Osztrák-román nyilatkozat a schengeni csatlakozásról

Osztrák-román nyilatkozat a schengeni  csatlakozásról
Marius Budăi munkaügyi miniszter és osztrák hivatali kollégája, Johannes Rauch Brüsszelben közös nyilatkozatot írt alá arról, hogy Románia az európai közösség része, ezért a schengeni térség részévé kell válnia – tájékoztatott az Agerpres hírügynökség. A Schengen-csatlakozás kérdése szerepel Klaus Iohannis szerdai bulgáriai hivatalos látogatásán is. Ugyanakkor az államfők aláírnak egy nyilatkozatot, amely stratégiai partnerségi szintre emeli a Románia és Bulgária közötti kétoldalú együttműködést.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az osztrák-román közös nyilatkozatot Marius Budăi ismertette a Facebook-oldalán. A bejegyzése szerint Johannes Rauch álláspontját támogatja Werner Kogler kancellárhelyettes, az Osztrák Zöld Párt elnöke is.

A közös nyilatkozat szerint a felek egyetértenek abban, hogy Ausztriában javítani kell a romániai munkavállalók munkakörülményeit, de különösen az állandó idős- és beteggondozókét. Rámutatnak arra, hogy Románia schengeni csatlakozása az egész osztrák gazdaságnak kedvezne, mert csökkentené azt az időt, amit a romániai vendégmunkásoknak a határon kell eltölteniük.

A nyilatkozat emlékeztet arra, hogy Ausztriában családok ezrei számítanak nap, mint nap a Romániából és más közép- és kelet-európai országokból érkező állandó idős- és beteggondozók támogatására.

„A 30 000 állandó gondozó nélkül lehetetlen lenne a segítségre szoruló emberek minőségi ellátása Ausztriában” – olvasható a dokumentumban. 

Klaus Iohannis szerdán Bulgáriába tesz hivatalos látogatást Rumen Radev államfő meghívására. A két elnök megbeszélést folytat országuk Schengen-csatlakozásáról, és román-bolgár stratégiai partnerségi megállapodást írnak alá.

Az Államelnöki Hivatal keddi közleménye szerint a látogatás megerősíti a két ország együttműködését mind kétoldalú, mind nemzetközi szinten, ami az Ukrajnában zajló háború okozta biztonsági kihívások miatt is nagyon fontos. 

A nyilatkozat előirányozza a kétoldalú politikai párbeszéd elmélyítését, a kereskedelem és a határokon átnyúló együttműködés ösztönzését, a két ország közötti összeköttetés és infrastruktúra javítását, az energiabiztonság garantálását, a zöldenergia termelésére, valamint a Duna-régió fejlesztésére irányuló projektek előmozdítását. A dokumentum az európai ügyekben való együttműködést, valamint a védelem és a biztonság területén való megerősített együttműködést is szorgalmazza, ami az Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja által okozott számos nehézség miatt fontos. Kijev további támogatása, a NATO keleti szárnyának megerősítése és a fekete-tengeri térség biztonságos környezetének helyreállítása szintén a közös célok között szerepel.

Iohannis és bolgár hivatali kollégája megvitatják a schengeni csatlakozás közös célját is, és újólag megerősítik szilárd elhatározásukat, hogy a pozitív döntés még ebben az évben megszülessen – olvasható a közleményben.

 

Kép: Johannes Rauch és Marius Budăi munkaügyi miniszterek Brüsszelben

Facebook