Pásztor Gyöngyi: Nem Kolozsvár és Szászfenes egyesülése a megoldás

Pásztor Gyöngyi: Nem Kolozsvár és Szászfenes egyesülése a megoldás
Kolozsvár és Szászfenes egyesülését, egyetlen közigazgatási egység létrehozását javasolja a Szászfenesen Élek Egyesület (ATIF) nevű civil szervezet. A múlt héten közzétett Szászfenesi kiáltványban a Kolozsvárral határos községközpont gondjait sorjázzák, és felszólítják a politikusokat, az önkormányzatok képviselőit, találjanak megoldást a két település egyesülésére, ez mind Kolozsvár, mind pedig Szászfenes számára előnyös volna – vélekednek. Pásztor Gyöngyi szociológus, a Babes-Bolyai Tudományegyetem oktatója a Szabadságnak nyilatkozva úgy vélekedett: a kiáltvány nyomásgyakorlásnak ugyan jó, és szükséges is, de nem a két település egyesülése a szakszerű megoldás. Meglátása szerint sem Kolozsvárnak, sem Szászfenesnek nem érdeke egyetlen közigazgatási egységbe tartozni.

. A kezdeményezők elképzelése szerint a két település egyesülésével Szászfenes minden problémája egyik napról a másikra megoldódna - ez sajnos messze nem így van – magyarázta a szakember.

- Szászfenes Kolozsvár alvó városává nőtte ki magát, tizenvalahány év alatt megsokszorozódott lakossága, a statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint 32 ezren élnek a községben (Szászfenes községközpont mellett Kolozstótfalu és Magyarlóna is a község része – szerk. megj.) Ez a szám folyton változik, napról napra nő. Ha idevesszük azokat is, akiknek hivatalos státusa nem megoldott, olyan 30-40 ezer körüli lehet ma a lakosságszám.

Ezt az erőteljes népességnövekedését egyáltalán nem látták előre az önkormányzati vezetők, ilyenformán semmit sem tettek annak érdekében, hogy ez a folyamat kiegyensúlyozottan menjen végbe, hogy Szászfenes település infrastrukturálisan megfelelően ellátott legyen. Ezért most az önkormányzat olyan helyzetben találja magát, amelyet nem tud kezelni – értékelte a helyzetet a szociológus.

Tekintettel erre a helyzetre Pásztor Gyöngyi úgy véli, Kolozsvárnak sokkal több hátránya származna az egyesülésből, mint előnye.

- Egyáltalán nem hiszem, hogy Kolozsvár szívesen magára vállalná ennek az egyesülésnek az adminisztratív terhét, nem is biztos ugyanakkor, hogy a város adminisztratív kapacitása megoldást tud találni a szomszédos település súlyos gondjaira. Szászfenesen harminc valahány ezer ember lakik sűrűn beépített területen, ahol nem csak a távolsági kritériumokat, de szinte semmilyen urbanisztikai szabályt nem tartanak be, nincs megfelelő úthálózat, vízhálózat, mindez pedig folyamatos problémákat generál. Ezeknek jelentős részét meg lehetett volna előzni, nem utólag megoldást keresni – mondta.

Véleménye szerint Kolozsvárnak még akkor sem lenne előnyös Szászfenes „bekebelezése”, ha gazdasági szempontból a város kétségtelenül nyerne, hiszen ez további adófizető polgárokat jelentene.

- Kolozsvár sokat veszített azzal, hogy lakói ilyen nagy számban - és velük együtt több vállalkozás is - kiköltözött Fenesre, ezáltal komoly adóbevételektől esett el. Ennek ellenére azt gondolom, hogy a Szászfenessel való egyesüléssel olyan problémákat „importálna”, amelyeket a megnövekedett adóbevételek sem kompenzálnának.

Azt kell látnunk, hogy sem Európában, sem Romániában nem jellemző a települési viszonyokra az összeolvadás, vagyis hogy a nagyobb települések bekebelezik a körülöttük lévő kis településeket. Nem ez a tendencia, még akkor sem, ha máshol is azt látjuk, hogy a városok lakossága csökken az elővárosok javára.

A megoldás valóban nem a települések egységesítése, hanem egy új adminisztratív egység létrehozása, és ez a metropolis övezet. Ilyenformán mind Kolozsvár, mind Szászfenes egy nagyobb adminisztratív egységbe tartoznának. Szászfenes anyagilag jól járt az elmúlt években, jelentősen megnőtt a bevétele, de adminisztratív kapacitása nem tartott lépést a település növekedésével. Ezzel szemben Kolozsvár, a nagyváros költségvetése nem nőtt olyan arányban, mint Szászfenesen, de az adminisztráció lépést tartott a város növekedésével. Ha ez a kettő összeadódik, akkor lehet nagyobb léptékű, akár EU-s finanszírozású projektekben gondolkozni. Az EU a metropolisz övezetet elfogadja, mint adminisztratív egységet, téves az a feltételezést, hogy ebben a felállásban nem lehetne pályázni.

Ilyenformán érné meg Szászfenesnek is a „közösködés”, annak ugyanis kicsi a valószínűsége, hogy a fenesi önkormányzat saját maga felszámolásáról döntsön. Még akkor sem, ha Kolozsvár adminisztratív kapacitása könnyíthetné különböző urbanisztikai problémák megoldását – magyarázta.

A szászfenesi civil kezdeményezést illetően elmondta: e mögött vélhetően az ottlakók elkeseredése húzódik, akik a szászfenesi áldatlan állapotok ellen tiltakozva javasolják az összeolvadást, mint megoldást.

- Szászfenes folyamatosan növekszik, az ottlakók pedig már rég jelzik, hogy óriási problémák vannak, ennek ellenére nem úgy tűnik, hogy az önkormányzat hatékonyabb, szigorúbb területfejlesztési tervvel állna elő, ugyanazok a vadkapitalista szabályok működnek, mint korábban.

Mindenképpen üdvözlendő gesztus ez még akkor is, ha személy szerint úgy gondolom, hogy a szakszerű megoldás máshol keresendő, nem a két település összeolvasztásában. Nyomásgyakorlásra szükség van, fontos, hogy az ottlakók jelezzék a politikai képviselet és a helyi adminisztráció fele a problémákat és megpróbáljanak nyomást gyakorolni a helyzet valamiféle rendezése érdekében – tette hozzá.