Pénzügyi békéltetéseket szorgalmaz a CSALB

Pénzügyi békéltetéseket szorgalmaz a CSALB
A lakosság többségének tudomása sincs a Vitás Bankügyek Alternatív Megoldó-központjáról (CSALB), amelynek hivatása közvetítéses tárgyalással, per elkerülésével oldani meg a bankok és a magánszemély ügyfelek közötti konfliktusokat.

Országos kampánya keretében tegnap a Kolozsvári Polgármesteri Hivatalban mutatkozott be a sajtónak az intézmény. Dan Tarcea alpolgármester fontosnak nevezte a szolgáltatást, amely egybevág a kolozsvári önkormányzat szándékával: az életminőség javításával. Luminiţa Malanciuc, a CSALB Koordinációs Testületének elnöke, Alexadru Păunescu testületi tag és Liviu Fenoghen CSALB-igazgató elmondták, hogy 2016 márciusa óta működnek, és munkájuk nagy jövő elé néz, mert a felmerülő vitás kérdéseket gyorsan, ingyenesen oldják meg, úgy, hogy mindkét fél érdekét az elfogadható kompromisszum érvényesítése. Kétféle eljárást alkalmaznak: a megoldásjavaslatot, amit az érintettek 15 nap alatt fogadhatnak el vagy utasíthatnak vissza, illetve a kötelező megoldást, amely egyszerűbb a bírósági ítéletnél, de a felek nem bújhatnak ki alóla, és 90 napon belül kell megszületnie. A kérdéseket szakértő békéltetők bevonásával kezelik. Az érintett fogyasztóknak nem kell elutazniuk a fővárosba, mert jelezhetik panaszukat a következő elérhetőségek révén: 021-9414, office@csalb.ro, és tájékozódhatnak a www.csalb.ro honlapról is.

A szolgáltatás iránt növekvő az érdeklődés: tavaly 505 esetet jegyeztek, az idén eddig már 507-et. A legtöbbet Bukarestből és Ilfov megyéből, Kolozs megyében alig 5 esetet (1%-ot). Camelia Popa és Mihai Tănăsescu békéltetők saját tapasztalataikból idéztek fel néhány esetet. Valamennyiben az volt közös, hogy senkinek sem kellett akár hét évig is elhúzódó pereskedésre kényszerülnie, a hozzájuk fordulók 90%-nál elégedettséget szült a békés rendezés, és a bankoknak is érdeke az időnyerés, illetve a piaci imázs megvédése – mondták az CSALB képviselői.