivel megakadályozta az utcai tüntetés normális lebonyolítását, cselekedete nem egyéb színjátéknál, továbbá azzal indokolható, hogy a homoszexuális közösség áldozatként akarja feltüntetni magát.

A sajtótájékoztatón Csoma Botond azt is elmondta: fontolgatja, hogy a közigazgatási bírósághoz fordul az Új Jobboldal Pártja közismert szimpatizánsának, Ioan Ţenének a Polgármesteri Hivatal kulturális főosztályának vezetőjévé való kinevezése kapcsán. „Áthidalhatatlan a Ioan Ţene által rendszeresen hangoztatott fasiszta elvek és új tisztsége közötti távolság. Sajnos, nincs joggyakorlat, amiből ki lehetne indulni. Hogyan lehetséges az, hogy reggel nyolc órától délután négyig a polgármesteri hivatalban irodavezető, majd délután négy órától kezdődően kisebbségellenes uszítást folytat?” – tette fel a kérdést Csoma Botond. Román újságírói kérdésre, miszerint az RMDSZ-nek azért nem felel meg Tene kinevezése, mert a magyar vonatkozású kulturális projektek támogatására kevesebb pénz jut, Csoma azt válaszolta: fennáll ennek a veszélye, de az RMDSZ-t nem annyira a probléma anyagi, hanem erkölcsi, kisebbségellenes vetülete érinti.