Pjongcsang 2018: Liu Shaolin Sándor ötödik lett 1500 méteren

Liu Shaolin Sándor ötödik lett a rövidpályás gyorskorcsolyázók 1500 méteres számában a phjongcshangi téli olimpia első, szombati versenynapján.

Ezzel folytatódott a magyarok pontszerző sorozata a téli játékokon, ugyanis ebben a sportágban 2006 óta minden alkalommal volt legalább egy legjobb hat közötti eredmény. Szocsinál máris eredményesebb a magyar csapat, mivel négy éve egy hatodik helyet ért el a női váltó révén.

Ugyanebben a számban Liu Shaoangot kizárták az elődöntőben, így a 20. helyen végzett, míg a selejtezőben búcsúzott Burján Csaba 30. lett. A további magyar érdekeltségű futamok közül a női 500 méter selejtezőjéből Jászapáti Petra és Keszler Andrea is továbbjutott, még ha nem is egyszerű módon. A Heidum Bernadett-tel és Bácskai Sára Lucával kiegészülő női váltó pedig a sokkal esélyesebb dél-koreai és kanadai négyes mögött futamában harmadik lett, így a "kisdöntőben" szerepelhet majd.

Az 500 méteren két éve világbajnok Liu Shaolin a selejtezőben magabiztosan győzött, de az elődöntőben saját bevallása szerint hibázott, emiatt akadt össze az amerikai John-Henry Kruegerrel, akit viszont szabálytalannak láttak a bírók, így az MTK gyorskorcsolyázóját a fináléba juttatták. A nem mindennapi kilencfős futamban már taktikusan versenyzett, apránként tört előre, végül az érmes reményektől az fosztotta meg, hogy ütközött a címvédő kanadai Charles Hamelinnel, így visszaesett a nyolcadik helyre. Később még ketten kicsúsztak, Hamelint pedig visszaelőzte, így végül ötödikként ért célba.

„Nagyon sokan voltunk, még nem is versenyeztem kilencfős futamban. Nem úgy mentem fel, hogy megnyerem a futamot, de jól vettem észre az előzési pontokat. A végén szerencsétlen voltam, hogy összeütköztem Hamelinnel, de így is nagyon pozitív ez az ötödik hely. Ez a legrosszabb távom, az élet ma nem akarta, hogy érmes legyek” – mondta a láthatóan elégedett Liu Shaolin.

Liu Shaoang saját maga és bátyja szerint is „túlizgulta” olimpiai bemutatkozását, de megígérte, hogy a következő versenynapokon még megmutatja, mit tud.

A női váltó nem sok reményt fűzhetett a továbbjutáshoz a dél-koreaiak és a kanadaiak árnyékában, ez még úgy is realizálódott, hogy előbbi négyes elesett a futam első felében. A hazai staféta a bukás ellenére utolérte a másik három csapatot, majd a futamot is megnyerte. A magyarok végül a szintén eleső oroszok mögött lettek harmadikak.

„A dél-koreaiakat nem lehet megverni. Úgy értek el 4:06 perces időt, hogy egyszer estek. Nem vagyok hajlandó búslakodni, mert mi nem hibáztunk” – mondta Keszler, akihez hasonlóan a társai sem voltak csalódottak.

A női 500 méter selejtezője magyar szempontból izgalmasan és pozitívan alakult. Keszler elsőre beragadt a rajtnál, de elesett és elsodorta brit riválisát még az első kanyar előtt, így új startot rendeltek el. A 28 éves tatabányai versenyző másodjára már jobban indult, ráadásul a mögötte lévő két versenyző bukott a futam során, így könnyedén továbblépett. Jászapáti Petra pedig ugyan elesett egy kanyarban, de éppen akkor mögötte szintén összeakadt brit és orosz ellenfele, azaz hárman egyszerre landoltak a védőpalánkban. Az esés utáni felállás a magyar versenyzőnek sikerült a leggyorsabban, így megszerezte a továbbjutást érő második helyet.

A rövidpályás gyorskorcsolya küzdelmei kedden folytatódnak a férfi 5000 méteres váltó elődöntőjével, a férfi 1000 méter selejtezőjével és a női 500 méter végcsatározásaival.

A magyar színekben versenyző Krueger John-Henry ezüstérmet nyert 1000 méteren a lengyelországi Gdanskban rendezett rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon, míg Liu Shaoang negyedik lett.