Ősbemutató és világpremier Szarajevóban: rommagyar dokfilm és Hat hét a nyílt örökbefogadásról

Ősbemutató és világpremier Szarajevóban: rommagyar dokfilm és Hat hét a nyílt örökbefogadásról
Egy híján tucatnyi magyar filmnek szurkolhatunk az augusztus 12-én kezdődő Szarajevói Filmfesztiválon. Ott lesz az ősbemutatója Püsök Botond első egészestés filmjének és a világpremierje Szakonyi Noémi Veronika Hat hét című filmjének.

Visszatér Szarajevóba Püsök Botond és a Too Close: a 85 perces dokumentumfilm ősbemutatója a fesztivál dokumentumfilmes versenyében lesz, miután tavaly augusztusban a szarajevói CineLink Work in Progress fórumon mutatkozott be. A román–magyar koprodukcióban készült alkotás főszereplője, Andrea egyedülálló anya, aki megpróbálja újra felépíteni az életét egy tragédia után: kilencéves kislányát annak mostohaapja szexuálisan bántalmazta, és a bíróság sem szolgáltat igazságot az ügyben. Püsök 2017 óta forgatott, ez az első egészestés alkotása. A film vágója Bacskai Brigitta, vezető producere Irina Malcea (Luna Film).

A dokumentumfilmes versenyben lesz még egy magyar ősbemutató: Kálmán Mátyás Fortuna vendégei című dokumentumfilmje magyar–horvát koprodukcióban készült, és egy idősödő házaspárról mesél – amikor az addig mélyszegénységben élő Anikó és Laci nyernek a lottón, fejest ugranak egy általuk luxusnak érzett életformába, majd lassacskán rádöbbennek, hogy az anyagi jólét átalakítja a kapcsolatukat.

Nemes Anna Eszter Beauty of the Beast című testépítős dokumentumfilmje – a Szelíd „előzményfilmje” – regionális bemutatóként érkezik a 22 filmes mezőnybe, és akad itt még egy kisebbségi koprodukció: Farah Hasanbegović Rebra (Ribs) című filmje, amely bosznia-hercegovinai, magyar, belga és portugál együttműködés eredménye.

A fesztivál nagyjátékfilmes versenyprogramjának 8 filmje között találjuk Szakonyi Noémi Veronika rendezését: a Hat hét világpremierje lesz Szarajevóban. A nyílt örökbefogadás témáját feldolgozó alkotás a Szarajevó Szíve fődíjért is versenybe száll a régió legizgalmasabb új filmjeivel együtt. A Hat hét egy érettségi előtt álló, nehéz anyagi körülmények között élő tinédzser lány történetét dolgozza fel, aki, miután teherbe esik, úgy dönt, örökbe adja kislányát egy hosszú évek óta várakozó párnak. Bár a lány eleinte úgy érzi, profi asztaliteniszező karrierje érdekében a legjobb döntést hozta, a szülés után elbizonytalanodik. A jogszabály alapján mindössze hat hét áll rendelkezésére arra, hogy meggondolja magát, amely az örökbeadó és -fogadó szülőknek is érzelmileg rendkívül megterhelő időszak.

A tájékoztatás szerint az alkotók eleinte dokumentumfilmben szerették volna feldolgozni a témát, végül a valós eseményeken alapuló történetet dramatizálták. A Nemzeti Filmintézet közleménye idézi Szakonyi Noémi Veronika rendezőt, aki elmondta, hogy elsőre nem volt számukra egyértelmű, melyik oldalról mutassák be az örökbeadás folyamatát. „A beszélgetéseink során arra jutottunk, hogy az életet adó anyákról esik a legkevesebbszer szó, ők a leginkább alulreprezentáltak. Gyakran stigmatizálják őket, ezért inkább láthatatlanok maradnak, és kevés segítséget kapnak” – tette hozzá a rendező.

A Hat hét főszerepét Román Katalin alakítja, a főszereplő mellett a film további szerepeiben Balsai Móni, Mészáros András, Járó Zsuzsa, Szczaurski Lana, Takács Kati és Györgyi Anna is látható. A film rendezőjének állandó alkotótársa Vincze Máté Artur, akivel Almási Tamás dokumentumfilm-rendező osztályában közösen végeztek a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A forgatókönyvet az alkotópáros Daoud Dániel forgatókönyvíróval közösen írta. Az alkotás producere Romwalter Judit, akivel a rendező korábban a Fényképezte Zsigmond Vilmos című dokumentumfilmet készítette közösen. A film operatőre Dévényi Zoltán, vágója Hargittai László és Vághy Anna, jelmeztervezője Szlávik Juli, zeneszerzője Sperling Andor, hangmestere Tőzsér Attila, látványtervezője Valcz Gábor.

A rövidfilmes mezőny 10 filmjéből három magyar vonatkozású: Vermes Dorka Alba vulva című 16 perces filmjének itt lesz a nemzetközi premierje, Turai Balázs negyedórás, magyar–román koprodukcióban készült Amokjának a regionális bemutatója. A szlovén Matjaž Ivanišin rendezőként és forgatókönyvíróként is jegyzi a Tako se je končalo poletje (That’s How the Summer Ended) című, magyar és olasz részvétellel készült rövidfilmjét.

Három magyar rövidfilm került be a diákfilmes válogatásba is: Nagy Kálmán Az utca másik vége, Szelestey Bianka Hajszálrepedés és Fábián Nikolett Nyugvó köd.

A 28. Szarajevói Filmfesztivál augusztus 12–19. között zajlik. A régió legnagyobb fesztiváljának vetítésein több mint 100 ezer néző vesz részt, szakmai programjai világsztárokat és a térség élvonalbeli filmeseit látják vendégül. (MTI, Filmtett.ro, NFI)

(Borítóképen jelenet a filmből /balról jobbra/: Mészáros András, Balsai Mónika, Takács Katalin, Román Katalin)