Öreg kutya 3.

Öreg kutya 3.
Kutyáink, sajnos, kevesebbet élnek, mint mi. Az öregedés a test leépülésének folyamata. Habár komoly fiziológiai változásokon megy át az öregedő ebek szervezete, ezeket nem kell föltétlenül betegségnek tekinteni, hanem a korosodás velejáróinak. Ha tisztában vagyunk ezekkel a változásokkal, sikeresen hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy kedvencünk élvezze a még hátramaradt napjait.

Akár az emberek, a kutyák is rengeteg jelét mutatják a vénülésnek. Az első és legszembetűnőbb jel az őszülés, azaz a deresedés. Általában a pofatájékon jelentkezik, és a fekete szőrű kutyáknál hoz látványos változást. Az idő múlásával a deresedés kiterjed az állat egész testére. Emellett kutyáink elvesztik rugalmasságukat, a reflexeik lassulnak, már nem járnak olyan gyorsan, mint eddig. Inkább választják séta közben azt, hogy a gazdi mellett bandukolnak, semmint az ész nélküli rohanást, továbbá hosszabb ideig szunyókálnak a jó melegben. Az állat aktivitásának csökkenése hosszabb alvási periódushoz vezethet. Ehhez gyakran hangos horkolás társul. Az aktivitás csökkenését a látás, a hallás, a szaglás gyengülése, valamint a koncentrációs képesség hanyatlása okozza.

Az öregedés a sejteknél is fontos változásokat idéz elő. Meg kell értenünk, hogy ezek a folyamatok hosszasak, nem egyik napról a másikra következnek be. Módosul a szervezet sejtjeinek megújulása, ez pedig a különböző szövetek leépüléséhez vezet. Egyúttal a sejtek száma és mérete csökken. Gyengül a sejtek tápanyag-, valamint oxigénfelvevő, energiaképző szerepe. A szervezet harmonikus működését a sejtekben történő enzimaktivitás határozza meg. A sejtekben bekövetkezett változások az enzimaktivitás változásához vezetnek. Így a sejtek által alkotott szövetek funkciói is megváltoznak, hanyatlanak. Ezeknek a folyamatoknak a következménye a szív, a vese, az emésztés, valamint anyagcsere működésének tartós csökkenéséhez vezethet. Bizonyos szerveknél, például a vesénél a működési kapacitás akár 50 százalékkal is csökkenhet.

Az öregedés gyorsasága általában függ az állat méretétől és súlyától. A nagytestű kutyák korábban, a kistestűek később lépnek be az öregkorba. Ahogy az embernél a ráncosodás következik be, úgy a kutyáknál is változik a bőr rugalmassága. Ahogy fentebb is említettem, az őszülést az állat esetében a deresedés jelenti. Ugyanakkor a kutyák szőre ritkul, izomzatuk sorvad, a látásuk gyengül. A fogazatuk kopása maximálissá válik. Ilyenkor az állat sokkal érzékenyebben reagál a fogkőképződésre, az ínysorvadásra, ami pedig a fogak elvesztéséhez vezethet. A leépülés láncreakciót válthat ki. Így például az emésztés is lelassul, bizonyos tápanyagok (például a csontok) már nehezen fogyaszthatóak. A bélműködés is gyengébb lesz, így a széklet is lassabban áll össze. Csökkenhet az étvágy, valamint az elfogyasztott táplálék mennyisége. A kiválasztás is megváltozik. Előfordulhat a záróizmok gyengülése, ami inkontinenciához vezethet, főleg mikor a kutyánk alszik.  Mivel a szövetek nehezebben regenerálódnak, a hámsejtek is nehezebben fogják begyógyítani a különböző sebeket.

Az állat agyában is komoly tompulás következik be. A legnyilvánvalóbb a hosszabb álom, szundikálás. A stresszhelyzetek feldolgozása nehezebben elviselhetővé válik, ezért azt ajánlom, ne vezessünk be nagyobb változásokat a megszokott rutinjukba. Lehetséges, hogy az emlékezete gyengül, ezért a megszokott parancsszavakat vagy játékokat nem ismeri fel, illetve nem végzi el. Bár a tanulási képessége megmarad, az ingerek megismerése és feldolgozása hosszabb időbe telik.

Szükséges orvosi megfigyelés alatt tartani a kutyánkat, hogy időben megkülönböztethető legyen a normális leépülés és a betegség által okozott elváltozások. Ajánlom, hogy a rutinvizsgálatokat otthon végeztessük el állatorvosunkkal. Ugyanez érvényes, ha a kutyánkat kozmetikázzuk. Nagyon megijedhet, tehát kérjük meg a kozmetikust, hogy látogasson el hozzánk!

Vigyázzunk rájuk, mert életük során hűséges társaink voltak, ezért megérdemlik, hogy öreg napjaikat szeretetben és biztonságban töltsék.

Dr. Dósa Gerő, állatorvos