Piknikezők népes tábora a szentbenedeki Kornis-kastély udvarán

Szombaton a gyalui Rákóczy–Bánffy-kastély tárja ki kapuit

Piknikezők népes tábora a szentbenedeki Kornis-kastély udvarán
Kolozs megyéből a szentbene­deki Kornis- és a gyalui Rákóczy–Bánffy-kastély vesz részt a Kastély Erdélyben Koalíció által szervezett nyitott kastélyok hetén. A szövetséghez jelenleg 30 erdélyi kastély és kúria tulajdonosa csatlakozott, a rendezvény célja: itthon is megnyitni a magánkézben lévő történelmi műemlékek, kastélyok, kúriák kapuit a nagyközönség előtt. A Déstől 5 km-re fekvő Szentbenedeken már tegnap, csütörtökön nagy volt a sürgés-forgás, közel 500 résztvevőt számláltak a szervezők, köztük nagyon sok gyerek, a cserkészfoglalkozások igencsak népszerűnek bizonyultak. Az érdeklődők „első kézből” szerezhettek információt a nagy múltú épületegyüttesről: a kastélylátogatást Géher Ferenc, a Kornis grófok leszármazottja vezette. Gyalura szombaton, május 26-án várják a piknikezőket. A programban: kézműves foglalkozások, mesemondás, vásár, családi batyus piknik. Ezúttal sem marad el a kastélylátogatás a Korzo Egyesület vezetésével.

Ökumenikus istentisztelettel indult a szentbenedeki piknik, a gyülekezőkhöz Antal Enikő szamosújvári református segédlelkész és a dési ferences szerzetes, Hugó testvér szólt. Az eseményen jelen volt az Örökségünk őrei mozgalom Kolozs megyei győztes csapata, a szamosújvári diákok a szentbenedeki Kornis-kastélyt fogadták örökbe. A lelkes fiatalokat felkészítőjük, Székely Melinda magyartanár mutatta be. Tudósítónktól, Lukács Évától megtudtuk: a kastélypark vendégei közt üdvözölhették a 92 éves Jánosi Sándort, a dési iskola egykori magyartanárát is, aki szintén nagy segítségükre volt az „örökbefogadóknak”.

A pikniken részt vett Vákár István és Marius Mînzat a megyei tanács RMDSZ-es és liberális alelnöke. Dora Muncean (PSD) Dés alpolgármestere lapunknak elmondta: a szentbenedeki Kornis-kastély fontos turisztikai célpont, amelyet népszerűsíteni kell, mindenkinek érdeke tehát, hogy ez az épületegyüttes ne váljon az enyészetté.

A meghirdetett műsornak megfelelően számos gyermekprogram várta délelőtt a kicsiket, akik szép számmal részt is vettek valamennyin. A tárlaton a szentbenedeki kastély fénykorát felidéző fényképeket, a Kornis grófok családjáról fennmaradt fotókat, valamint a kastély ihlette gyermekrajzokat állították ki. A rendezvény egyik fénypontjának a kastélylátogatás számított, amelyet az utolsó tulajdonos, Kornis Gabriella grófnő fia, a Budapesten élő Géher Ferenc vezetett. 

A kastély 1602-ben került a Kornisok birtokába, akik a második világháborúig lakták a kastélyt, majd 1944 után menekülniük kellett. A gazdátlanul maradt szentbenedeki kastély sem kerülte el sorsát, a helybéliek kifosztották, felgyújtották. Az államosítás után egyik részében iskola működött. Állaga fokozatosan romlott, felismerhetetlen állapotban került vissza 2006-ban a család tulajdonába. Kálváriája még ekkor sem ért véget: 2016-ban a bejárat melletti két unikornisszobor egyikét ismeretlen tettesek ledöntötték, a kőszobrokat végül sikerült biztonságba helyezni.

Géher Ferenc a Szabadság tudósítójának elmondta: nagyon aggódik a kastély miatt, elsődleges cél megállítani állapotának további romlását, biztosítani őrzését. Amint arról korábbban tudósítottunk, szakemberek is visszaigazolták, hogy van remény az épületegyüttes bizonyos részeinek a rehabilitálására – a keleti bástyáról, a kaputoronyról és az új kastélyról van szó. Géher Ferenc elmondta: azt szeretné, hogy a kastély, amennyiben sikerül megmenteni, kulturális és ifjúsági központként szolgáljon, cserkészek otthonává váljon.

Lapzártakor még javában tartott a batyus piknik. A népviseleti szépségverseny eredményhirdetése még váratott magára, a főzőversenyről annyit megtudtunk: a válaszútiak győztek. A jó hangulathoz nagymértékben hozzájárult a dési Rezeda népzenei együttes fellépése. (-y,-a) 

 

A piknik egyik programpontja a főzőverseny volt (Luidort Péter felvétele)