Pjongcsang 2018 : A téli olimpia nulladik napja

Pjongcsang 2018 : A téli olimpia nulladik napja
A dél-koreai téli ötkarikás játékok első eseményeit és az olimpiával kapcsolatos más érdekességeket foglaljuk össze.

Nagy Konrád viszi a magyar zászlót

A gyorskorcsolyázó Nagy Konrád viszi a magyar zászlót a pjongcsangi téli olimpia pénteki nyitóünnepségén.

Legutóbb a 2002-es, Salt Lake City-i játékokon érte nagypályás gyorskorcsolyázót az a megtiszteltetés, hogy a magyar csapat első, lobogót tartó embereként vonulhatott a stadionba a nyitóceremónián. Akkor Egyed Krisztina vitte a piros-fehér-zöld zászlót, azóta kétszer rövidpályás gyorskorcsolyázóra, egyszer műkorcsolyázóra esett a választás.

A 25 éves, egyetemi világbajnok Nagy Konrád másodszor szerepelhet olimpián, Szocsiban 26. lett 1500 méteren, idén viszont kedvenc távja mellett 1000 méteren is indulási jogot szerzett.

Az éremesélyes rövidpályás gyorskorcsolyázók szóba sem kerülhettek zászlóvivőként, mivel másnap az első hivatalos versenynapon már szerepelnek, így számukra nem lett volna szerencsés részt venni az általában legalább három órán át tartó megnyitón, amelyre várhatóan dermesztő hidegben kerül sor. Ráadásul később kiderült, éppen akkorra kaptak edzéslehetőséget, így végül azok sem vesznek részt az eseményen közülük, akik szombaton nem lépnek jégre.

Románia zászlóvivője a biatlonista Petru Marius Ungureanu lesz, Szocsiban még a szintén sílövő Tófalvi Éva vitte a trikolórt. Utóbbi 39 esztendősen hatodik olimpiájára készül.

A XXIII. téli olimpia nyitóünnepsége közép-európai idő szerint pénteken 13 órakor kezdődik.

Az AP két magyar ezüstérmet jósol Pjongcsangra

Az AP amerikai hírügynökség jóslata szerint Magyarország Liu Shaolin Sándor révén két ezüstérmet nyer a pénteken kezdődő pjongcsangi téli olimpián.

Az AP szerdán a játékok minden számában közölte, kiket vár a dobogós helyekre. A hírügynökség munkatársai szerint az 500 méteren világbajnok idősebbik Liu testvér ezen a távon és 1000 méteren lesz második.

A múlt héten egy amerikai sportadatelemző cég, a Gracenote közölte előrejelzéseit, s szintén két magyar dobogós szereplést prognosztizált, ám várakozásai némileg eltérnek az AP-étől. Liu Shaolin Sándort ugyan 500 méteren szintén dobogóra várja, annak is a második fokára, ám szerinte 1000 méteren nem ő, hanem öccse, Liu Shaoang lesz érmes, s bronzot vehet át. A magyarok ezzel a 23. helyet szereznék meg az éremtáblázaton az amerikai cég szerint.

A téli olimpiák történetében a magyarok eddig összesen hat érmet szereztek. Az 1948-as St. Moritz-i játékokon a Kékesy Andrea, Király Ede műkorcsolyapáros, valamint 1980-ban Lake Placidben a Regőczy Krisztina, Sallay András jégtánckettős lett ezüstérmes.

Az 1932-es Lake Placid-i és az 1936-os garmisch-partenkirchen-i játékokon a Rotter Emília, Szollás László műkorcsolyapáros, míg az 1952-es oslói és az 1956-os Cortina d'Ampezzo-i olimpián a Nagy László, Nagy Marianna műkorcsolyapáros szerzett bronzérmet.

Románia egyetlen téli ötkarikás érmet tudhat magának, 1968-ban Grenoble-ban a Ion Panţuru, Nicolae Neagoe bob kettős bronzérmet szerzett.

Telt házas curlinggel megkezdődtek a versenyek

A curlingesek vegyespáros küzdelmeivel csütörtökön helyi idő szerint reggel 9 órakor megkezdődtek a pjongcsangi téli olimpia versenyei.

Az ötkarikás programban most debütáló szám nyolc csapatának képviselőit telt ház, 3500 néző fogadta. Az egy időben kezdődött négy meccs közül az első hivatalos végeredményt az Egyesült Államok–Olimpiai Sportolók Oroszországból találkozó szolgáltatta, a tengerentúliak 9–3-ra nyertek hét end után.

Azt nem lehet mondani, hogy lázas szurkolás zajlott volna, de egy-egy jó megoldást nagy tapssal jutalmazott a közönség, kiváltképpen, ha a hazai duó valamely tagja hajtotta végre. A dél-koreaiak végül 9–4-re győzték le a finneket. A házigazda meccse szintén hét end alatt dőlt el, amely után félig kiürült a csarnok, a nyitóforduló két izgalmasan alakuló párharcának utolsó felvonását már jóval kevesebben tekintették meg.

A norvég–kanadai meccsen úgy nyert 9–6-ra az európai kettős, hogy a tengerentúliak női tagja, Kaitlyn Lawes az egyenlítésért indíthatta el az utolsó követ, de túl szélesen próbálta azt középre kanyarítani, így a rivális két köve is beljebb maradt a célterületen. A svájci–kínai párharcban nyolc end sem volt elég a döntéshez, a ráadásban végül a világbajnoki címvédő európai csapat kerekedett felül, így 7–5-ös győzelmet aratott.

A vegyespáros szabályai nagyban különböznek a csapat curlingtől. Ebben nem négy-, hanem kétfős csapatok játszanak egymás ellen, ráadásul nem tíz, hanem csak nyolc endből állnak a mérkőzések. Csapatonként csak öt eldobott, valamint egy-egy előre felhelyezett kővel játsszák a játékot. A dobó sorrend pedig úgy néz ki, hogy az egyik játékos indítja az első és utolsó, a másik játékos pedig a középső három követ. Ezt a pozíciót játékrészenként lehetősége van cserélni a csapatoknak.

Ebben a számban 2013-ban és 2015-ben világbajnok lett a Palancsa Dorottya, Kiss Zsolt kettős, amely viszont az elmúlt két vb alapján nem szerzett kvótát a dél-koreai játékokra.

Csütörtökön még egy fordulót rendeztek, és a férfi síugrók normálsáncos selejtezőjével Pjongcsangban a havas sportok helyszínén is megkezdődtek a versenyek.

Fehér tigris a kabalafigura

Szuhorangnak nevezték el a pénteken kezdődő pjongcshangi téli olimpia kabalafiguráját; a fehér tigris helyét a paralimpián a Bandabi nevű ázsiai fekete medve veszi majd át (a képen).

Az ötkarikás játékok kabaláit 2016 nyarán ismerhette meg a közvélemény. A figurákat pályázat útján választották ki még 2014-ben, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2016-ban adta áldását a győztes pályaművekre.

A fehér tigris a koreai mitológia fontos része, az igazság, az erő és az oltalmazás megtestesítője. Szent állatként tisztelik, a kabalafigura neve, Szuhorang, a koreai védelem és tigris szavak összetételéből jött létre.

Bandabi a paralimpia kabalája lesz, a medve a bátorságot és az akaraterőt testesíti meg. Nevének első fele az állat hasán látható félholdra utal, míg második fele a játékok megünneplésére emlékeztet.